Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Skąd się biorą problemy z potencją
  2. Naturalne sposoby na potencję
  3. Kiedy zgłosić się do lekarza

Skąd się biorą problemy z potencją

Zaburzenia erekcji to problem częsty: po 60. roku życia może dotyczyć co drugiego mężczyzny. Coraz częściej pojawia się u młodych panów, nawet przed 30. rokiem życia. Jest wiele możliwych przyczyn kłopotów z potencją. Często są one złożone.

Zaburzenia erekcji mogą wynikać z chorób układu krążenia, układu neurologicznego, towarzyszą cukrzycy oraz bywają konsekwencją przebytej operacji prostaty. Schorzenia, które mogą powodować problemy z potencją, to:

Do problemów z potencją przyczyniają się również niektóre leki, np. leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe oraz na nadciśnienie.

Naturalne sposoby na potencję

Stosowanie metod domowych na poprawę potencji jest najbardziej skuteczne w łagodnych przypadkach. Problemy z erekcją zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Domowe metody na potencję to:

  • Odpowiednia ilość snu. Zmęczenie, słaba jakość snu mogą przyczyniać się do problemów seksualnych.
  • Ograniczenie stresu. Stres potrafi paraliżować i na pewno nie jest sprzymierzeńcem w kontaktach intymnych.
  • Więcej ruchu. Według badania przeprowadzonego na Harvardzie codzienny 30-minutowy spacer obniżał ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji o 41%. Inne badania sugerują, że umiarkowane ćwiczenia pomagają przywrócić sprawność seksualną otyłych mężczyzn w średnim wieku z zaburzeniami erekcji.
  • Sport. Aktywność fizyczna nie tylko poprawia działanie układu krążenia, działa korzystnie na samopoczucie i samoocenę, a to, jak wiadomo, ma niemałe znaczenie w kontaktach seksualnych.
  • Schudnięcie. Osiągnięcie prawidłowej masy ciała może pomóc w zaburzeniach erekcji szczególnie poprzez poprawę pracy układu krążenia, a także działania hormonów.
  • Żeń-szeń. Badania wskazują, że może być skuteczny na zaburzenia erekcji. Zwłaszcza u mężczyzn z wysokim poziomem złego cholesterolu oraz zespołem metabolicznym. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy m.in. poprawiają ukrwienie narządów, funkcję płuc i zwalczają wolne rodniki.
  • L-arginina. Ten wyjątkowy aminokwas zamknięty w suplemencie diety wpływa na lepsze ukrwienie i reguluje pracę niektórych hormonów.
  • Miłorząb japoński. To ziołowy lek, który jest polecany m.in. na zaburzenia erekcji. Dowody na jego skuteczność są jednak ograniczone.
  • Suplementy cynku. Istnieją badania, które sugerują, że odpowiedni poziom cynku w organizmie ma wpływ na prawidłową potencję.
  • Unikanie palenia papierosów. Związki zawarte w papierosach upośledzają pracę układu krwionośnego, ograniczają dotarcie krwi z tlenem do wszystkich komórek ciała, dlatego mogą powodować osłabienie potencji.
  • Zdrowa dieta. Badanie Massachusetts Male Aging dowiodło, że spożywanie diety bogatej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i ryby, a z mniejszą ilością czerwonego i przetworzonego mięsa oraz rafinowanych ziaren, zmniejszyło ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.
  • Akupunktura. Istnieją prace, które potwierdzają skuteczność tej metody w leczeniu problemów z potencją, jednak wyniki są niejednoznaczne.
  • DHEA, czyli hormon zaliczany do androgenów, dostępny jako suplement diety jest polecany m.in. na poprawę sprawności seksualnej.

Kiedy zgłosić się do lekarza w zaburzeniem potencji u mężczyzn?

Zaburzeń potencji u mężczyzn, zwanych zaburzeniami erekcji albo wzwodu, nie powinno się nigdy lekceważyć. Zawsze warto skonsultować problem z lekarzem: urologiem, seksuologiem lub internistą.

Upośledzenie erekcji może być pierwszym sygnałem niezdiagnozowanych chorób, np. miażdżycy. W takich przypadkach domowe sposoby na potencję mogą jedynie przynieść doraźną pomoc, lecz nie rozwiążą problemu.

Źródła:
Harvard Health Publishing. Harvard Medical School, www.health.harvard.edu,
Healthline, www. healthline.com
Reklama

Więcej na podobny temat:
Przyczyny zaburzeń erekcji
Impotencja – sprawdź, co ją powoduje
Impotencja – co z tym zrobić?
Czy problemy z potencją oznaczają chorobę?
Jak poprawić potencję w starszym wieku?
Dieta na potencję - 6 najlepszych produktów spożywczych
Jak wybrać skuteczny środek na poprawę potencji?
Złamanie penisa, brak erekcji lub wielogodzinny wzwód – postępowanie

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!