Ostrożnie z aspiryną

Ostrożnie z aspiryną fot. Fotolia
W przypadku bólu i gorączki najczęściej sięgamy po aspirynę, nie zdając sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, występujących w wyniku jej działań niepożądanych.
/ 24.01.2019 13:02
Ostrożnie z aspiryną fot. Fotolia

Oto najczęściej występujące objawy niepożądane stosowania aspiryny bez wskazań lekarskich.

• Dolegliwości żołądkowe – w większości przypadków dochodzi do niegroźnego podrażnienia żołądka, jednak nie można go lekceważyć, gdyż w konsekwencji może ono doprowadzić do owrzodzenia lub krwawienia.


• Zaostrzenie astmy – aspiryna blokuje wytwarzanie prostaglandyn, odpowiedzialnych za utrzymywanie płuc rozprężonych, przez co dochodzi do zwężenia dróg oddechowych.
Zespół Reye’a – jest to choroba, podczas której dochodzi do obrzęku mózgu i odkładania tłuszczu w wątrobie.


• Interakcja z lekami – jeśli jesteśmy w trakcie kuracji innymi lekami, przed zażyciem aspiryny należy skonsultować się z lekarzem, gdyż np. wzmaga ona działanie warfaryny – środku rozrzedzającego krew.
• Zaostrzenie udaru krwotocznego – aspiryna nie powoduje udarów krwawych, w których dochodzi do przerwania naczynia i krwawienia do mózgu, ale posiada właściwości rozrzedzające krew, które mogą pogorszyć krwawienie, dlatego nie powinno się jej zażywać przez długi czas, chyba że tak zalecił lekarz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA