Czy to krwotok?
To, że krew nie wypływa z ciała, nie oznacza, że nie mamy do czynienia z krwotokiem. Krwotok bowiem może być zewnętrzny i wewnętrzny. Jeśli chory straci ponad 20% krwi, dochodzi u niego do wstrząsu hipowolemicznego. Jego objawami są między innymi: blada, zimna i wilgotna skóra, szybko bijące serce, przyśpieszony oddech oraz zaburzenia świadomości. Dowiedz się więcej o wstrząsie i krwotokach z poniższego artykułu!
Sprawdź: Po czym poznać krwotok?
Choroba a krwawienie
Krwawienia, niezależnie od miejsca wystąpienia, mogą być objawami poważnych chorób. Jakie choroby mogą powodować krwawienia, czyli oznaką czego jest krwotok? W przypadku jakich krwawień trzeba skontaktować się z lekarzem? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Sprawdź: Jakie choroby predysponują do krwawień?
Krwotok wewnątrz ciała
Krwotok wewnętrzny jest szczególnym rodzajem krwotoku, w którym dochodzi do wylania się krwi z uszkodzonych naczyń do przestrzeni organizmu. Niestety, w jego przypadku niezbędna jest fachowa pomoc lekarska – sami nie będziemy wstanie go zatamować. Możemy jedynie (lub aż!) działać tak, by zmniejszyć skutki krwawienia. Co więc należy robić, a czego nie wolno?
Sprawdź: Jak pomóc w przypadku krwotoku wewnętrznego?
Krwotok na zewnątrz ciała
Utrata od 1,5-2 litrów krwi w krótkim czasie może zakończyć się śmiercią. Z tego względu tak ważne jest szybkie udzielenie pomocy osobie, która doznała krwotoku. Po wezwaniu pomocy należy opatrzyć ranę. Jak to zrobić? Wyjaśniamy w poniższym artykule. Rozwiewamy też wątpliwości dotyczące stosowania opasek uciskowych.
Sprawdź: Jak postępować w krwotoku zewnętrznym?
Krwawienie z powodu leków?
Krwawienie jest jednym z najczęstszych powikłań leczenia lekami przeciwkrzepliwymi – dotyczy czasami ok. 20% przyjmujących je pacjentów. Wymaga natychmiastowej interwencji, ponieważ może stanowić zagrożenie życia! Wymieniamy leki, które mogą doprowadzić do takiego stanu, objaśniamy, dlaczego się je stosuje i czego nie wolno robić, gdy je przyjmujemy.
Sprawdź: Leki przeciwkrzepliwe a ryzyko krwawienia
Krwawienie z odbytu
Wbrew pozorom krwawienie z odbytu nie jest rzadkością: dotyka aż 10% populacji. Może być oznaką groźnej choroby, np. raka jelita grubego – z tego względu każde takie krwawienie musi zostać skonsultowane z lekarzem. Co gorsza, w przypadku niebezpiecznej choroby możemy też mieć do czynienia z krwią utajoną w kale. Co wówczas robić?
Sprawdź: Czy krwawienie z odbytu jest niebezpieczne?
Krwawienie z nosa
Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa polega na ułożeniu chorego w pozycji półsiedzącej, tj. opartego plecami np. o ścianę z głową pochyloną lekko do przodu. Głowa nie powinna znajdować się zbyt nisko, ponieważ nasila to krwawienie. Nie należy odchylać głowy do tyłu. Chory powinien oddychać przez usta.
Sprawdź: Krwawienie z nosa – objaw raka?
Krwawienie z żylaków przełyku
Krwawienie z żylaków przełyku to stan bezpośrednio zagrażający życiu chorego, dlatego w przypadku jego wystąpienia należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. W 80% krwawienie z żylaków przełyku ustępuje samoistnie, mimo to śmiertelność z powodu tego schorzenia jest bardzo wysoka i wynosi około 50%. Jak rozpoznać takie krwawienie?
Sprawdź: Krwawienie z żylaków przełyku
Krwotok do jamy czaszki
Krwotok do jamy czaszki zdarza się szczególnie u kobiet po 60. roku życia. Jego głównym objawem jest nagły ból głowy opisywany jako „eksplodujący”. Pojawiają się też wymioty i zaburzenia świadomości. Co trzeba robić? Dzwonimy po karetkę, a chorego usadzamy w pozycji półsiedzącej. Możemy zastosować zimne okłady na głowę – są one zalecane. O tym, jak postępować dalej, przeczytaj w poniższym artykule.
Sprawdź: Krwotok do jamy czaszki
Krwawienie z ucha
Ból, szumy w uszach, utrata słuchu lub zawroty to objawy uszkodzenia przewodu słuchowego lub przerwania błony bębenkowej. Płyn wyciekający z ucha może być krwisty lub słomkowy – może świadczyć to o złamaniu kości skroniowej. Krwawienie z ucha bywa też symptomem gruźlicy lub nowotworu…
Sprawdź: Jakie mogą być przyczyny krwawienia z ucha?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!