objawy koronawirusa u dzieci fot. Adobe Stock

Objawy koronawirusa u dzieci w wieku szkolnym i noworodków. Sprawdź, czy twoje dziecko ma COVID-19

Dzieci i młodzież mogą zarazić się koronawirusem tak jak dorośli, jednak rzadziej pojawiają się u nich objawy choroby. Jeśli wystąpią, częściej niż u starszych osób choroba objawia się zmęczeniem, bólami głowy oraz wysypką.
/ 28.10.2020 09:14
objawy koronawirusa u dzieci fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci w wieku szkolnym
 2. Zakażenie koronawirusem u noworodków – objawy, zagrożenie
 3. Powikłania koronawirusa u noworodków i starszych dzieci
 4. Kiedy pojawiają się objawy koronawirusa u dzieci?

Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci w wieku szkolnym

Istnieje mniej niż 18% szans na pojawienie się symptomów COVID-19 u dzieci (dla porównania u osób starszych powyżej 80. roku życia ten odsetek wynosi prawie 70%). Dotychczasowe dane pokazują, że chociaż u dzieci rozwija się infekcja koronawirusem, bardzo niewiele z nich ma poważne objawy, nawet gdy ma inną przewlekłą chorobę. 

Na podstawie analizy danych z aplikacji COVID Symptom Study, którą przyprowadzili eksperci pod kierunkiem epidemiologa prof. Tima Spectora z King’s College London, stworzono listę najważniejszych objawów u dzieci poniżej 18. roku życia.

Pięć głównych objawów koronawirusa u dzieci w wieku szkolnym to:

 • zmęczenie (55%),
 • ból głowy (53%),
 • gorączka (49%),
 • ból gardła (38%),
 • utrata apetytu (35%).

Co charakterystyczne, u małych pacjentów jedno na sześcioro dzieci, z potwierdzoną obecnością COVID, miało również nietypową wysypkę skórną. Więcej: objawy skórne koronawirusa

Dosyć często u dzieci zakażonych koronawirusem pojawiają się objawy żołądkowo-jelitowe, w tym bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty.

Ważne jest, abyśmy rozumieli, jak COVID-19 wpływa na dzieci, i zwracali uwagę na potencjalne różnice. Świadomość, że dzieci rzadziej zgłaszają objawy ze strony układu oddechowego i są bardziej narażone na bóle głowy, zmęczenie i wysypki skórne, pomoże rodzicom w podjęciu właściwych decyzji i pozostaniu w domu, dopóki nie poczują się lepiej
– uważa prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College London.

Typowe objawy koronawirusa, takie jak gorączka, kaszel i duszność, występują u dzieci rzadziej niż u dorosłych.

Czytaj też: Koronawirus bez gorączki

Zakażenie koronawirusem u noworodków – objawy, zagrożenie

Do zakażenia koronawirusem i wystąpienia objawów u bardzo małych dzieci dochodzi rzadko. Noworodek przeważnie zaraża się już po porodzie drogą kropelkową w wyniku kontaktu z zakażonym. Zdarzają się przypadki zachorowań noworodków, również ciężkie, jednak nie ma pewności, czy nasilenie objawów wynika z COVID-19 czy innych przyczyn.

Możliwe objawy zakażenia koronawirusem u noworodków to:

Aktualne dowody sugerują, że zakażenia SARS-CoV-2 u noworodków są rzadkie. Jeśli noworodki zostaną zakażone, większość z nich ma infekcję bezobjawową lub łagodną chorobę i wraca do zdrowia. Zgłaszano ciężkie choroby noworodków, w tym wymagające wentylacji mechanicznej, ale wydają się one występować rzadko. Noworodki z chorobami współistniejącymi i wcześniaki (urodzone przed 37. tygodniem ciąży) mogą być bardziej narażone na ciężką chorobę wywołaną przez COVID-19
– informują eksperci z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Powikłania koronawirusa u noworodków i starszych dzieci

U niektórych dzieci dochodzi do rzadkiego, ale ciężkiego powikłania COVID-19 w postaci wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS-TS). Jest to choroba przypominająca zespół Kawasaki. W konsekwencji może dojść do stanów zagrażających życiu, np. uszkodzenia mięśnia sercowego (zawału), powstania tętniaków naczyń wieńcowych oraz niewydolności oddechowej.

Wieloukładowy zespół zapalny u noworodków i starszych dzieci (0-19 lat) podejrzewa się, gdy występuje uporczywa gorączka co najmniej przez 3 dni oraz dwa z następujących objawów:

 • wysypka lub obustronne nieropne zapalenie spojówek lub objawy zapalenia błony śluzowej i skóry (jamy ustnej, dłoni lub stóp),
 • niedociśnienie lub wstrząs,
 • dysfunkcje w obrębie serca i naczyń wieńcowych,
 • zaburzenia krzepnięcia (nieprawidłowy PT, PTT, podwyższone D-dimery)
 • ostre problemy żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty lub ból brzucha)

oraz poniższe czynniki:

 • podwyższone markery stanu zapalnego (OB, białko C-reaktywne lub prokalcytonina),
 • brak innej oczywistej bakteryjnej przyczyny zapalenia, w tym posocznicy bakteryjnej, zespołu wstrząsu gronkowcowego lub paciorkowcowego,
 • dowody na COVID-19 (dodatni wynik testu) lub prawdopodobny kontakt z pacjentami z COVID-19.

Inne powikłania zakażenia koronawirusem, które mogą wystąpić u dzieci, to m.in. zapalenie płuc, niewydolność nerek, chroniczne zmęczenie i bóle głowy.

Kiedy pojawiają się objawy koronawirusa u dzieci?

Objawy koronawirusa pojawiają się po okresie inkubacji (zwykle bezobjawowym), który u dzieci może trwać od 2 do 27 dni. Średnio symptomy choroby rozwijają się w tej grupie po 7 dniach od kontaktu ze źródłem zakażenia.

Należy pamiętać, że jedynym sposobem, aby mieć pewność, że ktoś ma koronawirusa, jest wykonanie wymazowego testu metodą PCR, który sprawdza obecność materiału genetycznego wirusa w próbce wydzieliny pobranej np. z nosa lub gardła. Testy w kierunku koronawirusa wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza.

Źródła: COVID-19 signs, symptoms and severity of disease: A clinician guide, Government of Canada, www.canada.ca
Evaluation and Management Considerations for Neonates At Risk for COVID-19, Centers for Disease Control and Prevention (CDC), www.cdc.gov

Więcej o objawach koronawirusa:
Objawy koronawirusa u młodych. Jak rozpoznać COVID-19 u osób poniżej 40. roku życia?
U kogo objawy koronawirusa utrzymują się najdłużej? „Długi COVID” ma 1 na 20 osób
Jak leczyć łagodne zakażenie koronawirusem w domu? Leki i naturalne sposoby na COVID-19
Utrata smaku przy koronawirusie. Jak często i jak długo występuje ten objaw?
Ból gardła a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?
Katar a koronawirus – najważniejsze informacje
Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?
Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka, palce covidowe
Nietypowe objawy koronawirusa – 7 zaskakujących symptomów COVID-19

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!