Ludzie piją wywar z liści laurowych, chociaż powoduje on skutki uboczne. Koniecznie sprawdź, zanim zastosujesz

wywar z liści laurowych skutki uboczne fot. Adobe Stock, New Africa
Skutki uboczne po piciu wywaru z liści laurowych pojawiają się najczęściej z powodu nieprzestrzegania zalecanego dawkowania lub stosowania tego środka pomimo przeciwwskazań. Wiedza na ten temat jest ważna, jeśli planujemy wykorzystać wywar z liści laurowych w celach leczniczych lub profilaktycznych.
/ 01.02.2025 08:30
wywar z liści laurowych skutki uboczne fot. Adobe Stock, New Africa

Wywar z liści laurowych to jeden z domowych środków na różnorodne dolegliwości, szczególnie polecany na choroby stawów, problemy trawienne i przeziębienie. Co ważne, jest to środek przeznaczony wyłącznie do stosowania doraźnegoDługotrwałe lub zbyt intensywne spożywanie naparu może wywołać skutki uboczne, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie wątroby. Jeśli pojawią się niepożądane objawy w trakcie picia wywaru z liści laurowych, od razu przerwij kurację.

Spis treści: 

  1. Szkodliwość wywaru z liści laurowych
  2. Wywar z liści laurowych - skutki uboczne
  3. Zapobieganie skutkom ubocznym podczas stosowania wywaru z liści laurowych
  4. Wywar z liści laurowych - przeciwwskazania

Szkodliwość wywaru z liści laurowych

Picie wywaru z liści laurowych w nadmiernych ilościach lub zbyt długo może być bardzo szkodliwe. Napój ma silne działanie i stosowany nierozważnie działa toksycznie na organizm. Naukowcy ostrzegają, że zawarty w nim olejek eteryczny może podrażniać drogi pokarmowe, a estragol przy długotrwałym spożyciu wykazuje działanie rakotwórcze i genotoksyczne. W skrajnych przypadkach regularne spożywanie herbaty z tej rośliny grozi uszkodzeniem wątroby, o czym donoszą źródła naukowe.

Wywar z liści laurowych może wchodzić w interakcje z lekami, co także zwiększa ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia powikłań. Z powodu potencjalnej szkodliwości napoju, powinno się go stosować jedynie doraźnie i w niewielkich ilościach. Tu sprawdzisz, jak przygotować wywar z liści laurowych: Liście laurowe na stawy

Wywar z liści laurowych - skutki uboczne

Skutki uboczne leczenia wywarem z liści laurowych to na ogół dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Pojawiają się zwykle w przypadku przyjmowania dużej ilości płynu albo stosowania zbyt długo (więcej niż kilka dni). 

Po wypiciu wywaru z liści laurowych możesz doświadczyć skutków ubocznych:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • zgaga,
  • objawy hipoglikemii (przy interakcji z lekami przeciwcukrzycowymi): pocenie się, kołatanie serca, drżenia, wilczy głód,
  • objawy spowolnienia aktywności neurologicznego układu nerwowego: senność, zmęczenie, zawroty głowy, trudności z koncentracją i pamięcią, duszność (zwłaszcza w połączeniu z lekami usypiającymi, np. podawanymi przed operacją),
  • objawy alergii: zdarzają się rzadko, ale są możliwe; to np. wysypka, obrzęk, swędzenie jamy ustnej, łzawienie, katar. 

Istnieją doniesienia o uszkodzeniu wątroby po regularnym piciu naparu z liści laurowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane działania po jego zastosowaniu, przerwij kurację i skonsultuj się z lekarzem.

Ze względu na to, że fragmenty suszonych liści laurowych są ostre, to również ich spożycie wiąże się z potencjalnymi skutkami ubocznymi, przede wszystkim może uszkodzić drogi pokarmowe. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko zakrztuszenia się fragmentem albo jego wbicia się w ścianę przewodu pokarmowego. Warto też pamiętać, że liście laurowe nie są trawione i przychodzą w nienaruszonej formie przez organizm.

Zapobieganie skutkom ubocznym podczas stosowania wywaru z liści laurowych

Można zapobiegać skutkom ubocznym w trakcie stosowania wywaru z liści laurowych. Przede wszystkim należy przestrzegać zalecanego dawkowania i nie przekraczać maksymalnego czasu kuracji (nie dłużej niż od 3 do 5 dni). Nie wolno pić na raz całego wywaru, a podzielić go na mniejsze porcje i takie przyjmować w ciągu dnia.

Nie istnieją wystarczające dane naukowe, które oceniają bezpieczeństwo stosowania wywaru z liści laurowych przez dłuższy czas. Są za to doniesienia, które wskazują że długotrwałe picie herbaty z tej rośliny jest groźne dla zdrowia. To powinno nas wyczulić. Ważną zasadą jest też to, aby unikać spożywania całych liści laurowych oraz nie łączyć ich z lekami bez konsultacji ze specjalistą. Naturalnie odradzane jest spożywanie całych liści, bo to też stwarza ryzyko pojawienia się przykrych skutków ubocznych.

Wywar z liści laurowych - przeciwwskazania

Wywaru z liści laurowych lepiej nie podawać dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ze względu na niedostateczną ilość danych na temat bezpieczeństwa stosowania w tych grupach. Napój stosować ostrożnie w przypadku cukrzycy, ponieważ może obniżać poziom cukru we krwi.

Nie zaleca się łączenia preparatów z liścia laurowego z lekami uspokajającymi i nasennymi (również gdy są ode podawane przez zabiegiem chirurgicznym), ponieważ mogą nasilać senność i powodować trudności w oddychaniu. Przeciwwskazaniem do stosowania wywaru z liści laurowych są także choroby wątroby, nerek i układu pokarmowego.

Źródła:

Batool S, Khera RA, Hanif MA, Ayub MA. Bay Leaf. Medicinal Plants of South Asia. 2020:63–74. doi: 10.1016/B978-0-08-102659-5.00005-7. Epub 2019 Sep 20. PMCID: PMC7152419,

Palin WE, Richardson JD. Complications from bay leaf ingestion. JAMA. 1983 Feb 11;249(6):729-30. doi: 10.1001/jama.1983.03330300021020. PMID: 6337269,

Berendika M, Domjanić Drozdek S, Odeh D, Oršolić N, Dragičević P, Sokolović M, Garofulić IE, Đikić D, Jurčević IL. Beneficial Effects of Laurel (Laurus nobilis L.) and Myrtle (Myrtus communis L.) Extract on Rat Health. Molecules. 2022 Jan 17;27(2):581. doi: 10.3390/molecules27020581,

Hasan Kara, Aysegul Bayir, Huseyin Korkmaz, Fatma Talay, Ahmet Ak, Hepatotoxicity caused by bay leaf (Laurus nobilis): A case report, Journal of Emergency Medicine Case Reports, doi: 10.33706/jemcr.972191.

Czytaj także:
Liść laurowy na kaszel to patent znany od pokoleń. Zadziała najlepiej, gdy przygotujesz go na jeden z tych trzech sposobów
Jak stosować liść laurowy na pasożyty? Przepis na wywar
Liść tej rośliny skutecznie rozprawi się z grzybicą. Jest w każdym domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA