COVID-19 a ból pleców. Kiedy ten objaw świadczy o zakażeniu koronawirusem?

COVID-19 a ból pleców fot. Adobe Stock, StockPhotoPro
Ból pleców to powszechnie występujący objaw COVID-19. Może dotyczyć różnych miejsc, na ogół nie jest bardzo nasilony i może nie ustępować po lekach. Ból pleców jest wczesnym objawem zakażenia koronawirusem.
/ 07.12.2021 08:01
COVID-19 a ból pleców fot. Adobe Stock, StockPhotoPro

Spis treści:

  1. Objawy COVID-19 a ból pleców
  2. Ból pleców przy COVID-19 – jak rozpoznać?
  3. Ból pleców przy COVID-19 –  skąd się bierze?
  4. COVID-19 a ból pleców – częsty objaw?
  5. COVID-19 a ból pleców – leczenie

Jakie są objawy COVID-19?

COVID-19 jest zakaźną chorobą wirusową, która atakuje cały organizm. Objawy infekcji mogą obejmować układ oddechowy, pokarmowy, neurologiczny, krwionośny, a także skórę. Do głównych objawów zakażenia należą:

Ból ciała, w tym ból pleców lub bóle mięśniowo-stawowe, to powszechny objaw COVID-19 i innych infekcji wirusowych.

Ból pleców a COVID-19 – jak rozpoznać?

Ból pleców może mieć różne przyczyny (sprawdź: diagnostyka bólu pleców). Może powstać na przykład wskutek urazu. Ale jest też częstym symptomem infekcji.

Ból pleców pojawia się na ogół jako jeden z pierwszych objawów zakażenia koronawirusem. Ma na ogół nasilenie od łagodnego do umiarkowanego. Osoby chorujące na COVID-19 określają go jako ból pleców głęboki, tępy, rozlany. Nie jest to ból ostry, silny i przeszywający – co mogłoby wskazywać raczej na uraz. Nie ustępuje również pod wpływem zmiany pozycji. Co charakterystyczne przy koronawirusie, ból pleców jest często odczuwany nawet po zażyciu leków przeciwbólowych.

Ból pleców z powodu COVID-19 może dotyczyć różnych obszarów. Bywa odczuwany jako ból krzyża, ból ramion, ból karku czy ból pomiędzy łopatkami.

Bóle mięśniowo-stawowe na początku infekcji są charakterystyczne również dla grypy. Nieco inaczej jest w czasie przeziębienia, gdy takie dolegliwości  pojawiają się częściej w 2-3 dniu choroby.

Ból pleców przy COVID-19 –  skąd się bierze?

Dolegliwości bólowe pojawiające się przy zakażeniu koronawirusem, są naturalnym zjawiskiem. Świadczą o reakcji układu immunologicznego.

Zdaniem naukowców ból pleców w przebiegu COVID-19 jest wywołany przez substancje przekaźnikowe, takie jak prostaglandyny, które oddziałują na nerwy i przesyłają do mózgu informację o bólu. Związki te są potrzebne, ponieważ biorą udział w mechanizmach odpornościowych, takich jak stan zapalny lub gorączka.

Jak dowiodło jedno z badań z 2020 r., bóle mięśni wywołane infekcją wirusową mają też związek z wydzielaniem interleukiny-6 – jednej z najważniejszych cytokin, regulującej stan zapalny w organizmie podczas infekcji.

Jak często występuje ból pleców u zakażonych koronawirusem?

Ból pojawia się jako jeden z pierwszych i głównych objawów zakażenia koronawirusem. Według analizy opublikowanej w piśmie Irish Journal of Medical Science na ból związany z COVID-19 skarży się ok. 70% zakażonych, w tej grupie ból pleców stanowi około 44%, a ból krzyża: 33%.

Naukowcy stwierdzili również, że najczęściej występują bóle mięśniowo-stawowe. Powszechny jest też ból głowy. Rzadziej pojawiają się ból w klatce piersiowej, ból gardła lub ból brzucha.

Ból pleców może być objawem tzw. długiego COVID-19. Oznacza to utrzymywanie się dolegliwości po przejściu infekcji. Według danych opublikowanych w International Journal of Clinical Practice ból pleców był najczęstszym problemem zgłaszanym przez pacjentów po COVID-19Bardziej narażone były osoby pozostające dłuższy czas w szpitalu, z chorobami przewlekłymi, zmianami w płucach rozpoznanymi w tomografii, a także z większym stężeniem d-dimerów i mniejszym stężeniem limfocytów we krwi.

Leczenie bólu pleców przy COVID-19

Podstawą leczenia bólu pleców i innych dolegliwości bólowych spowodowanych koronawirusem, jest przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Organizacje medyczne, takie jak CDC, zalecają stosowanie paracetamolu lub ibuprofenu (przeczytaj: Ibuprofen a COVID-19).

Trzeba się liczyć z tym, że pomimo zażycia tabletki, objaw może się utrzymywać. Jeśli dokucza nam ból pleców spowodowany koronawirusem, należy ograniczyć aktywność, odpoczywać i wypijać dużo płynów, co z pewnością ułatwi organizmowi pokonanie wirusa.

Źródła:
S. Murat i inni, Clinical presentations of pain in patients with COVID-19 infection, doi:10.1007/s11845-020-02433-x,
F. Bakılan i inni, Musculoskeletal symptoms and related factors in postacute COVID-19 patients, doi:10.1111/ijcp.14734,
COVID-19 Symptoms, CDC, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html.

Czytaj także:
Ból głowy objawem zakażenia koronawirusem. Jak rozpoznać, że to COVID-19?
Jak długo trwa COVID-19 i kiedy zarażamy?
COVID-19 bez gorączki. Co trzeba wiedzieć o gorączce i koronawirusie?
Objawy COVID-19 u zaszczepionych vs. niezaszczepionych. Jak przebiega infekcja u osób zaszczepionych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA