Semaglutyd to lek cukrzycę typu 2, lecz ze względu na swój istotny wpływ na redukcję wagi, stał się jednym z bardziej pożądanych leków na świecie, nie tylko wśród diabetyków (więcej: niebezpieczny trend z zastrzykami na cukrzycę). Wydawany jest na receptę. Chociaż oficjalne wskazania do stosowania semaglutydu obejmują leczenie cukrzycy, to jednak wiadomo, że lek jest przepisywany poza wskazaniami (czyli na zasadach off-label) również osobom otyłym. Z powodu dużego zainteresowania, w aptekach wciąż go brakuje.
W Polsce dostępne są dwa leki zawierające substancję czynną semaglutyd:
- semaglutyd podawany w formie zastrzyku raz na tydzień,
- semaglutyd podawany w formie tabletki doustnie codziennie.
Pomimo że obydwa zawierają tę samą substancję czynną, to semaglutyd w zastrzykach cieszy największą popularnością i to szczególnie tego leku brakuje w aptekach. Czy semglutyd w tabletkach działa mniej skutecznie? Sprawdziliśmy, jakie są podobieństwa i różnice między tymi dwoma lekami.
Spis treści:
- Jak działa semaglutyd?
- Doustny semaglutyd a zastrzyki - główne różnice
- Doustny semaglutyd - refundacja i cena
- Doustny semaglutyd - skutki uboczne
Jak działa semaglutyd?
Semgalutyd, czyli substancja czynna zawarta w tzw. lekach dla cukrzyków na odchudzanie, jest stosowana w terapii cukrzycy i otyłości. Jej działanie polega na naśladowaniu hormonu inkretynowego – glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), który jest uwalniany w jelicie po posiłku. W rezultacie dochodzi do zwiększania wydzielania insuliny, która kontroluje stężenie glukozy. Co ważne, leki te podnoszą insulinę tylko w przypadku zwiększonego stężenia glukozy, co sprawia, że ich stosowanie wiąże się z niskim ryzykiem rozwoju hipoglikemii (czyli nadmiernego i niebezpiecznego spadku cukru). Są to więc leki bezpieczne dla chorych na cukrzycę.
Zalety stosowania semaglutydu:
- obniża stężenie glukozy we krwi,
- obniża masę ciała (więcej: zastrzyki na odchudzanie - ile można schudnąć),
- zmniejsza apetyt,
- działa kardioprotekcyjnie (chroni przed miażdżycą, obniżają ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, takich jak zawał serca czy udar),
- hamuje postęp przewlekłej choroby nerek.
Lek można przyjmować w monoterapii lub z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Doustny semaglutyd a zastrzyki - główne różnice
Doustny semaglutyd w tabletkach to właściwie pierwszy i jedyny dostępny w formie doustnej analog GLP-1. Działa podobnie jak lek podawany w formie zastrzyków i ma zbliżony profil bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego. Jego głównym minusem w zestawieniu z lekiem z semaglutydem w zastrzykach jest fakt, że trzeba go przyjmować codziennie, a nie raz na tydzień jak w przypadku zastrzyków.
Przyjmowanie tabletek może wiązać się z mniejszą przyswajalnością leku niż w przypadku zastrzyków, a co za tym idzie również słabszym efektem leczniczym. Mniejszy niż oczekiwany spadek masy ciała lub słabsza kontrola glikemii mogą wynikać z mniejszej biodostępności preparatu w tabletkach. Przy czym przestrzeganie zaleceń dotyczących przyjmowania leku może zapobiec słabszemu wchłanianiu semaglutydu:
- tabletkę trzeba przyjmować na pusty żołądek, połykając w całości i popijając niewielką ilością wody,
- następnie należy odczekać co najmniej 30 minut do posiłku lub wypicia napoju.
Należy pamiętać, że skuteczność doustnego semaglutydu, podobnie jak leku w zastrzykach, jest uzależniona od stylu życia. Terapia powinna obejmować właściwą dietę oraz regularną aktywność fizyczną.
Doustny semaglutyd - refundacja i cena
Doustny semaglutyd w tabletkach jest lekiem nierefundowanym. Miesięczna terapia to koszt minimum ok. 300 zł. Semaglutyd w zastrzykach natomiast podlega refundacji i dostępny jest też w opakowaniach nierefundowanych. Więcej informacji: Zastrzyki na odchudzanie - refundacja, cena miesięcznej kuracji
Doustny semaglutyd - skutki uboczne
Niezależnie od formy leku możliwe skutki uboczne semaglutydu są podobne. Preparat może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunkę (zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia). Te z kolei mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzenia pracy nerek. Inne możliwe działania niepożądane wynikające z zażywania leku z semaglutydem w tabletkach to np.:
- postęp retinopatii (u osób, u których występują już zmiany na dnie oka),
- zapalenie trzustki,
- zgaga,
- zaparcia,
- zmęczenie,
- brak apetytu albo zaburzenia smaku,
- alergia,
- kamica żółciowa,
- tachykardia.
Trzeba też pamiętać, że chociaż lek raczej nie stwarza zagrożenia hipoglikemią, to jej ryzyko jest większe u osób, które przyjmują jednocześnie lek zawierający pochodną sulfonylomocznika lub insuliny. Dlatego w tych przypadkach niski poziom cukru jest potencjalnym skutkiem ubocznym.
Źródła:
Pratley R, Amod A, Hoff ST, Kadowaki T, Lingvay I, Nauck M, Pedersen KB, Saugstrup T, Meier JJ; PIONEER 4 investigators. Oral semaglutide versus subcutaneous liraglutide and placebo in type 2 diabetes (PIONEER 4): a randomised, double-blind, phase 3a trial. Lancet. 2019 Jul 6;394(10192):39-50. doi: 10.1016/S0140-6736(19)31271-1,
Andersen A, Knop FK, Vilsbøll T. A Pharmacological and Clinical Overview of Oral Semaglutide for the Treatment of Type 2 Diabetes. Drugs. 2021 Jun;81(9):1003-1030. doi: 10.1007/s40265-021-01499-w,
Paquot N. Le médicament du mois. Le sémaglutide oral, premier agoniste des récepteurs du GLP-1 administré par voie orale (Rybelsus®) [Oral semaglutide, first oral GLP-1 receptor agonist (Rybelsus®)]. Rev Med Liege. 2021 Dec;76(12):896-903. French. PMID: 34881835.
Czytaj także:
Zastrzyki na odchudzanie: rewolucja w leczeniu otyłości, czy przelotna moda? Jak działają i kto może z nich skorzystać?
Zastrzyki na odchudzanie – który jest najlepszy w redukcji masy ciała?
Zastrzyki na odchudzanie – kiedy zaczynają działać? Czy po odstawieniu leku waga wraca?
Zastrzyki na odchudzanie – czy są bezpieczne? Czy mogą je stosować osoby zdrowe?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!