Domowe sposoby na potencję. Kiedy zgłosić się do lekarza z zaburzeniami erekcji?

domowe sposoby na potencję fot. Adobe Stock
Domowe sposoby na potencję polegają przede wszystkim na zmianie nawyków dotyczących stylu życia oraz odpowiedniej suplementacji. Mimo dostępnych metod naturalnych na poprawę erekcji, z zaburzeniami potencji należy zgłosić się do lekarza. Przyczyną problemu mogą być niezdiagnozowane choroby.
/ 04.01.2021 08:02
domowe sposoby na potencję fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Skąd się biorą problemy z potencją
  2. Naturalne sposoby na potencję
  3. Kiedy zgłosić się do lekarza

Skąd się biorą problemy z potencją

Zaburzenia erekcji to problem częsty: po 60. roku życia może dotyczyć co drugiego mężczyzny. Coraz częściej pojawia się u młodych panów, nawet przed 30. rokiem życia. Jest wiele możliwych przyczyn kłopotów z potencją. Często są one złożone.

Zaburzenia erekcji mogą wynikać z chorób układu krążenia, układu neurologicznego, towarzyszą cukrzycy oraz bywają konsekwencją przebytej operacji prostatySchorzenia, które mogą powodować problemy z potencją, to:

Do problemów z potencją przyczyniają się również niektóre leki, np. leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe oraz na nadciśnienie.

Naturalne sposoby na potencję

Stosowanie metod domowych na poprawę potencji jest najbardziej skuteczne w łagodnych przypadkach. Problemy z erekcją zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Domowe metody na potencję to:

  • Odpowiednia ilość snu. Zmęczenie, słaba jakość snu mogą przyczyniać się do problemów seksualnych.
  • Ograniczenie stresu. Stres potrafi paraliżować i na pewno nie jest sprzymierzeńcem w kontaktach intymnych.
  • Więcej ruchu. Według badania przeprowadzonego na Harvardzie codzienny 30-minutowy spacer obniżał ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji o 41%. Inne badania sugerują, że umiarkowane ćwiczenia pomagają przywrócić sprawność seksualną otyłych mężczyzn w średnim wieku z zaburzeniami erekcji.
  • Sport. Aktywność fizyczna nie tylko poprawia działanie układu krążenia, działa korzystnie na samopoczucie i samoocenę, a to, jak wiadomo, ma niemałe znaczenie w kontaktach seksualnych.
  • Schudnięcie. Osiągnięcie prawidłowej masy ciała może pomóc w zaburzeniach erekcji szczególnie poprzez poprawę pracy układu krążenia, a także działania hormonów.
  • Żeń-szeń. Badania wskazują, że może być skuteczny na zaburzenia erekcji. Zwłaszcza u mężczyzn z wysokim poziomem złego cholesterolu oraz zespołem metabolicznym. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy m.in. poprawiają ukrwienie narządów, funkcję płuc i zwalczają wolne rodniki.
  • L-arginina. Ten wyjątkowy aminokwas zamknięty w suplemencie diety wpływa na lepsze ukrwienie i reguluje pracę niektórych hormonów.
  • Miłorząb japoński. To ziołowy lek, który jest polecany m.in. na zaburzenia erekcji. Dowody na jego skuteczność są jednak ograniczone.
  • Suplementy cynku. Istnieją badania, które sugerują, że odpowiedni poziom cynku w organizmie ma wpływ na prawidłową potencję.
  • Unikanie palenia papierosów. Związki zawarte w papierosach upośledzają pracę układu krwionośnego, ograniczają dotarcie krwi z tlenem do wszystkich komórek ciała, dlatego mogą powodować osłabienie potencji. 
  • Zdrowa dieta. Badanie Massachusetts Male Aging dowiodło, że spożywanie diety bogatej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i ryby, a z mniejszą ilością czerwonego i przetworzonego mięsa oraz rafinowanych ziaren, zmniejszyło ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.
  • Akupunktura. Istnieją prace, które potwierdzają skuteczność tej metody w leczeniu problemów z potencją, jednak wyniki są niejednoznaczne.
  • DHEA, czyli hormon zaliczany do androgenów, dostępny jako suplement diety jest polecany m.in. na poprawę sprawności seksualnej.

Kiedy zgłosić się do lekarza w zaburzeniem potencji u mężczyzn?

Zaburzeń potencji u mężczyzn, zwanych zaburzeniami erekcji albo wzwodu, nie powinno się nigdy lekceważyć. Zawsze warto skonsultować problem z lekarzem: urologiem, seksuologiem lub internistą

Upośledzenie erekcji może być pierwszym sygnałem niezdiagnozowanych chorób, np. miażdżycy. W takich przypadkach domowe sposoby na potencję mogą jedynie przynieść doraźną pomoc, lecz nie rozwiążą problemu.

Źródła:
Harvard Health Publishing. Harvard Medical School, www.health.harvard.edu,
Healthline, www. healthline.com

Więcej na podobny temat:
Przyczyny zaburzeń erekcji
Impotencja – sprawdź, co ją powoduje
Impotencja – co z tym zrobić?
Czy problemy z potencją oznaczają chorobę?
Jak poprawić potencję w starszym wieku?
Dieta na potencję - 6 najlepszych produktów spożywczych
Jak wybrać skuteczny środek na poprawę potencji?
Złamanie penisa, brak erekcji lub wielogodzinny wzwód – postępowanie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA