Czerwienica (nadkrwistość) to choroba krwi. Oto objawy i leczenie

czerwienica fot. Adobe Stock
Czerwienica prawdziwa to groźna, nowotworowa choroba krwi. Związana jest z nadmiarem czerwonych krwinek. Czerwienica jest trudna do rozpoznania, objawy przypominają anemię lub osłabienie.
Małgorzata Germak / 09.01.2020 08:26
czerwienica fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to jest czerwienica prawdziwa?

Czerwienica prawdziwa, inaczej choroba Vaqueza to nowotwór szpiku kostnego. Zagraża życiu, może przekształcić się w białaczkę. W czerwienicy (nadkrwistości) dochodzi do zwiększenia liczby erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Często w morfologii przy czerwienicy podwyższony może być też poziom leukocytów, czyli białych krwinek oraz płytek krwi.

Czerwienica prawdziwa najczęściej dotyka osób starszych - szczyt zachorowalności to 60 lat. Przyczyny czerwienicy są nieznane, niektóre badania wskazują na predyspozycje genetyczne.

Czerwienica - objawy

Dolegliwości związane są ze stopniem rozwoju choroby. Do najpowszechniejszych objawów czerwienicy należą:

  • ból i zawroty głowy,
  • szum w uszach,
  • problemy z widzeniem,
  • swędzenie skóry,
  • zaczerwienienie rąk i stóp,
  • powiększenie narządów wewnętrznych: wątroby, śledziony,
  • chudnięcie i osłabienie,
  • objawy choroby wrzodowej, dny moczanowej, zakrzepicy.

Czerwienica prawdziwa - diagnoza

Podstawowym badaniem w celu rozpoznania czerwienicy jest morfologia krwi - w wynikach podwyższony będzie poziom erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu, często też zwiększona będzie liczba białych krwinek i płytek krwi.

Lekarz w celach diagnostycznych może też zlecić biopsję szpiku kostnego. Rozpoznanie czerwienicy jest ważne, bo może ona przekształcić się w ostrą białaczkę szpikową.

Leczenie czerwienicy

Choć nie jest możliwe całkowite wyleczenie tej choroby, w czerwienicy stosuje się leki przeciwpłytkowe oraz upusty krwi, co pomaga opanować chorobę i poprawić wyniki krwi. Stosuje się też leczenie polegające na łagodzeniu objawów, takich jak świąd skóry.

Wśród powikłań czerwienicy, poza wspomnianą ostrą białaczką, wymienia się:

Więcej o chorobach krwi:Chłoniak - czy to rak? Poznaj objawy i leczenieJakie są przyczyny i objawy szpiczaka mnogiego?Czym jest hemofilia i jak ją leczyć?Jakie są objawy niedokrwistości?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA