Pieczenie w klatce piersiowej – nerwica, problemy z sercem czy żołądkiem?

Pieczenie w klatce piersiowej fot. Fotolia
Pieczenie w klatce piersiowej to objaw, który ma wiele możliwych przyczyn. Należą do nich problemy psychologiczne, kardiologiczne, związane z przewodem pokarmowym czy płucami. Odczuwanie pieczenia w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli nawraca lub istnieje z innymi objawami, należy skonsultować z lekarzem.
Marta Słupska / 02.11.2020 14:05
Pieczenie w klatce piersiowej fot. Fotolia

Pieczenie w klatce piersiowej może sygnalizować rozmaite problemy zdrowotne. Wiele osób odczuwa z tego powodu lęk, ponieważ pieczenie za mostkiem nasuwa podejrzenie choroby serca, w tym zawału. Jednak przyczyny odczuwania pieczenia w klatce piersiowej nie zawsze są groźne. 

Pieczenie w klatce piersiowej to rodzaj dyskomfortu i bólu, który może wiązać się z funkcjonowaniem różnych narządów klatki piersiowej. Zdarza się, że promieniuje do szyi, ramion lub nadbrzusza.

Czego objawem jest pieczenie w klatce piersiowej?

Odczuwanie pieczenia w klatce piersiowej może sygnalizować różnorakie dolegliwości od łagodnych po poważne i wymagające pomocy medycznej. Do możliwych przyczyn pieczenia w obrębie klatki piersiowej należą:

  • Nerwica, zaburzenia lękowe, stres – chroniczne napięcie emocjonalne może prowadzić do objawów somatycznych, czyli "odczuwanych w ciele" (fizycznych, niedotyczących nastroju), w tym pieczenia, a czasem również bólu w klatce piersiowej, ucisku, "guli w gardle".
  • Dławica piersiowa – czas trwania pieczenia nie przekracza wówczas 15 minut, uczucie jest ściskające lub gniotące, często promieniuje do nadbrzusza, ramion, szyi lub żuchwy.
  • Zawał serca – piekący, ściskający lub gniotący ból za mostkiem promieniuje – podobnie jak przy dławicy piersiowej – do ramion, nadbrzusza, szyi lub żuchwy. Trwa jednak dłużej, towarzyszą mu tez inne objawy takie jak: duszność, wymioty, nudności, osłabienie, poty, utrata przytomności.
  • Zapalenie osierdzia – ból i pieczenie mogą promieniować do szyi i lewego barku, uczucie jest ostre i kłujące, nasila się przy wdechu, kaszlu, w pozycji leżącej i podczas skręcania tułowia.
  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy – tępy ból i pieczenie zazwyczaj umiejscowione są w dolnej części klatki piersiowej i nadbrzusza.
  • Choroby płuc – pieczenie w klatce piersiowej może wynikać z infekcji dróg oddechowych i schorzeń wymagających np. podania antybiotyku. Gdy oprócz pieczenia występują kaszel, zmęczenie, gorączka, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Pacjenci mogą się też skarżyć na ból płuc.
  • Kamica żółciowa – ból zlokalizowany jest przy prawym podżebrzu lub nadbrzuszu. Silny ból kłujący lub/i piekący wolno ustępuje, może promieniować do prawego barku. Uczucie może trwać nawet kilka godzin. Dodatkowo mogą występować wymioty, nudności i jadłowstręt.
  • Pęknięcie przełyku – pojawia się czasem po długotrwałych i gwałtownych wymiotach, na przykład u alkoholików. Silny ból i pieczenie pojawiają się nagle.

Zdarza się, że pieczenie jest objawem zgagi bądź nerwobólu w klatce piersiowej – w tym drugim przypadku często towarzyszą mu niepokój, kołatanie serca i duszności.

Każdy przypadek pieczenia w klatce piersiowej powinien być skonsultowany z lekarzem w celu rozpoznania przyczyny i dalszego leczenia. Zwłaszcza pieczenie w klatce piersiowej, któremu towarzyszą inne alarmujące objawy, jak ból, duszność, zawroty głowy, pocenie się, wymaga interwencji medycznej. 

Pieczenie w klatce piersiowej na tle psychologicznym również powinno być skonsultowane z lekarzem. Pomocne będą w tym przypadku sesje terapeutyczne i niwelowanie stresu emocjonalnego w życiu pacjenta.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 21.06.2017.

Więcej na podobny temat:
Co oznacza ból w klatce piersiowej? 6 najczęstszych przyczyn bólu w mostku
Jakie są przyczyny bólu w klatce piersiowej?
Kłucie w klatce piersiowej - główne przyczyny
Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA