O chorobie hashimoto (tarczycy) mogą świadczyć obfite miesiączki, przesuszona skóra, ciągłe zmęczenie, wysoki poziom cholesterolu. Częściej jednak schorzenie to przebiega bez objawów, dlatego bardzo trudno je rozpoznać.

WIDEO

player placeholder

Co się dzieje z tarczycą
Choroba Hashimoto polega na tym, że z nieznanych przyczyn układ odpornościowy rozpoznaje tkanki tarczycy jako wrogie i je atakuje.
Powoduje to zaburzenia w wytwarzaniu hormonów i przewlekłe zapalenie tarczycy nazywane limfocytarnym.
Początkowo narząd wydziela prawidłową lub nadmierną ilość hormonów. Dopiero po wielu miesiącach lub latach choroby rozwija się niedoczynność. Jej skutki to: ciągłe zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, pamięcią, zmienność nastrojów, skłonność do depresji, marznięcie, zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, zaparcia, bóle mięśni i stawów, podwyższony poziom cholesterolu, nieuzasadnione tycie.
Takie objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.

Badanie krwi
Specjalista skieruje cię na badanie poziomu TSH – hormonu przysadki mózgowej, który steruje pracą tarczycy. Sprawdza się też stężenie hormonów tarczycy: T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny). Jeśli osoba dorosła ma podwyższony poziom TSH przy prawidłowym lub obniżonym stężeniu T4 i T3 prawdopodobnie cierpi na chorobę Hashimoto. Żeby potwierdzić diagnozę, trzeba wykonać badanie na obecność przeciwciał tarczycowych (jeśli są, świadczy to o chorobie).
Za pomocą USG ocenia się rozmiary tarczycy, zmiany w jej strukturze, szuka guzków. Jeśli badanie wykryje guzki, zwykle robi się biopsję cienkoigłową, aby ustalić, jaki jest ich charakter.

Zobacz także:

Kontrola i leki
Jeśli we krwi są przeciwciała, ale tarczyca nie jest powiększona i pracuje prawidłowo, wystarczy systematycznie robić badania. Przy niedoczynności trzeba przyjmować leki, które wyrównują poziom hormonów tarczycy.