Ból głowy u dziecka fot. Adobe Stock

Ból głowy u dziecka - co oznacza z przodu głowy i gdy towarzyszą mu wymioty

Ból głowy u dziecka może mieć szereg przyczyn: chore zatoki, problemy ze wzrokiem czy zbyt długie wpatrywanie się w ekran. Ból głowy i wymioty wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej. Ból głowy u dziecka jest też związany ze stresem (zwł. ten umiejscowiony z przodu). Dziecko może zażywać tabletki na ból głowy.
Edyta Liebert / 10.03.2020 11:23
Ból głowy u dziecka fot. Adobe Stock

Ból głowy u dziecka nie powinien być bagatelizowany - może być związany ze stresem w szkole, zakażeniem pasożytami, wadą wzroku lub zapaleniem opon mózgowych.

Spis treści:

 1. Ból głowy u dziecka - co oznacza
 2. Ból głowy i wymioty
 3. Ból głowy i biegunka
 4. Jakie tabletki na ból głowy u dziecka
 5. Ból głowy u dziecka - domowe sposoby
 6. Kiedy ból głowy u dziecka powinien niepokoić

Ból głowy u dziecka (czoło) - co oznacza 

Najczęściej zgłaszanym typem bólu głowy u dziecka jest ból głowy w okolicach czoła, z przodu głowy. Jego przyczyn może być wiele, podobnie jak w przypadku dorosłych, ale można posiłkować się ogólnym podziałem na bóle głowy u dziecka spowodowane:

 • odwodnieniem organizmu,
 • niewyspaniem,
 • brakiem dostępu do świeżego powietrza,
 • zbyt długim wpatrywaniem się w ekran telewizora, komputera lub telefonu,
 • zapaleniem zatok lub przeziębieniem (ból głowy zwiastuje często chorobę),
 • nadciśnienie tętnicze.
Oczywiście ból głowy u dziecka może mieć podłoże neurologiczne oraz emocjonalne, jeśli ma charakter nawracający. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola lub żłobka, ból głowy może być też związany z zarażeniem owsikami, a jeśli dziecko jest w wieku szkolnym - możliwe, że ból głowy u dziecka jest objawem niezdiagnozowanej wady wzroku.
 

Ból głowy i wymioty

Ból głowy u dziecka może też być następstwem uderzenia lub upadku - jeśli np. doszło do wstrząsu mózgu, wtedy mogą pojawić się wymioty. Bardzo niepokojące jest połączenie bólu głowy, wymiotów, gorączki i sztywności karku - jeśli te objawy występują jednocześnie, powinnaś zabrać dziecko do szpitala! Może okazać się, że to zapalenie opon mózgowych.

Wymioty mogą towarzyszyć bólowi głowy podczas silnej infekcji i choroby (np. grypy), ale jeśli zostanie ona wykluczona, podejrzewa się wówczas inne problemy neurologiczne u dziecka - diagnostyka zaczyna się od podstawowych badań krwi i moczu. Lekarz może skierować dziecko z bólem głowy na dodatkowe badania - elektroencefalografię, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową.       

Ból głowy i biegunka

Ból głowy u dziecka i biegunka najczęściej współwystępują w trakcie choroby - grypy żołądkowej lub zatrucia pokarmowego. Niekiedy to ból głowy jest następstwem problemów z układem trawiennym dziecka, weź pod uwagę:

 • alergię pokarmową,
 • nietolerancję pokarmową,
 • konsystencję i częstość wydalania stolców,
 • obecność krwi w stolcu.

Możliwe, że będą konieczne badania kału na obecność pasożytów układu pokarmowego: tasiemca, glisty ludzkiej, przywry, węgorka jelitowego. Ich obecność może też potwierdzać trudność we śnie, ospałość, wymioty. 

Jakie tabletki na ból głowy u dziecka

Jeśli ból głowy uniemożliwia dziecku funkcjonowanie, możesz złagodzić jego objawy, podając dziecku lek przeciwbólowy na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu leku i sprawdź jak dawkować ibuprofen u dzieci oraz jak podawać paracetamol dziecku 

Pamiętaj, że do 12 roku życia nie wolno podawać aspiryny pod żadną postacią (może powodować wystąpienie zespołu Reye'a). 

Ból głowy u dziecka - domowe sposoby

Nim sięgniesz po tabletki przeciwbólowe - wyprobuj domowe sposoby na złagodzenie bólu głowy u dziecka. Zazwyczaj intuicyjnie wiemy, co nam pomaga, a co drażni i wzmaga ból głowy - u dzieci jest podobnie. Ból głowy powinien być łatwiejszy do zniesienia, jeśli:

 • położysz dziecko w zaciemnionym pokoju (zadbaj o to, by zasnęło),
 • będziesz stosować chłodne okłady (zwł. gdy ból głowy u dziecka jest z przodu głowy),
 • podasz płyny: wodę niegazowaną w 1. kolejności, ale możliwe że słodzony napój wyprowadzi je z apatii.

Pamiętaj, że u nastolatków coraz częściej występują migrenowe bóle głowy zwłaszcza, jeśli ty lub ojciec dziecka również borykacie się z nawracającym bólem głowy tego pochodzenia. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska i leki.

Kiedy ból głowy u dziecka powinien niepokoić

Łagodzenie bólu głowy to jedno, a szukanie jego przyczyny - to drugie. Problem bólu głowy jest złożony: może być jednym z objawów np. problemów jelitowych, albo głównym symptomem poważnej choroby neurologicznej. 

Jeśli wykluczasz u dziecka grypę, przeziębienie, zatrucie pokarmowe czy jednorazowy spadek energii - obserwuj, czy ból głowy u dziecka ma charakter nawracający.

Jeśli nawracają epizody z bólem głowy z przodu głowy, na czubku głowy czy z tyłu, a dziecko nie może funkcjonować bez podania środka przeciwbólowego, powinnaś zabrać je do lekarza i przeprowadzić podstawowe, a później rozszerzone badania, o których wspominaliśmy wyżej.

Ból głowy u dziecka, któremu towarzyszą wymioty i biegunka, może być spowodowany odwodnieniem - te dodatkowe objawy zazwyczaj napędzają rodzicom strachu - lecz kiedy wymioty ustąpią, staraj się uzupełnić płyny u dziecka i to podpowie ci, czy ból głowy nie był konsekwencją początków odwodnienia.

Jeśli jednak te objawy nasilają się, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem i prawdopodobnie - udaj do szpitala celem podania kroplówki. Dzieci i młodzież bardzo szybko się odwadniają, a jest to wysoce niebezpieczne. 

Pamiętaj - jeśli dziecko skarży się na silny ból głowy, a np. 2 dni wcześniej (ale też 3 dni lub 1 dzień) doznało urazu głowy (podczas lekcji w-f, upadku itp.), może to być objaw wstrząsu mózgu lub uderzenia. Koniecznie musisz to sprawdzić.

Więcej na temat zdrowia dziecka:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!