leczenie żółtego kataru fot. Adobe Stock

Żółty katar - co oznacza, leczenie u niemowląt, dzieci i dorosłych

Gęsty, żółty katar może świadczyć o infekcji lub zapaleniu zatok. Leczenie żółtego kataru polega głównie na jego rozrzedzaniu, stosuje się też domowe sposoby.
Marta Słupska / 14.11.2019 14:10
leczenie żółtego kataru fot. Adobe Stock

Kolor kataru może sporo powiedzieć o stanie zdrowia chorego. Zabarwienie wydzieliny jest bowiem często inne w przypadku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, a inne na przykład przy alergii. Co zatem oznacza żółty katar?

Znaczenie żółtego kataru

Jeśli wydzielina z nosa nie jest biała, zagęszcza się i nie jest typowo wodnista, mamy do czynienia z infekcją dróg oddechowych (przeziębieniem) lub zapaleniem zatok.

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Gdy jesteśmy chorzy, wydzielina z nosa jest na początku często gęsta i jasna (biała lub przeźroczysta). Z czasem jednak komórki układu odpornościowego walczące z patogenami sprawiają, że zmienia kolor na zielony lub żółty. Taki odcień oznacza więc infekcję górnych dróg oddechowych.

Co ważne, wbrew powszechnej opinii żółty kolor kataru nie oznacza infekcji wirusowej, a zielony – bakteryjnej. Jego zabarwienie nie zależy zupełnie od rodzaju infekcji. Jak je zatem rozpoznać? Tylko po czasie trwania – infekcja wirusowa trwa zwykle krócej (7-10 dni), a bakteryjna – dłużej (ponad tydzień). Ta druga może się też wiązać z brzydkim zapachem wydzieliny. Bardzo często infekcja najpierw jest wirusowa, a potem ulega nadkażeniu bakteryjnemu.

Zapalenie zatok

Żółty, ropny katar często towarzyszy też ostremu lub przewlekłemu zapaleniu zatok (nazywa się go przez to katarem zatokowym). Stan ten rozpoznamy też po tym, że wydzielina z nosa jest gęsta i spływa po tylnej części gardła, przez co je podrażnia i doprowadza do tego, że zaczynamy kasłać.

Warto też dodać, że za katar z jednej dziurki od nosa odpowiada często skrzywiona przegroda nosowa.

Jak leczyć żółty katar?

Zaczynimy od tego, że leczyć go trzeba, ponieważ w innym przypadku może zapoczątkować stan zapalny ucha środkowego lub zapalenie oskrzeli.

Gęsta wydzielina z nosa jest zawsze uciążliwa – szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, które nie umieją jej samodzielnie wydmuchać. Utrudnia oddychanie, spanie, odbiera apetyt.

Podstawą leczenia jest więc rozrzedzanie gęstego kataru. Możemy to zrobić za pomocą soli fizjologicznej lub wody morskiej. Całą procedurę ułatwią kupione w aptece zestawy do płukania nosa w domu. Składają się one z proszku, dzięki któremu przygotujemy roztwór, oraz butelki. U maluchów najlepszym pomysłem jest zastosowania aspiratora do nosa. Sprawdzają się też domowe sposoby na katar, takie jak okłady i inhalacje.

Na katar stosuje się też glikokortykosteroidy donosowe lub leki donosowe o działaniu sympatykomimetycznym. Tych drugich nie powinno się jednak używać dłużej niż 5-7 dni.

W leczeniu kataru u dziecka pomogą też domowe sposoby: wietrzenie pomieszczeń, inhalacje z dodatkiem olejków i smarowanie rozgrzewającymi maściami.

Warto dodać, że szczególnie niebezpieczny jest katar u niemowląt, ponieważ już po kilku dniach może przeobrazić się nawet w zapalenie płuc. Sytuacją alarmującą jest też gorączka, która powinna być zdiagnozowana przez lekarza.

Czy na żółty katar konieczny jest antybiotyk?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Antybiotyki stosujemy w przypadku infekcji bakteryjnych, nie wirusowych. Żółty katar może jednak mieć różne podłoże. Każdorazowo więc decyzję o podaniu tego rodzaju leków musi podjąć lekarz.

Zobacz też:
Jak leczyć katar w ciąży?
3 sposoby na inhalacje z domowych składników Jak odróżnić katar alergiczny od infekcyjnego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!