Spis treści:
- Ból stawów jako objaw COVID-19
- Ból stawów przy COVID-19 – jak długo trwa?
- Reaktywne zapalenie stawów a COVID-19
- Bóle stawów jako objaw „długiego COVID-19"
- Ból stawów przy COVID-19 – jak sobie pomóc?
Ból stawów jako objaw COVID-19
Ból stawów jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Czasami jest określany ogólnie jako bóle mięśniowo-stawowe albo bóle ciała.
Ból stawów nie należy do głównych objawów COVID-19. Według badania pod kierunkiem dr. Simone Parisi opublikowanego w „The Lancet Rheumatology” ból stawów wystąpił u 14,9% pacjentów z COVID-19. Z obserwacji lekarzy wynika też, że chorzy skarżą się częściej na bóle mięśni niż stawów.
Przeczytaj też: Objawy koronawirusa dzień po dniu
Podczas infekcji mogą boleć różne stawy (np. nadgarstki, łokcie, stawy skokowe) z jednej lub obu stron. Według badania w piśmie „International Journal of Infectious Diseases” bóle stawów były częstsze u osób, które miały wcześniej problemy ze stawami i u starszych. Osoby z dolegliwościami mięśniowo-stawowymi częściej miały gorączkę oraz podwyższone CRP (białko związane ze stanem zapalnym), jednak nie mały cięższych objawów oddechowych niż pozostałe osoby bez objawów mięśniowo-szkieletowych.
Podczas gdy początek uogólnionego bólu ciała lub bólu mięśni zbiegł się z wystąpieniem gorączki lub objawów ze strony układu oddechowego, ból stawów mógł wystąpić przed, w trakcie lub po wystąpieniu gorączki lub objawów ze strony układu oddechowego (zakres od 12 dni przed do 6 dni po)
– twierdzą badacze pod kierunkiem dr Caroline Wei Shan Hoong w piśmie International „Journal of Infectious Diseases”.
Ból stawów przy COVID-19 – jak długo trwa?
Objawy COVID-19 u większość osób ustępują w ciągu 1-2 tygodni. Ból stawów występuje stosunkowo długo, bo często powyżej 1 tygodnia. W rzadkich przypadkach ból stawów związany z COVID-19 może mieć charakter przewlekły i trwać nawet kilka tygodni.
Reaktywne zapalenie stawów a COVID-19
COVID-19, podobnie jak inne infekcje wirusowe, zwiększa ryzyko rozwoju tzw. reaktywnego zapalenia stawów (chociaż danych na ten temat jest niewiele).
Choroba charakteryzuje się ostrym bólem stawów (lub stawu) z oznakami zapalenia, który pojawia się ok. 4 tygodnie po infekcji. Stan zapalny obejmuje najczęściej stawy nóg, na ogół asymetrycznie.
Do reaktywnego zapalenia stawów dochodzi w wyniku działania czynnika infekcyjnego (bakterii, wirusa) i reakcji immunologicznej w obrębie stawu lub stawów, co prowadzi do powstania stanu zapalnego.
Wydaje się, że ryzyko rozwoju reaktywnego zapalenia stawów po koronawirusie jest niewielkie. Szacuje się, że tylko w 1% przypadków ostrego zapalenia stawów przyczyną są wirusy.
Należy też dodać, że infekcja wirusowa, jaką jest zakażenie koronawirusem, może dać początek reumatoidalnemu zapaleniu stawów. COVID-19 może też pogorszyć objawy istniejącej choroby stawów.
Bóle stawów jako objaw długiego COVID-19
Bóle stawów i mięśni mogą być objawem tzw. długiego COVID-19. Jest to stan utrzymywania się objawów przez tygodnie lub miesiące od wyzdrowienia. Objawami długiego COVID-19 są najczęściej: bóle głowy, problemy z koncentracją, kaszel, zmęczenie. Tę listę wydłużają również bóle stawów. Co charakterystyczne, przy długim COVID-19 zazwyczaj nie obserwuje się nieprawidłowości w badaniach obrazowych. Oznacza to, że ozdrowieńcowi może dokuczać ból stawów, którego nie można wyjaśnić zmianami w badaniach. W większości przypadków objawy ustępują samoistnie.
Ból stawów przy COVID-19 – jak sobie pomóc?
Ból stawów podczas zakażenia COVID-19 nie wymaga specjalnego postępowania. Lekarze zalecają przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe (np. paracetamol) oraz leki przeciwzapalne z grupy NLPZ (np. ibuprofen). Oprócz tego należy:
- odpoczywać, najlepiej pozostać w łóżku i oszczędzać siły,
- nie forsować stawów,
- przyjmować dużą ilość płynów w ciągu dnia (2-3 litry), aby wspomóc organizm w walce z chorobą,
- unikać codziennych aktywności, które nadmiernie angażują stawy, np. praca przy komputerze, zabawa z dzieckiem czy przygotowywanie posiłków,
- starać się rozluźniać stawy i mięśnie,
- zwolnić tempo,
- unikać czynności, które pogłębiają ból.
W razie nasilonego bólu stawów, czy innych objawów (np. obrzęku stawu, zaczerwienienia), zgłoś się do lekarza. Być może konieczne będzie przyjmowanie leków na receptę.
Źródła:
C. Wei Shan Hoong i inni, Viral arthralgia a new manifestation of COVID-19 infection? A cohort study of COVID-19-associated musculoskeletal symptoms, doi: 10.1016/j.ijid.2021.01.031,
Long COVID: Muscle and joint pain, National Health Service Inform,
S. Parisi i inni, Viral arthritis and COVID-19, doi: 10.1016/S2665-9913(20)30348-9,
COVID-19: What Joint Pain Patients Should Know, Penn Medicine.
Czytaj także:
Ibuprofen a COVID-19. Które leki przyjmować w czasie zakażenia koronawirusem?
Powikłania łagodnego COVID-19. Jakie objawy mogą dokuczać po koronawirusie?
Kaszel po COVID-19 może utrzymywać się tygodniami. Kiedy świadczy o powikłaniach?
Jak odzyskać węch po COVID-19? Trening węchu, zioła, leki
Obalamy mity: 11 fałszywych opinii o koronawirusie, w które wciąż wierzymy
COVID-19 a ból pleców. Kiedy ten objaw świadczy o zakażeniu koronawirusem?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!