Jak stosować sodę oczyszczoną na zapalenie pęcherza? Czy to jest bezpieczne?

soda oczyszczona na zapalenie pęcherza fot. Adobe Stock, Elena Kharichkina
Soda oczyszczona może złagodzić objawy zapalenia pęcherza, takie jak ból podbrzusza i pieczenie przy oddawaniu moczu. Pamiętaj jednak, że sodę oczyszczoną doustnie należy stosować bardzo ostrożnie i wyłącznie doraźnie. Jeśli dokucza ci zakażenie dróg moczowych, możesz też skorzystać z innych skutecznych i bezpiecznych domowych sposobów. Sprawdź, jak stosować sodę oczyszczoną na zapalenie pęcherza oraz jakie inne środki przyspieszą powrót do zdrowia.
/ 18.09.2023 05:50
soda oczyszczona na zapalenie pęcherza fot. Adobe Stock, Elena Kharichkina

Spis treści:

  1. Czym jest zapalenie pęcherza i jak się je leczy?
  2. Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - działanie
  3. Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - jak stosować?
  4. Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - bezpieczeństwo
  5. Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - przeciwwskazania
  6. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Czym jest zapalenie pęcherza i jak się je leczy?

Zapalenie pęcherza (łac. cystitis) to stan zapalny w obrębie pęcherza moczowego wynikający z zakażenia, zazwyczaj bakteriami Gram-ujemnymi (np. bakterią E. coli). Jest najczęstszym rodzajem zakażenia układu moczowego (ZUM). Problem przeważnie pojawia się u kobiet.

Zapalenie pęcherza objawia się bólem podbrzusza, pieczeniem i szczypaniem podczas oddawania moczu, parciem na pęcherz, oddawaniem często niewielkich ilości moczu. U niektórych osób pojawia się również podwyższona temperatura oraz krwiomocz. 

Leczenie zapalenia pęcherza polega na przyjmowaniu leków o działaniu bakteriostatycznym i piciu dużych ilości płynów. Zazwyczaj choroba samoistnie ustępuje w ciągu od kilku do kilkunastu dni. 

Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - działanie

Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, po zmieszaniu z wodą ma odczyn alkaliczny (zasadowy), dlatego będzie zmieniać pH moczu, który jest zazwyczaj kwaśny. Dzięki temu może łagodzić objawy zapalenia pęcherza. Soda oczyszczona ma również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Wpływa na rozpuszczenie kamieni nerkowych zbudowanych z kwasu moczowego i cysteiny. 

Niestety jest bardzo mało dowodów naukowych potwierdzających, że soda pomaga w leczeniu zapalenia pęcherza. Jedno z badań dowiodło, że stosowanie wodnego roztworu sody oczyszczonej w przypadku zakażenia dróg moczowych skutecznie łagodzi objawy infekcji, zwłaszcza u kobiet, które mają kwaśne pH moczu. Według autorów jest to metoda niedroga, łatwa w zastosowaniu i związana z niskim ryzykiem skutków ubocznych. Istnieją też prace, których autorzy odradzają stosowanie roztworu sody doustnie. 

Przeczytaj: Soda oczyszczona na zgagę

Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - jak stosować?

Przed użyciem tej metody kobieta powinna poradzić się lekarza. Zastosowanie sody oczyszczonej na zapalenie pęcherza polega na wypiciu roztworu wody i sody. Należy do pół litra przegotowanej wody dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i pić jeden raz dziennie, rozdzielając napój na kilka porcji. Sody nie wolno pić na przepełniony żołądek, gdyś w połączeniu z kwasami powoduje wydzielanie gazu i może uszkodzić ściany żołądka. 

Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - bezpieczeństwo

Wyniki badań na temat bezpieczeństwa stosowania sody oczyszczonej doustnie są niejednoznaczne. Wskazana jest duża ostrożność. Nieprawidłowe przyjmowanie sody doustnie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych: zaburzenia gospodarki elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej.

Jedno z badań przeprowadzone w Kalifornii odnotowało 192 przypadki niewłaściwego zastosowania sodu oczyszczonej, z czego niemal 5% dotyczyło osób, które przyjmowały ten środek na zakażenie dróg moczowych.

Możliwe skutki uboczne stosowania sody na zapalenie pęcherza to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • uszkodzenie przewodu pokarmowego,
  • drgawki,
  • śpiączka.

Ryzyko groźnych konsekwencji po wypiciu sody oczyszczonej jest wyższe w przypadku długotrwałego stosowania. Sodę na zapalenie pęcherza można przyjmować wyłącznie doraźnie. 

Soda oczyszczona  na zapalenie pęcherza - przeciwwskazania

Sody oczyszczonej nie powinny pić:

  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące,
  • dzieci,
  • osoby na diecie niskosodowej,
  • osoby przyjmujące leki moczopędne,
  • osoby z zasadowicą metaboliczną lub oddechową,
  • osoby z hipokalcemią.

Pacjenci, którzy przyjmują na stałe leki, powinni przed zastosowaniem sody do picia poradzić się lekarza.

Uwaga: sody nie wolno pić na pełen żołądek, ponieważ reakcje zachodzące w żołądku mogą przyczynić się do uszkodzenia ścian układu pokarmowego.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Oprócz stosowania sody oczyszczonej istnieją inne domowe sposoby, które przyniosą ulgę w zapaleniu pęcherza, złagodzą ból i pieczenie w drogach moczowych:

  • Unikaj kofeiny, ostrych i kwaśnych pokarmów, alkoholu oraz czekolady.
  • Zastosuj środki dostępne bez recepty na zapalenie pęcherza (np. furagina).
  • Wypijaj pół szklanki wody co 20 minut, aby wypłukiwać bakterie z dróg moczowych (wypijaj co najmniej 3 l płynów dziennie). 
  • Pij sok z żurawiny, wody lecznicze (woda Jana, woda Marysieńki).
  • Pij zioła o działaniu moczopędnym, np. skrzyp polny, pokrzywa, liść brzozy, nawłoć, korzeń lubczyku, pietruszka zwyczajna.
  • Rób ciepłe okłady na podbrzusze, ciepła kąpiel. 
  • Rób nasiadówki na zapalenie pęcherza: do niewielkiej ilości ciepłej wody w wannie możesz dodać napar z szałwii lub rumianku, a następnie na 10 minut zanurz chory fragment ciała w kąpieli. 
  • Nie wstrzymuj moczu

Ważne jest, aby przedwcześnie nie przerywać przyjmowania środków, które zalecił lekarz, ponieważ infekcja może się odnowić. Nawet gdy objawy ustąpiły, terapię należy doprowadzić do końca.   

Źródła:

Sönmez MG, Göğer YE, Ecer G, Atıcı A, Özkent MS, Öztürk A. Effects of urine alkalinization with sodium bicarbonate orally on lower urinary tract symptoms in female patients: a pilot study. Int Urogynecol J. 2018 Jul;29(7):1029-1033. doi: 10.1007/s00192-017-3492-3,

Self-help information for women suffering recurrent attacks of cystitis: Frequently asked questions, Cambridge University Hospitals, https://www.cuh.nhs.uk/patient-information/self-help-information-for-women-suffering-recurrent-attacks-of-cystitis-frequently-asked-questions/,

Self Help Tips for Cystitis, NHS, https://www.sath.nhs.uk/wp-content/uploads/2016/09/09.-sath-radiotherapy-cystitis-leaflet.pdf.

Czytaj także:
Babcine sposoby na kamienie nerkowe – 8 polecanych metod
Cola na kamienie żółciowe i inne domowe sposoby
Kurkuma na kamienie żółciowe - jak ją stosować?
Zapalenie cewki moczowej – jak dochodzi do zakażenia, objawy i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA