Katar to nieżyt nosa, którego objawem jest wydzielina z nosa. Jej obecność może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, w tym infekcji wirusowych, bakteryjnych oraz alergii. Konsystencja i kolor kataru mogą nam wiele powiedzieć o jego przyczynie. W przypadku infekcji wirusowej katar początkowo jest wodnisty, a następnie robi się gęsty. Poza tym występuje obrzęk błony śluzowej, co dodatkowo upośledza drożność nosa. Na skutek zmian zapalnych zmniejsza się aktywność układu śluzowo-rzęskowego, utrudniając usuwanie kataru. O czym świadczy jego kolor?
Spis treści:
- O czym świadczy kolor kataru?
- Kolor kataru u dziecka - co oznacza przezroczysty i zielony katar?
- Kolor kataru. Kiedy katar powinien być leczony antybiotykiem?
O czym świadczy kolor kataru?
Kolor kataru może świadczyć o jego przyczynie, ale też o tym, na jakim etapie jest infekcja. Nie jest prawdą, że zielony katar pojawia się tylko przy infekcji bakteryjnej i wtedy trzeba podać antybiotyk. Jest to popularny mit. Katar zielony może występować i przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat przyczyn katar ze względu na jego barwę.
Przezroczysty katar
Przezroczysty wodnisty katar pojawia się często jako reakcja na zanieczyszczenia (pył, kurz), gwałtowną zmianę temperatury otoczenia lub jest wywołany reakcją alergiczną (przeczytaj też: katar sienny). Jeżeli przezroczysty katar w ciągu kilku dni staje się gęsty, utrudnia oddychanie przez nos, traci przejrzystość, najprawdopodobniej jest to początek przeziębienia lub innej infekcji wirusowej.
Jeżeli męczy nas katar spowodowany zanieczyszczeniami, najlepiej przepłukiwać regularnie nos preparatem z roztworem soli morskiej, który usunie kurz i pyłki i nawilży śluzówkę. W przypadku kiedy przezroczysty katar się przedłuża (powyżej 2 tygodni) lub pojawia się w okresie pylenia roślin, warto zbadać się pod kątem alergii. Jeśli wyniki testów potwierdzą alergię, to leczenie polega wówczas na stosowaniu leków przeciwhistaminowych lub sterydowych.
Żółty katar
Żółty katar świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej, zazwyczaj pojawia się po kilku dniach przeziębienia. Żółtawe zabarwienie może świadczyć o ropnej wydzielinie, która przy zakażeniu bakteryjnym może mieć dodatkowo nieprzyjemny zapach. Ropa to płyn składający się z martwych białych krwinek, które nasz organizm wysyła do walki z drobnoustrojami, tychże drobnoustrojów i uszkodzonych tkanek. Jest to więc wyraźny sygnał, że organizm walczy z zakażeniem.
W leczeniu żółtego kataru stosuje się spraye rozrzedzające wydzielinę, inhalację, płukanie nosa, przyjmowanie dużych ilości płynów oraz nawilżanie powietrza. Pomocne mogą być leki do nosa obkurczające śluzówkę. Jeśli katar nie ustępuje w ciągu tygodnia, należy zgłosić się do lekarza. Jego przyczyną mogą być też inne choroby wymagające przyjmowania antybiotyków, np. angina lub bakteryjne zapalenie zatok.
Zielony katar
Zielony katar najczęściej pojawia się przy infekcji wirusowej, np. w trakcie przeziębienia. Rzadko świadczy o zakażeniu bakteriami i zwykle nie wymaga leczenia antybiotykiem. Za zielone zabarwienie kataru, jak wspomniano wyżej, odpowiada obecność w wydzielinie dużej ilości białych ciałek krwi, które zwierają zielony barwnik. Ich zwiększony poziom to naturalny mechanizm obronny układu odpornościowego.
W trakcie przeziębienia katar początkowo jest przezroczysty i bardzo wodnisty, zwykle najpierw wypływa z jednej dziurki, a później z drugiej. W ciągu kilku dni wydzielina gęstnieje i zmienia kolor, na żółty, zielony, a pod koniec infekcji nawet brązowy.
Oczywiście może się tak zdarzyć, że zielony katar rozwinie się z powodu infekcji bakteryjnej, np. anginy, jednak rzadziej do tego dochodzi. Zaniepokoić powinny inne objawy: wysoka gorączka, brak poprawy czy pogorszenie objawów po wcześniejszej poprawie.
W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok katar przybiera postać żółtej lub zielonej wydzieliny. Do tego mogą pojawić się bóle głowy, ból twarzy przy pochylaniu i spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, gorączka, złe samopoczucie, utrata apetytu.
Niezależnie od rodzaju infekcji warto sięgnąć po spray do nosa, który pomoże w objawach zatkanego nosa i nawilży błonę śluzową. Należy nawilżać powietrze i pić dużo płynów.
Czerwony katar
Katar zabarwiony krwią lub z obecnością czerwonych plamek może być wynikiem wielu czynników. Najczęściej obecność krwi w wydzielinie z nosa wynika z mikropęknięć błony śluzowej, która zaczyna lekko krwawić. Dzieje się tak, gdy często, mocno wydmuchujemy nos, nadużywamy silnie wysuszających kropli do nosa (obkurczających błonę śluzową nosa) lub długo przebywamy w pomieszczeniach o bardzo suchym powietrzu.
Warto jednak zasięgnąć porady lekarza, ponieważ krew w wydzielinie z nosa może być sygnałem oznaczającym poważne problemy ze zdrowiem od niedoborów witamin po nadciśnienie i chorobę nowotworową.
Kolor kataru u dziecka - co oznacza przezroczysty i zielony katar?
Kolor kataru u dziecka podobnie jak u dorosłego może nam coś powiedzieć o jego przyczynie. U dziecka katar najczęściej jest spowodowany infekcją wirusową, rzadziej bakteryjną. Może pojawić się przy ząbkowaniu, alergii, anginie, zapaleniu zatok czy zakażeniu grzybiczym.
Jeśli początkowo katar jest wodnisty i przezroczysty, a w ciągu kilku dni staje się gęstą żółtą lub zieloną wydzieliną, to prawdopodobną przyczyną tego objawu jest przeziębienie. Katar przy infekcji wirusowej staje się z dnia na dzień coraz gęstszy, towarzyszy mu zaburzenie węchu oraz trudność z oddychaniem przez nos. Inne możliwe objawy to podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel i złe samopoczucie.
Jeśli dziecko ma katar wodnisty i przezroczysty przez dłuższy czas, to przyczyną może być alergia albo ząbkowanie u niemowląt.
Przeczytaj: Katar przy ząbkowaniu
Kolor kataru. Kiedy katar powinien być leczony antybiotykiem?
Sam kolor kataru może nie wskazać, czy chory powinien otrzymać antybiotyk. Należy zwrócić uwagę na dodatkowe objawy. Do lekarza trzeba udać się, gdy:
- katar się przedłuża (zazwyczaj powinien ustąpić w ciągu 7-10 dni),
- wystąpiła wysoka gorączka,
- nastąpiło nasilenie objawów po wcześniejszej poprawie,
- wydzielina z nosa ma dziwny albo bardzo nieprzyjemny zapach,
- nie widać poprawy.
Lepiej skonsultować się z pediatrą, jeżeli katar występuje u niemowlęcia. O konieczności podania antybiotyku dziecku powinien zadecydować lekarz. Przeczytaj: Błędy w przyjmowaniu antybiotyku
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.02.2015.
Czytaj także:
Szybki sposób na katar – co jest najbardziej skuteczne?
6 babcinych sposobów na katar. Niektórych na pewno nie znasz
Obalamy mity o katarze u dzieci. Powinien znać je każdy rodzic
Czosnek na katar. Wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!