na kanapie leży smutne dziecko, któremu coś dokucza fot. Adobe Stock

Jak skutecznie leczyć hemoroidy u dzieci za pomocą diety?

Sposobów jest kilka. Ale podobnie jak u dorosłych kluczowa jest dieta bogatoresztkowa, by nie dochodziło u dziecka do zaparć.
Magdalena Łuków / 26.03.2019 04:04
na kanapie leży smutne dziecko, któremu coś dokucza fot. Adobe Stock

To, co popularnie nazywamy hemoroidami, to nic innego jak stan zapalny guzków krwawniczych, które naturalnie uszczelniają odbytnicę przeciwdziałając niekontrolowanemu wydostawaniu się kału na zewnątrz.

Zwykle dochodzi do niego z powodu dużego wysiłku. Są to zaparcia, kiedy duże i zbite masy kału napierają na jelito grube i odbyt, dźwiganie ciężkich przedmiotów czy wysiłek w trakcie porodu.

Skąd biorą się hemoroidy u dzieci?

Zazwyczaj więc hemoroidy pojawiają się najwcześniej po 20. roku życia. A im człowiek jest starszy, prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest coraz większe.

Hemoroidy u dziecka to rzadkość. Czasami zdarza się jednak, że dzieci dziedziczą tę skłonność po rodzicach. A gdy to tego dojdzie zły tryb życia: zła dieta, brak ruchu czy stres, dochodzi do zaparć i problem gotowy.

Kał zaczyna zalegać w kiszce stolcowej, napiera na ścianki jelita grubego oraz odbytu i dochodzi do stanu zapalnego. Hemoroidy stają się nabrzmiałe i przekrwione. A wysiłek w trakcie oddawania kału sprawia, że wychodzą na zewnątrz i nie zawsze chcą się schować. Czasami też pękają i krwawią.

Dziecko cierpi bardzo, bo objawy hemoroidów u dzieci są równie dokuczliwe, jak u dorosłych. Są to:

 • ból
 • swędzenie i pieczenie odbytu
 • krwawienie z odbytu 

Jeśli choroba nie zostanie szybko wyleczona, dziecko dodatkowo będzie obawiało się wypróżnień. Może wtedy dojść do większych zaparć, powstawania szczelin okołoodbytniczych (bolesnych pęknięć śluzówki odbytu), niepełnych wypróżnień, a nawet temperatury i cofania się kału. Gdy hemoroidy urosną, utrudniają nawet chodzenie i siedzenie.

Jak leczyć hemoroidy u dzieci?

Aby wyleczyć hemoroidy u dzieci, trzeba działać kompleksowo. Tak, jak u dorosłych.
W krótkim terminie zaleca się:

 • Czopki i maści, które łagodzą stan zapalny a przy okazji ból i świąd odbytu (leki na hemoroidy powinny zawierać dobesylan wapnia lub lidokainę)
 • Środki na zaparcia dla dzieci, które ułatwiają regularne wypróżnianie
 • Nasiadówki z naparów rumianku lub kory dębu
 • Częstą higienę okolic odbytu oraz używanie specjalnych preparatów do higieny intymnej odbytu, które ściągają i regenerują podrażnienie skóry

Co pomaga na hemoroidy u dzieci w dłuższym okresie?

W dłużej perspektywie konieczna jest jednak zmiana stylu życia:

 • zastosowanie diety bogatoresztowej, czyli bogatej w błonnik pokarmowy, jak otręby pszenne, mąka z pełnego przemiału, fasola i groch, kukurydza, nasiona roślin, całe ziarna, warzywa kapustne, warzywa korzeniowe i orzechy oraz owoce
 • eliminacja cukru i słodyczy, szczególnie czekolady, która ma działanie zapierające
 • unikanie produktów bogatych w węglowodany tłuszcze
 • regularne spożywanie posiłków (5 razy dziennie w równych odstępach czasu, najlepiej co 3 godziny), aby też utrzymać regularność wypróżnień
 • zwiększenie ilości picia (wody i herbatek ziołowych), które powodują rozmiękczenie kału
 • zwiększenie ilości ruchu, który też przyspiesza perystaltykę jelit

Zobacz też:Sprawdź nasze domowe sposoby na hemoroidyNajlepsze leki na hemoroidy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!