Spis treści:
- Uraz głowy - możliwe konsekwencje
- Uczucie ucisku w głowie po uderzeniu - o czym świadczy?
- Ból głowy po uderzeniu - kiedy zgłosić się do lekarza?
- Ból głowy kilka dni po urazie
- Ból głowy po uderzeniu - jak długo trwa?
Uraz głowy - możliwe konsekwencje
W ciągu każdego roku notuje się 180–220 urazów głowy na 100 000 osób i liczba ta ciągle rośnie. Spowodowane jest to przede wszystkim coraz większą ilością wypadków komunikacyjnych. 10% uszkodzeń głowy jest śmiertelnych. Statystyki nie liczą tych, którzy nie zgłaszają się do lekarza, dotkniętych stosunkowo niewielkim urazem. Jednak osoby te także mogą cierpieć z powodu groźnych następstw wypadku.
Uraz głowy może spowodować:
- miejscowe dolegliwości: ból, krwiak, ranę,
- uszkodzenia pokrywy czaszki,
- złamanie podstawy czaszki,
- złamanie twarzoczaszki (nosa, żuchwy, utratę zębów),
- wstrząśnienie mózgu,
- stłuczenie mózgu,
- krwiak śródczaszkowy (nadtwardówkowy, podtwardówkowy, śródmózgowy),
- obrzęk mózgu (pojawia się przy wszystkich cięższych obrażeniach mózgu.
Uderzenie w głowę wiąże się przede wszystkim z bólem głowy o różnym pochodzeniu i znaczeniu. Dlatego trudno jest samodzielnie określić, co przyczynia się do jego powstania.
Uczucie ucisku w głowie po uderzeniu - o czym świadczy?
Uczucie ucisku w głowie po uderzeniu może świadczyć zarówno o niegroźnych skutkach urazu, jak i poważniejszych komplikacjach. Ból o charakterze ucisku w głowie po uderzeniu zawsze należy skonsultować z lekarzem. Specjalista powinien zdecydować o tym, czy należy wykonać badania obrazowe głowy, takie jak tomografia komputerowa głowy lub rezonans magnetyczny, a także ocenić stan pacjenta.
Ucisk w głowie może być oznaką napięciowego bólu głowy lub bólu głowy związanego ze stresem, migreny, ale też np. zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego, do którego przyczyniło się uderzenie. Inne objawy wzrostu ciśnienia śródczaszkowego oprócz bólu głowy, to:
- rozmazane widzenie,
- wymioty,
- zmiany w zachowaniu,
- senność,
- osłabienie,
- problemy z poruszaniem się lub mówieniem.
To niebezpieczny stan wymagający pilnej pomocy.
Ból głowy po uderzeniu - kiedy do lekarza?
Z nieustępującym bólem głowy lub uczuciem ucisku w głowie po uderzeniu zawsze należy zgłosić się do lekarza. Wskazane jest często wykonanie podstawowych badań obrazowych, które wykluczą lub potwierdzą poważniejsze przyczyny dolegliwości.
Zdecydowanie lekarz powinien obejrzeć poszkodowanego, jeśli występują dodatkowe objawy oprócz bólu głowy, np.:
- utrata przytomności,
- zaburzenia widzenia,
- nudności i wymioty,
- niedowład,
- problemy z chodzeniem lub mówieniem,
- zaburzenia pamięci,
- zawroty głowy.
Na ogół ból występujący w miejscu uderzenia, jeśli nie jest bardzo nasilony i nie towarzyszą mu inne objawy, jest niegroźny. Związany jest najczęściej z otarciem skóry czy stłuczeniem. Zwykle nasila się podczas dotyku i mija bez leczenia po paru dniach.
Silny ból głowy po urazie obejmujący całą głowę albo miejsce odległe od uderzonego może świadczyć o bardzo poważnych powikłaniach. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu utrata przytomności, nawet krótkotrwałe omdlenie. Dlatego zawsze musi być powodem szybkiego poszukiwania pomocy lekarskiej.
Jednym z objawiających się w ten sposób niebezpieczeństw jest krwiak nadtwardówkowy. Występuje u osób, które doznały złamania kości czaszki. Zwykle jest ono zupełnie niewidoczne gołym okiem. Tylko szybko wykonana operacja może uratować życie.
Ból głowy kilka dni po urazie
Czasami pacjent zostaje wypisany do domu, a w ciągu kilku dni od urazu pojawiają bóle głowy albo rozwijają się objawy wstrząśnienia mózgu:
- zawroty głowy,
- nudności,
- osłabienie,
- senność,
- dzwonienie w uszach,
- pogorszenie koncentracji,
- nadwrażliwość na światło,
- nadwrażliwość na dźwięk,
- ból głowy.
W takich przypadkach trzeba skonsultować się z lekarzem POZ. Jeśli nie ma alarmujących objawów, a istniejące się nie nasilają, zalecany jest odpoczynek, unikanie wysiłku fizycznego i intelektualnego, głośnych dźwięków i mocnego światła.
Ból głowy po uderzeniu - jak długo trwa?
Dolegliwości najczęściej pojawiają się od razu lub krótko po uderzeniu. W rzadszych przypadkach bóle głowy pojawiają się w ciągu tygodni od urazu.
Jeśli ból głowy wystąpi w ciągu 7 dni od urazu i nie trwa dłużej niż 3 miesiące, określa się go jako ostry pourazowy ból głowy. Jeżeli ból ból głowy rozwinie się w ciągu 7 dni od urazu i trwa dłużej niż 3 miesiące, określa się go jako przewlekły pourazowy ból głowy.
Szacuje się, że ból pourazowy u 60% osób trwa dłużej niż 3 miesiące. 30% odczuwa go jeszcze nawet po roku. Ten rodzaj bólu może być związany zarówno z ciężkim jak i niegroźnym uderzeniem. Szczególnie narażeni są na niego ci, którzy bóle głowy miewali już przed wypadkiem. Częściej występuje u osób skłonnych do depresji i zamartwiania się, lękliwych.
Występuje około 6 rodzajów bólu pourazowego, które wzajemnie się na siebie nakładają. Dolegliwości mogą nasilać się podczas kaszlu, wysiłku, potrząsania głową. Bywa, że mają charakter migreny. Zdarzają się też napięciowe bóle głowy. Zwłaszcza, jeśli doznany uraz jest przyczyną długiej i trudnej sprawy w sądzie o odszkodowanie lub innych sytuacji powodujących zmartwienia.
Fragmenty artykułu autorstwa Bogusławy Banasiak zostały pierwotnie opublikowane 20.12.2010.
Czytaj także:
Ból głowy z przodu – co oznacza, kiedy pójść do lekarza?
Domowe sposoby na ból głowy (napięciowy, migrenowy, klasterowy)
Przyczyny i leczenie bólu głowy przy kaszlu
Ból głowy w skroniach - jaka może być przyczyna?
Ból głowy u dziecka – co oznacza i co robić, gdy się pojawia?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!