ból w klatce piersiowej fot. Adobe Stock

Co oznacza ból w klatce piersiowej? 6 najczęstszych przyczyn bólu w mostku

Ból w klatce piersiowej, określany też jako ból w mostku, może być związany z sercem, ale też zwiastować choroby innych narządów i części ciała.
Agnieszka Czechowska / 10.01.2020 05:00
ból w klatce piersiowej fot. Adobe Stock

Ból w okolicy klatki piersiowej odczuwany jako ból w mostku może mieć różny charakter - być gniotący, ostry, pulsujący, przeszywający, może promieniować. Zwykle towarzyszą mu jeszcze jakieś inne dolegliwości. Biorąc to wszystko pod uwagę, ból w klatce piersiowej jest objawem poważnych lub mniej chorób.

Chorzy często nazywają go bólem serca, choć ból w klatce piersiowej może zwiastować choroby nie tylko związane z sercem.

Co może oznaczać:

1. Zawał serca

Zawał serca objawia się bólem gniotącym, dławicowym, zlokalizowanym tuż za mostkiem, często promieniującym do żuchwy i lewego barku. Mogą mu towarzyszyć:

  • bladość,
  • poty,
  • osłabienie,
  • duszność.

Uwaga! W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Następnie można (o ile oczywiście chory jest przytomny), podać mu kwas acetylosalicylowy – 150-235 mg w tabletce niepowlekanej. Jeśli chory straci przytomność, konieczna jest resuscytacja.

2. Zapalenie mięśnia sercowego

Charakteryzuje je przede wszystkim ból pośrodku klatki piersiowej, ale też:

  • gorączka (najczęstsze przyczyny gorączki),
  • łamanie w kościach,
  • ogólne osłabienie.

Chorobę tę leczy się wyłącznie w warunkach szpitalnych. Jeśli więc dostrzegasz u siebie takie objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

3. Choroba niedokrwienna serca

Powoduje tzw. zamostkowy ból serca, który promieniuje do żuchwy i rąk. Dolegliwości mogą pojawić się np. podczas wysiłku, bo wtedy serce potrzebuje więcej tlenu.

W przypadku tego rodzaju bólu, ratunkiem jest wypoczynek i zażycie leków przepisanych przez lekarza (np. nitrogliceryny).

4. Zgaga

Objawia się piekącym bólem za mostkiem, który pojawia się zwykle po obfitym posiłku, a nasila w pozycji leżącej lub w czasie pochylania się.

W przypadku zgagi (zobacz, jak pozbyć się zgagi) pomóc mogą leki na nadkwaśność (np. Ranigast, Manti) i zmiana diety na lekkostrawną.

5. Schorzenia piersiowego odcinka kręgosłupa

Gdy piersiowy odcinek kręgosłupa zostanie przeciążony, może dojść do przesunięcia się kręgów, które uciskając na nerwy, mogą powodować nie tylko ból w okolicy serca, lecz także np. ręki. Ból ten zwykle nasila się przy wdechu i może mu towarzyszyć duszność.

Receptą jest rehabilitacja kręgosłupa (ćwiczenia, masaże). Konieczne jest jednak skierowanie od lekarza.

6. Przeziębienie

Kłujący ból w sercu może pojawić się także w trakcie przeziębienia. Zwykle dokucza nam wtedy męczący kaszel, który przyczynia się do uszkodzenia drobnych włókien nerwowych i przeciążenia chrząstek żebrowych. W konsekwencji rozwija się stan zapalny, który jest przyczyną dolegliwości. Po infekcji wszystko powinno wrócić do normy.

Więcej na temat bólu i jego znaczenia:Czy ból z tyłu głowy jest groźny?Ból żołądka - co go wywołuje i jak się go pozbyćRodzaje i przyczyny różnych typów bólu głowyCzy alergia może powodować bóle głowy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!