Specjalne białko będące produktem genu obecnego w raku tarczycy może być nie tylko lekiem na nowotwory, ale także markerem nowotworowym./ fot. Fotolia

Jakie są przyczyny bólu gardła przy połykaniu?

Połykanie jest czynnością, której prawidłowe przeprowadzenie wymaga sprawnej współpracy kilku organów takich jak usta, gardło i przełyk oraz układów: oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Problemy z przełykaniem mogą być różnorakie, dlatego niezbędne jest określenie charakterystyki tych trudności oraz dokładna diagnostyka.
/ 04.10.2016 13:30
Specjalne białko będące produktem genu obecnego w raku tarczycy może być nie tylko lekiem na nowotwory, ale także markerem nowotworowym./ fot. Fotolia

Mechanizm żucia- współpraca między narządami

Rozpoczyna się żuciem pokarmów z użyciem śliny, która rozkłada cukry proste i nawadnia kęs. Następnie kęs przesuwany jest niżej, co jest częściowo dobrowolne, a częściowo niezależne od woli i kontrolowane przez nerwy, i mięśnie. Zabezpieczenie dróg oddechowych za pomocą fałdu nagłośniowego pozwala na ochronę przed zachłystywaniem się.

Czujesz ból w gardle, gdy połykasz?

Może jest to ucisk czy wrażenie ciężkości? Czujesz, że się dławisz? Twoją obawę w trakcie połykania budzić może również odruch wymiotny, pojawiający się w jego trakcie. Wszelkie cechy charakterystyczne tego stanu powinieneś zgłosić swojemu lekarzowi.

Polecamy: Jakie mogą być przyczyny zaburzeń połykania?

Patologia poza gardłem

Utrudnionemu przełykaniu mogą towarzyszyć również inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ mogą odzwierciedlać patologię, toczącą się w organizmie. W przypadku chorób układu pokarmowego dołączyć się mogą także ból brzucha, brzydki zapach z ust, uczucie palenia za mostkiem oraz nudności. Objawy ogólne jak kaszel, duszność, gorączka czy niewyjaśniona utrata masy ciała mogą stanowić poważną mieszankę i muszą być od razu skonsultowane z lekarzem.

Kalejdoskop przyczyn

Przyczynami takiego stanu mogą być różne problemy, jak infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze. Również bolesne ropnie czy afty w obrębie błony śluzowej gardła nie pozwalają na sprawne połknięcie kęsa.

Zwężenia mechaniczne powodowane chorobami nowotworowymi oraz choroby układu nerwowego objawiające się osłabieniem mięśni gardła redukują sprawność odruchu.

Co mi grozi?

Skutkami tego typu zaburzenia są niedożywienie i utrata masy ciała. Możliwy jest rozwój nawet raka przełyku oraz uszkodzenie gardła w mechanizmie nieprawidłowego połykania kęsa.

Czytaj też: O czym świadczy ból gardła?

Natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

Nie zwlekaj z konsultacją medyczną, gdy problemom z połykaniem towarzyszy duszność, zakrztuszenie się, wymiotowanie krwią lub czarne stolce. Mogą one bowiem oznaczać stan zagrożenia życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/02.05.2014 00:04
Nie napisaliście nic o anginie
/02.05.2014 00:01
Mało pomocne informacje