Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV oraz AIDS

Kołatanie serca - czy to coś groźnego?

Kołatanie serca to subiektywne, nieprzyjemne uczucie, które może oznaczać przyspieszenie bądź nierówną pracę serca. Kołatanie najczęściej jest objawem chorobowym, ale może pod wpływem pewnych czynników wystąpić także u osób zdrowych.
/ 31.08.2017 15:39
Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV oraz AIDS

Kołatanie serca to nieprzyjemna dolegliwość, podczas której pacjent odczuwa nadmierne bicie serce (zbyt mocne lub za szybkie). Kołatanie serca może być wynikiem stresu i mijać razem ze zniknięciem stresogennego czynnika lub też być objawem poważnych chorób. Sprawdź, co powoduje kołatanie serca, dlaczego je odczuwamy i jak można sobie pomóc.

Co powoduje kołatanie serca?

Te czynniki to: wysiłek fizyczny, emocje, stres, czy niektóre leki, takie jak: glikozydy naparstnicy, beta-mimetyki, azotany czy adrenalina. Uczucie kołatania serca może być wywołane przez narkotyki (w tym przez amfetaminę czy kokainę), ale także takie substancje jak kofeina, nikotyna. U osób uzależnionych od alkoholu mogą pojawić się w momencie jego odstawienia.

Zobacz też: Jak pomóc, gdy ktoś ma zawał serca?

Rodzaje kołatania serca

Kołatanie serca można podzielić na napadowe i nienapadowe. Napadowe kołatanie to takie, które zaczyna się nagle i szybko i w taki sam sposób ustępuje. Tego typu uczucie kołatania najczęściej oznacza migotania bądź trzepotanie przedsionków.

Co oznacza ucisk w klatce piersiowej?

Kołatanie nienapadowe cechuje się stopniowym przyspieszaniem i ustępowaniem. Najczęściej jest wywołane tachykardią zatokową, czyli po prostu przyspieszoną czynnością serca. Kołatanie nie zawsze ograniczone jest do klatki piersiowej, niektórzy chorzy odczuwają je np. w szyi, co również jest cenną informacją dla lekarza.

Kto je odczuwa i dlaczego?

Oprócz różnego rodzaju arytmii na uczucie kołatania serca mogą uskarżać się chorzy z niedokrwistością, wysoką gorączką, w ciąży, z nadczynnością tarczycy, z hipoglikemią czyli obniżonym stężeniem glukozy we krwi. Inne spotykane przyczyny to podwyższone bądź obniżone stężenia wapnia oraz magnezu we krwi. Kołatanie serca oraz uczucie gorąca to także częsta dolegliwość kobiet w okresie menopauzy.

Zobacz też: Czym jest tamponada serca?

Jak można pomóc?

Ze względu na fakt bardzo różnorodnych przyczyn tego jednego objawu trudno jest znaleźć jeden sposób postępowania. Najlepiej jest się udać do swojej przychodni, gdzie lekarz zleci podstawowe badania w tym elektrokardiogram i na tej podstawie będzie mógł postawić wstępne rozpoznanie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jeśli jednak uczuciu kołatania towarzyszą takie niepokojące objawy jak duszność, ból w klatce piersiowej, omdlenie lub choćby zasłabnięcie należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Dowiedz się więcej o kołataniu serca z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!