Proste sposoby, gdzy szczypią oczy fot. Fotolia

Zespół suchego oka - jak sobie z nim radzić

Na tę "biurową" chorobę cierpi co druga osoba pracująca przy komputerze. Jej charakterystyczne objawy to uczucie swędzenia i piasku w oczach. Warto z nimi walczyć, by odzyskać komfort widzenia.
/ 07.05.2015 05:00
Proste sposoby, gdzy szczypią oczy fot. Fotolia
Zespół suchego oka najczęściej doskwiera osobom, które pracują przy monitorach w klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto wiedzieć, jak zmniejszyć przykre objawy tej dolegliwości.

Proste sposoby

Zanim zaczniesz szukać pomocy u specjalisty, spróbuj pokonać objawy choroby sama:
  • Przede wszystkim często mrugaj – to pomoże rozprowadzić łzy i właściwie nawilżyć oczy.
  • Jeśli mruganie nic nie daje... ziewaj. Aby sprowokować taki odruch, otwórz usta i przez chwilę pocieraj palcami obydwu dłoni nos. Podczas ziewania dotleniasz organizm i sprawiasz, że oczy zaczynają wydzielać łzy.
  • Stosuj "sztuczne łzy", czyli nawilżające krople do oczu (dostępne w aptece bez recepty).
  • Dbaj o dietę – powinna zawierać więcej kwasów tłuszczowych omega-3 (ich źródłem są np. ryby). Taki jadłospis pomoże zachować odpowiedni pod względem chemicznym skład łez (będą one lepiej nawilżać gałkę oczną).
  • Pij około 1,5 litra wody dziennie (najlepiej postaw butelkę na biurku, łatwiej ci będzie o tym pamiętać).

Kiedy do lekarza?  

Wizyta w przychodni jest konieczna, gdy dolegliwości nie ustępują, mimo zastosowania domowych metod albo spojówki są coraz bardziej podrażnione, a w dodatku po przebudzeniu masz powieki sklejone przez ropną wydzielinę.

Zobacz także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!