Ból gardła przy przełykaniu. Co robić?

ból gardła przy przełykaniu fot. Adobe Stock
Ból gardła przy przełykaniu śliny może świadczyć o wielu problemach zdrowotnych. Zazwyczaj jednak przyczyną dolegliwości jest infekcja obejmująca górne drogi oddechowe, wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Aby uporać się z bólem gardła przy przełykaniu, warto wypróbować płukanki ziołowe oraz środki nawilżające gardło.
/ 23.09.2020 12:30
ból gardła przy przełykaniu fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu
  2. Objawy alarmujące przy przełykaniu
  3. Sposoby na ból gardła przy przełykaniu
  4. Zalecane badania
  5. Konsekwencje problemów z przełykaniem

Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu

Przyczynami bólu gardła przy przełykaniu śliny lub jedzenia mogą być infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze. Również bolesne ropnie czy afty w obrębie błony śluzowej gardła, nie pozwalają na sprawne połknięcie jedzenia. Zwężenia mechaniczne powodowane chorobami nowotworowymi oraz choroby układu nerwowego, objawiające się osłabieniem mięśni gardła, redukują sprawność odruchu połykania i mogą powodować ból przy przełykaniu.

Objawy alarmujące przy przełykaniu

Utrudnionemu i bolesnemu przełykaniu śliny mogą towarzyszyć inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ mogą odzwierciedlać patologię toczącą się w organizmie.

W przypadku chorób układu pokarmowego do bólu gardła dołączyć mogą także:

Zaniepokoić powinien ból gardła przy przełykaniu, któremu nie towarzyszą objawy infekcji, jest przewlekły, ma stały charakter, co może świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej. W takim przypadku ból zazwyczaj występuje po jednej stronie szyi. Dodatkowo mogą występować szczękościsk, wyczuwalny guz, a w cięższych przypadkach - duszność. Bardziej narażone na choroby nowotworowe gardła są osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu. 

Objawy ogólne jak kaszeldusznośćgorączka czy niewyjaśniona utrata masy ciała mogą stanowić poważny problem i muszą być od razu skonsultowane z lekarzem.

Natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

Nie zwlekaj z konsultacją medyczną, gdy problemom z połykaniem towarzyszy duszność, zakrztuszenie się, wymiotowanie krwią lub czarne stolce. Mogą one oznaczać stan zagrożenia życia.

Jeśli odczuwany jest w gardle ucisk (wrażenie jakby pojawiła się „gula w gardle”) czy uczucie dławienia, odruch wymiotny, pojawiające się w trakcie przełykania, trzeba te objawy zgłosić lekarzowi.

Sposoby na ból gardła przy przełykaniu

Sposoby na ból gardła pojawiający się przy przełykaniu zależą od czynnika, który je powoduje. W przypadku infekcji wirusowej, takiej jak przeziębienie, stosuje się:

  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. paracetamol, ibuprofen)
  • płukanki z solą lub ziołami (rumiankiem, szałwią, korą dębu, tymiankiem)
  • środki nawilżające (tabletki z prawoślazem, porostem islandzkim, werbeną, tymiankiem)
  • inhalacje nawilżające drogi oddechowe,
  • nawadnianie organizmu - picie dużej ilości płynów, ale nie gorących; mogą to być herbaty z maliną lub dziką różą.

Jeżeli wiemy, że ból powoduje przeziębienie, warto sięgnąć najpierw po: domowe sposoby na ból gardła.

Gdy przyczyną bólu gardła przy przełykaniu jest infekcja bakteryjna, konieczne będzie przyjmowanie antybiotyków. Dlatego należy udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli występują wysoka gorączka, ogólne złe samopoczucie oraz ropne naloty na migdałkach. Wszelkie zmiany widoczne w okolicy gardła, powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem.

We wszystkich przypadkach bólu gardła należy leczyć przede wszystkim chorobę podstawową, która wywołuje dolegliwości. 

Jakie badania są pomocne, gdy występuje ból gardła przy przełykaniu?

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, gdy mamy problem z przełykaniem. Przede wszystkim zajrzy on do gardła i oceni, czy podłożem dolegliwości może być infekcja, a może jednak uszkodzenie mechaniczne (np. w rezultacie przełykania twardego pokarmu) lub inny czynnik. Podstawowe znaczenie mają więc wywiad lekarski i badanie fizykalne (przedmiotowe). 

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu będzie miał wątpliwości co do rozpoznania, skieruje pacjenta do laryngologa. Specjalista z tej dziedziny jest w stanie jeszcze dokładniej obejrzeć gardło, ocenić stan krtani, zatok czy uszu.

Badania, które mogą być pomocne w rozpoznaniu przyczyny bólu gardła w trakcie przełykania, to m.in. test bakteriologiczny na podstawie wymazu z gardła (np. w podejrzeniu anginy w kierunku paciorkowców grupy A) czy swoiste badania serologiczne z próbki krwi (np. w kierunki mononukleozy). 

Badania obrazowe, takie jak RTG głowy i szyi lub tomografię, wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lub układu nerwowego.

Konsekwencje problemów z przełykaniem

Skutkami bólu gardła przy przełykaniu mogą być niedożywienie i utrata masy ciała. Możliwy jest rozwój nawet raka przełyku oraz uszkodzenie gardła w mechanizmie nieprawidłowego połykania kęsa.

Przełykanie to proces zależny od sprawności kilku układów. Rozpoczyna się żuciem pokarmów z użyciem śliny, która rozkłada cukry proste i nawadnia kęs. Następnie kęs przesuwany jest niżej, co jest częściowo dobrowolne, a częściowo niezależne od woli i kontrolowane przez nerwy, i mięśnie. Zabezpieczenie dróg oddechowych za pomocą fałdu nagłośniowego pozwala na ochronę przed zachłystywaniem się. Ta złożoność sprawia, że niekiedy trudno szybko znaleźć przyczynę problemów z przełykaniem i należy wykonać kilka badań, aby poznać prawdziwe źródło dolegliwości. 

Więcej na podobny temat:
Czy zaburzenia połykania mogą być spowodowane uszkodzeniem nerwów?
Jakie mogą być przyczyny zaburzeń połykania?
Wirusowe zapalenie gardła - objawy, przyczyny, leczenie
Domowe sposoby na ból gardła - płukanki, okłady, syropy, inhalacje

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% przy zakupie min... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% przy zakupie min. 2 sztuk na cały asortyment marki answear.LAB. Oferta dostępna na www.answear.com. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-20% na nową kolekcję
-20% na nową kolekcję
Rabat 20% na nieprzecenione be... więcej»
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
+
-20% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na nieprzecenione bestsellery i produkty z nowej kolekcji. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych (w Warszawie i Krakowie) i online na balaganstudio.com. Z wyłączeniem kolekcji biżuterii Balagan・W.KRUK・Felicita! Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do 30% na meble i dodatk... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online

Rabat do 30% na meble i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na sfmeble.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
REKLAMA