Czy można z kaszlem wychodzić na dwór?

czy można z kaszlem wychodzić na dwór fot. Adobe Stock, zinkevych
Czy można z kaszlem wychodzić na dwór? To zależy. Dylemat dotyczy zwłaszcza małych dzieci, w przypadku których rodzice martwią się o to, że wyjście na zewnątrz pogorszy objawy choroby. Takie przekonanie nie jest do końca prawdziwe. Czasami wyjście na świeże powietrze może poprawić stan zdrowia. Przy niektórych infekcjach przebiegających z kaszlem bywa absolutnie niewskazane.
/ 19.03.2024 05:06
czy można z kaszlem wychodzić na dwór fot. Adobe Stock, zinkevych

Spis treści:

  1. Czy z kaszlem można wychodzić na dwór?
  2. Czy dziecko, które kaszle, może wychodzić na dwór? 
  3. Kiedy dziecko z kaszlem nie powinno wychodzić na dwór?
  4. Kiedy spacer może pomóc w leczeniu kaszlu?

Kaszel jest częstym objawem różnych infekcji, występującym zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Objaw ten nie musi wyłączać z codziennych zajęć pod pewnymi warunkami. 

Czy wychodzenie z kaszlem na dwór jest dozwolone?

Kaszel często nie jest przeciwwskazaniem do wychodzenia na dwór. By jednak odpowiedzieć na pytanie, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jaka jest przyczyna dolegliwości. Jeśli kaszel występuje po wyleczonej chorobie (kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się kilka tygodni) lub towarzyszy łagodnej infekcji, której objawy ograniczają się do górnych dróg oddechowych, wówczas nie ma przeciwwskazań do wychodzenia na dwór. Jeżeli kaszel występuje przy poważnej infekcji, np. zapaleniu płuc, wskazane jest pozostanie w domu i odpoczynek. 

Objawy, które powinny skłonić do pozostania w domu:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ogólne złe samopoczucie, 
  • osłabienie,
  • ból mięśniowo-stawowe.

W domu należy pozostać również wtedy, gdy takie jest zalecenie lekarza, który wykonał badanie. 

Gdy kaszlemy, występuje osłabienie i czujemy, że cały organizm jest zaangażowany w walkę z chorobą, wówczas lepiej pozostać w domu przynajmniej przez kilka dni, dopóki nie poczujemy się lepiej. Jeżeli kaszlemy i mamy inne objawy infekcji, nie powinniśmy wychodzić do miejsc, gdzie przybywają inne osoby, aby ich nie zarażać.

Z drugiej strony sam kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy po chorobie, nawet jeśli już nie zarażamy. Jest to związane z nadreaktywnością oskrzeli po infekcji, przez co różne podrażniające czynniki, takie jak suche powietrze czy kurz, mogą wywoływać ataki kaszlu. W takich przypadkach oczywiście nie jesteśmy w stanie zrezygnować z codziennych obowiązków na długi czas i z reguły taki kaszel też nie wymaga pozostania w domu.

Czytaj też: Kaszel u dziecka 

Czy dziecko, które kaszle, może wychodzić na dwór? 

W przypadku dzieci, u których występuje kaszel, zasady co do wychodzenia z domu, są podobne jak u każdego. To znaczy, że jeśli objawy ograniczają się tylko do górnych dróg oddechowych, a dziecko czuje się dobrze, to jak najbardziej może wychodzić na spacery. Gdy jest wyraźnie osłabione czy ma gorączkę, lepiej gdy pozostanie w domu.  Organizm powinien w tym czasie skoncentrować się na walce z chorobą, a nawet niewielka aktywność fizyczna podczas infekcji bywa sporym wysiłkiem, który może spowalniać zdrowienie.

Przeczytaj też: Czy po inhalacji można wychodzić na dwór?

Kiedy nie wychodzić z dzieckiem na dwór, gdy kaszle?

Kaszel zatem może, ale nie musi być przeszkodą w spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Są jednak choroby przebiegających z kaszlem, w trakcie których wychodzenie na dwór jest całkowicie odradzane. Chodzi o takie infekcje jak:

Warto wspomnieć, że przyjmowanie antybiotyku, nie musi wykluczać przebywania na zewnątrz. Krótki 20-30-minutowy pobyt na dworze, gdy dziecko czuje się dobrze, jest jak najbardziej dozwolony. Dziecko nie powinno w trakcie kuracji antybiotykowej przebywać w miejscach, gdzie jest dużo osób (przedszkolu, sklepach, na placach zabaw), ponieważ organizm w trakcie przyjmowania tych leków jest osłabiony i łatwiej o złapanie nowej infekcji. Przeczytaj więcej: Kiedy po antybiotyku dziecko może iść do przedszkola?

Kiedy spacer może pomóc w leczeniu kaszlu?

Jeżeli planujemy wychodzić pomimo kaszlu na zewnątrz, weźmy pod uwagę pogodę i dostosujmy odzież do warunków. Zimno i wiatr mogą pogorszyć dolegliwości. Słoneczna przyjemna aura za oknem może za to być pomocna w leczeniu. Pod wpływem promieniowania słonecznego organizm wytwarza witaminę D, która wzmacnia odporność. Wilgotne powietrze nawilża i obkurcza śluzówkę dróg oddechowych, co również może łagodzić objawy choroby. Chłodne powietrze przy niektórych infekcjach — głównie zapaleniu krtani — może nawet pomóc w zmniejszeniu napadów kaszlu. 

Ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, skonsultujmy się z lekarzem. 

Czytaj także:
Suchy kaszel – co może być jego przyczyną i jak go leczyć?
Skuteczne domowe sposoby na kaszel (suchy i mokry)
Jaki jest kaszel przy alergii? Łatwo pomylić go z kaszlem infekcyjnym
Kaszel po COVID-19 może utrzymywać się tygodniami. Kiedy świadczy o powikłaniach?
Co oznacza ból nóg u dzieci po infekcji? Sprawdź, ile trwa i jak postępować

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA