Proste sposoby
Zanim zaczniesz szukać pomocy u specjalisty, spróbuj pokonać objawy choroby sama:- Przede wszystkim często mrugaj – to pomoże rozprowadzić łzy i właściwie nawilżyć oczy.
- Jeśli mruganie nic nie daje... ziewaj. Aby sprowokować taki odruch, otwórz usta i przez chwilę pocieraj palcami obydwu dłoni nos. Podczas ziewania dotleniasz organizm i sprawiasz, że oczy zaczynają wydzielać łzy.
- Stosuj "sztuczne łzy", czyli nawilżające krople do oczu (dostępne w aptece bez recepty).
- Dbaj o dietę – powinna zawierać więcej kwasów tłuszczowych omega-3 (ich źródłem są np. ryby). Taki jadłospis pomoże zachować odpowiedni pod względem chemicznym skład łez (będą one lepiej nawilżać gałkę oczną).
- Pij około 1,5 litra wody dziennie (najlepiej postaw butelkę na biurku, łatwiej ci będzie o tym pamiętać).
Kiedy do lekarza?
Wizyta w przychodni jest konieczna, gdy dolegliwości nie ustępują, mimo zastosowania domowych metod albo spojówki są coraz bardziej podrażnione, a w dodatku po przebudzeniu masz powieki sklejone przez ropną wydzielinę.Zobacz także:
Jak rozpoznać i leczyć zapalenie spojówek?
Laserowa korekcja wzroku
Jakim chorobom towarzyszą zawroty głowy?
Laserowa korekcja wzroku
Jakim chorobom towarzyszą zawroty głowy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!