Ropiejące oczy u dorosłego – domowe sposoby to za mało. Sprawdź, co robić, gdy chorują oczy

ropiejące oczy u dorosłego fot. Adobe Stock, Dragana Gordic
Przyczyną pojawienia się ropnej wydzieliny z oczu u osoby dorosłej jest zwykle zapalenie spojówek, często o podłożu bakteryjnym. Inne objawy, które wówczas występują, to zaczerwienienie oczu, łzawienie, czasami pojawia się gorączka i złe samopoczucie. Gdy problem ropiejących oczu nie ustępuje w ciągu tygodnia, konieczna jest wizyta u lekarza. Poznaj inne możliwe przyczyny i domowe sposoby, które łagodzą objawy przy ropie w oczach.
/ 11.11.2024 05:59
ropiejące oczy u dorosłego fot. Adobe Stock, Dragana Gordic

Spis treści:

  1. Ropiejące oczy u dorosłego - objawy
  2. Ropiejące oczy u dorosłego - przyczyny
  3. Sposoby na ropiejące oczy u dorosłego
  4. Higiena oczu przy zapaleniu spojówek
  5. Ropiejące oczy u dorosłej osoby - jak długo to trwa?
  6. Leki na ropiejące oczy u dorosłego

Ropiejące oczy u dorosłego - objawy

Zdrowe oko może produkować niewielką ilość wydzieliny. Nie jest powodem do niepokoju jej odrobina w kąciku oka. Taka wydzielina może mieć żółty lub szary kolor i nie musi być ropna. Wystarczy przemycie oczu ciepłą wodą. O ropiejących oczach świadczą natomiast takie objawy jak:

  • większa ilość zielonej, białej, szarej lub żółtej wydzielina w oku,
  • śluzowa, lepka treść,
  • sklejone powieki i rzęsy po nocy,
  • ponowne pojawianie się wydzieliny po oczyszczaniu oczu w ciągu dnia.

Inne objawy oprócz wydzieliny w oku to:

  • zaczerwienienie oka,
  • przekrwienie,
  • łzawienie,
  • obrzęk,
  • możliwe powiększenie węzłów chłonnych, światłowstręt, gorączka, dreszcze, ból gardła, ból głowy, złe samopoczucie.

Więcej: Przyczyny bólu oka.

Ropiejące oczy u dorosłego - przyczyny

Główną przyczyną ropiejących oczu u osób dorosłych, podobnie jak u dzieci, jest zapalenie spojówek. Może prowadzić do niego np. infekcja, alergia lub obecność ciała obcego w oku. Samodzielnie nie jest łatwo rozpoznać źródło dolegliwości, dlatego powinniśmy skonsultować się z lekarzem. 

Możliwe przyczyny ropiejących oczu u dorosłych to:

  • Bakteryjne zapalenie spojówek - jest to infekcja oka wywołana m.in. przez gronkowce, pałeczkę grypy, pałeczkę ropy błękitnej lub pneumokoki. Objawy to sklejone powieki po przebudzeniu, ropna lub śluzowo-ropna wydzielina, zaczerwienienie, łzawienie. Wydzielina pojawia się w jednym lub w obu oczach.
  • Wirusowe zapalenie spojówek - jest to infekcja oczu wywołana zakażeniem wirusowym. Występuje przy tym silne zaczerwienienie oczu. Wydzielina jest wodnista lub surowicza, a nie typowo ropna. Dolegliwości dotykają obu oczu.
  • Chlamydiowe zapalenie spojówek - wywołane zakażeniem Chlamydia trachomatis, czyli bakterią przenoszoną drogą płciową. Objawy to: śluzowo-ropna wydzielina oczu i przekrwienie. choroba jest przewlekła z okresami zaostrzeń. 
  • Alergiczne zapalenie spojówek - również może przyczynić się do pojawienia wydzieliny w oczach (jest raczej bezbarwna i rzadka). W zależności od rodzaju alergenu może występować sezonowo lub całorocznie. Częściej pojawia się obrzęk powiek niż w przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej. 
  • Zablokowany kanalik łzowy. Kanalik łzowy odprowadza łzy z worka spojówkowego do worka łzowego, a infekcja lub dostanie się pyłu może zablokować tę strukturę. Powoduje to m.in. pojawienie się wydzieliny. Kanalik oczyści okulista.
  • Ciało obce w oku - ropienie oczu może być skutkiem walki z ciałem obcym; do oka mogą dostać się opiłki, piasek, brud, które gdy nie zostają usunięte powodują stan zapalny i produkcję ropnej.

Przeczytaj więcej o zmianach na oku, których objawem może być ropna wydzielina: gradówce jęczmieniu

Ropiejące oczy u dorosłego - domowe sposoby

Skuteczność leczenia ropiejących oczu zależy od tego, czy przyczyna jest dobrze rozpoznana. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem. Aby złagodzić objawy przy ropiejących oczach:

  • unikaj dotykania oczu,
  • stosuj krople łagodzące podrażnienia i nawilżające (tzw. sztuczne łzy),
  • przemywaj oczy solą fizjologiczną lub naparami z rumianku - użyj jednorazowego wacika,
  • przemywaj oczy czarną herbatą,
  • unikaj kontaktu z dymem tytoniowym, drażniącymi pyłami czy innymi zanieczyszczeniami powietrza, bo mogą podrażniać i nasilać dolegliwości,
  • unikaj przebywania na zewnątrz, gdy mocno świeci słońce lub wieje wiatr, co również może pogarszaj objaw,
  • zrezygnuj z makijażu oczu i nie nakładaj na pobliską skórę kosmetyków, jak krem, serum,
  • zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych do czasu wyleczenia choroby,
  • w przypadku obrzęku kładź na oczy chłodne kompresy,
  • w przypadku alergii unikaj kontaktu z uczulającymi substancjami, na ile ro możliwe. 

Gdy przyczyną pojawienia się ropy w oku jest ciało obce, należy osłonić oko czystym opatrunkiem, starać się nie poruszać gałką oczną i udać się do okulisty. Odradzane jest samodzielne usuwane takiej drobiny w oku jak np. opiłek metalu.

Higiena oczu przy zapaleniu spojówek

Przed czyszczeniem oczu za każdym razem najpierw umyj ręce mydłem. Zrób to również po zabiegach higienicznych. Higiena jest bardzo ważna przy ropiejących oczach, bo zapobiega przenoszeniu drobnoustrojów i podrażnieniu spojówek.  

Do przemywania ropiejących oczu możesz używać takich płynów jak:

  • sól fizjologiczna,
  • napary z rumianku,
  • herbata, 
  • przegotowana woda.

Oczy czyść kilka razy dziennie, w tym przed każdym podaniem leku przepisanego przez okulistę. 

Ropiejące oczy u dorosłej osoby - jak długo to trwa?

Zapalenie spojówek, które jest dominującą przyczyną ropiejących oczu, zazwyczaj trwa do 7-14 dni. Czasami infekcja wydłuża się do kilku tygodni lub nawraca. W innych przypadkach problem może utrzymywać się dłużej, np. gdy winna jest alergia. 

Leki na ropiejące oczy u dorosłego

Leki na ropiejące oczy to krople lub maści stosowane miejscowo zawierające antybiotyk, lek przeciwzapalny, lek przeciwwirusowy albo steryd (w zależności od przyczyny). W przypadku alergii pomocne są leki przeciwhistaminowe. O doborze właściwej substancji powinien zadecydować wyłącznie lekarz po zbadaniu chorego. Warto udać się po pomoc bezpośrednio do okulisty. W przypadku ropiejących oczu nie powinniśmy stosować leków na własną rękę bez konsultacji z lekarzem, ponieważ niewłaściwie dobrane mogą nie tylko nie pomóc, ale i zaszkodzić. 

Źródła:

Pippin MM, Le JK. Bacterial Conjunctivitis. [Updated 2023 Aug 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546683/,

Azari AA, Arabi A. Conjunctivitis: A Systematic Review. J Ophthalmic Vis Res. 2020 Aug 6;15(3):372-395. doi: 10.18502/jovr.v15i3.7456. PMID: 32864068; PMCID: PMC7431717,

Hashmi MF, Gurnani B, Benson S. Conjunctivitis. 2024 Jan 26. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 31082078.

Czytaj także:
Czym jest zapalenie woreczka łzowego? Objawy i sposoby leczenia
Pękające naczynka w oku – o czym świadczą i czy są groźne?
Domowe sposoby na męty w oku. Co zrobić, aby „latające muszki” nie przeszkadzały w patrzeniu?
Uderzenie w oko – pierwsza pomoc i skutki urazu. Jak zmniejszyć krwiak w oku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA