katar, choroba, przeziębienie, grypa/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

O czym świadczy kolor kataru? (Żółty, zielony, przeźroczysty, z krwią)

Co oznacza katar przezroczysty, żółty, zielony lub o czerwonym zabarwieniu? Czy na podstawie koloru kataru możemy określić, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową, czy bakteryjną?
Marta Słupska / 01.03.2019 16:08
katar, choroba, przeziębienie, grypa/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Katar, czyli ostry nieżyt nosa, objawia się obecnością zwiększonej ilości wydzieliny, często początkowo wodnistej, a następnie gęstej. Poza tym występuje obrzęk błony śluzowej, co dodatkowo upośledza drożność nosa. Na skutek zmian zapalnych zmniejsza się również aktywność układu śluzowo-rzęskowego, utrudniając usuwanie kataru. O czym świadczy jego kolor?

Przezroczysty

Przezroczysty i wodnisty katar pojawia się często jako reakcja na zanieczyszczenia (pył, kurz), gwałtowną zmianę temperatury otoczenia lub jest wywołany reakcją alergiczną. Jeżeli utrzymuje się dłużej, zagęszcza się, utrudniając oddychanie, i traci przejrzystość, najprawdopodobniej jest to początek infekcji.

Jeżeli męczy nas katar alergiczny lub spowodowany zanieczyszczeniami, najlepiej przepłukiwać regularnie nos preparatem z roztworem soli morskiej, który usunie kurz i pyłki i nawilży śluzówkę.

Żółty

Żółto-biały lub żółty, gęsty katar świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Żółtawe zabarwienie świadczy o ropnej wydzielinie, która przy zakażeniu bakteryjnym może mieć dodatkowo nieprzyjemny zapach. Ropa to płyn składający się z martwych białych krwinek, które nasz organizm wysyła do walki z drobnoustrojami, tychże drobnoustrojów i uszkodzonych tkanek. Jest to więc wyraźny sygnał, że organizm walczy z zakażeniem.

Skąd się bierze katar?

Zielony

Zielonkawe zabarwienie kataru wynika dokładnie z takich samych mechanizmów, co żółty kolor, to również wydzielina ropna. Wbrew obiegowym opiniom, ani na podstawie gęstości, ani koloru kataru nie da się rozróżnić, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową, czy bakteryjną. Niezależnie od rodzaju infekcji warto sięgnąć po nieuzależniający, niewysuszający spray do nosa, który pomoże w objawach zatkanego nosa i nawilży błonę śluzową.

Przegląd środków na katar

Czerwony

Katar zabarwiony krwią lub z obecnością czerwonych plamek może być wynikiem wielu czynników. Najczęściej obecność krwi w wydzielinie z nosa wynika z mikropęknięć błony śluzowej, która zaczyna lekko krwawić. Dzieje się tak, gdy często, mocno wydmuchujemy nos, nadużywamy silnie wysuszających kropli do nosa (obkurczających błonę śluzową nosa) lub długo przebywamy w pomieszczeniach o bardzo suchym powietrzu.

Warto jednak zasięgnąć porady lekarza, ponieważ krew w wydzielinie z nosa może być sygnałem oznaczającym poważne problemy ze zdrowiem od niedoborów witamin po nadciśnienie i chorobę nowotworową.

katar

Zobacz też:
Najlepsze sposoby na katar u dziecka
Domowe sposoby na katar

Źródło: materiały prasowe Rhinoton Spray/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!