Zatkany nos bez kataru fot. Adobe Stock

Zatkany nos bez kataru – co oznacza i co robić? [OPINIA LEKARZA]

Nie możesz oddychać przez nos mimo tego że nie masz kataru? Jeśli taki stan się przedłuża, warto udać się do lekarza – konieczne może być wykonanie pogłębionych badań diagnostycznych, by wykryć przyczynę problemu.
Marta Słupska / 06.03.2019 10:29
Zatkany nos bez kataru fot. Adobe Stock

Zatkany nos zazwyczaj kojarzy się z katarem, a tym samym – infekcją bakteryjną lub wirusową. Bywa jednak, że mamy problemy z oddychaniem przez nos mimo braku wydzieliny. Co to oznacza? Zapytałyśmy lek. med. Joannę Pietroń, internistę w Centrum Medycznym Damiana.

Pani doktor, o czym świadczy zatkany nos bez kataru?

Lek. med. Joanna Pietroń: Stan, kiedy nie mamy kataru, a mimo to mamy zatkany nos, świadczy o upośledzeniu drożności nosa na skutek obrzęku błony śluzowej. Może być skutkiem problemów z zatokami i wskazywać zarówno na zapalenie zatok, jak i np. występowanie polipów. Ich obecność powoduje niedrożność zatok, co zmusza do oddychania przez usta, może być przyczyną mówienia przez nos czy chrapania.

Z kolei podczas zapalenia zatok pojawia się obrzęk błon śluzowych nosa (stąd jego niedrożność), czemu dodatkowo może towarzyszyć gorączka, upośledzenie węchu czy bóle głowy, np. przy pochylaniu.

Ponadto zatkany nos bywa konsekwencją alergii, może także świadczyć o krzywej przegrodzie nosowej lub obecności ciała obcego w kanale nosowym.

Jak leczyć taką przypadłość?

Niedrożność nosa, która pojawia się bez uprzedniego przeziębienia – zwłaszcza w okresie wiosennym – może oznaczać problemy alergiczne. Jeśli nie mieliśmy wcześniej takich dolegliwości, warto udać się do alergologa, który zleci wykonanie testów alergicznych (np. skórnych lub z krwi). W przypadku stwierdzenia alergii możliwe będzie określenie alergenów i przepisanie odpowiednich leków.

Jeśli jednak uczucie zatkanego nosa nie jest związane z przeziębieniem ani alergiami, wtedy konieczne będzie podjęcie dalszej diagnostyki. Zazwyczaj chorzy po wizycie u lekarza rodzinnego są kierowani do laryngologa, który zleca wykonanie RTG czy tomografii komputerowej zatok – pozwoli to sprawdzić, jakie jest podłoże problemu (np. polipy, krzywa przegroda czy obecność ciała obcego).

Czy na zatkany nos bez kataru można stosować inhalacje? Jeśli tak, to jakie?

Zazwyczaj zatkany nos ma swoje podłoże w występowaniu infekcji. Jeśli jest to krótkotrwała niedogodność, możemy spróbować domowych sposobów na pozbycie się tej dolegliwości. W tym celu mogą sprawdzić się inhalacje z pary wodnej lub z dodatkiem olejków eterycznych. Taka kąpiel parowa pozwoli oczyścić zatoki i ułatwi usunięcie zalegającej w nich wydzieliny. Bardzo skuteczne jest płukanie nosa, czyli irygacje zatok, np. specjalnymi butelkami.

Niektórzy pacjenci stosują w takiej sytuacji preparaty ziołowe. Czy to dobry pomysł?

Preparaty ziołowe często stosuje się wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych zatok. Jednak decyzję o rozpoczęciu przyjmowania tego typu preparatów najlepiej skonsultować z lekarzem, który będzie w stanie wybrać najbardziej optymalną do naszego przypadku formę leczenia. Pamiętajmy bowiem, że najważniejsze jest ustalenie przyczyny występowania problemu.

Zobacz też:
O czym świadczy kolor kataru?
Domowe sposoby na katar zatokowy 

Ekspert: Lek. med. Joanna Pietroń. Internista, lekarz rodzinny z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych. W swojej pracy wykorzystuje nie tylko swoje doświadczenie, ale również rzetelną wiedzę, zgodną z aktualnym stanem rozwoju medycyny. Szczególną uwagę przywiązuje do profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)