Szybki sposób na katar – co jest najbardziej skuteczne?

szybki sposób na katar fot. Adobe Stock, fizkes
Katar na ogół samoistnie ustępuje w ciągu 5-7 dni. Czasami jednak nie mamy tyle czasu i chcemy, aby problem zniknął jak najszybciej. Do szybkich sposobów na katar zaliczają się przede wszystkim leki obkurczające błonę śluzową nosa, inhalacje oraz płukanie nosa i zatok. Alergikom szybką ulgę przyniosą leki przeciwhistaminowe.
/ 21.04.2022 13:20
szybki sposób na katar fot. Adobe Stock, fizkes

Spis treści:

  1. Czy istnieje szybki sposób na katar?
  2. Płukanie nosa
  3. Ziołowa inhalacja
  4. Leki obkurczające śluzówkę nosa
  5. Szybki sposób na katar alergiczny
  6. Jak jeszcze można skrócić katar?

Katar, chociaż jest częstą i niegroźną przypadłością, potrafi uprzykrzyć życie, pokrzyżować plany, zmusić do odwołania ważnych spotkań. Nieżyt nosa ma wiele możliwych przyczyn. Do najczęstszych należą: przeziębienie, alergia (tzw. katar sienny) oraz zapalenie zatok. Wydzielina z nosa może być wodnista i bezbarwna, ale też gęsta i zielonkawa lub nawet brunatna (sprawdź: jak rozrzedzić gęsty katar), towarzyszy jej często uczucie zatkania nosa lub ucisku w obrębie zatok. Jeśli objawy twojego kataru wskazują na podłoże alergiczne, udaj się do lekarza. Nie walcz z nim na siłę, ponieważ możesz potrzebować leków przeciwalergicznych. Pamiętaj, że źle leczona lub nieleczona alergia wiąże się z ryzykiem nasilenia objawów i rozwoju astmy. Jeżeli jednak wiesz, że twój katar wynika z przeziębienia, wypróbuj najszybsze sposoby na uwolnienie się od problemu.

Czy istnieje szybki sposób na katar?

Jeżeli zależy nam na szybkim pozbyciu się kataru, poszukujemy sposobów, które zadziałają od razu. Niestety nie ma sposobu, który zlikwidowałby natychmiast całkowicie katar. Na ogół przeziębienie trwa 7-10 dni, a największe nasilenie kataru następuje po 1-3 dni od pojawienia się pierwszych symptomów. Jest też dobra wiadomość. Możesz skrócić czas trwania objawów, w tym także wycieku z nosa. Albo zastosować doraźnie środki na katar, które udrożnią nos na pewien czas. 

Katar na ogół jest bardziej nasilony rano niż wieczorem. Nie zwlekaj więc z przeciwdziałaniem – środki na katar najlepiej zastosuj rano, kiedy objawy są najsilniejsze, a także jak najszybciej od pojawienia się pierwszych objawów. Wtedy jest największa szansa na zahamowanie namnażania wirusów i skrócenie kataru.

Płukanie nosa

Płukanie nosa może przynieść szybką ulgę w katarze, rozrzedzi wydzielinę i odblokuje nos. Szczególnie sprawdzi się wtedy, gdy katar jest gęsty i powoduje uczucie zatkania nosa. Przy czym warto stosować ten sposób od początku choroby, gdy wydzielina jest jeszcze wodnista, ponieważ wypłukujemy dzięki temu wirusy namnażające się w nosie.

Do przepłukiwania nosa przeznaczone są izotoniczne i hipertoniczne roztwory wody morskiej lub soli fizjologicznej. W przypadku kataru polecane są zwłaszcza roztwory hipertoniczne, które zawierają większe stężenie chlorku sodu. Nie tylko nawilżają (tak jak najbardziej zbliżone do płynów fizjologicznych roztwory izotoniczne), ale też obkurczają śluzówkę nosa, zmniejszają obrzęk i skutecznie rozrzedzają gęsty katar, ułatwiając jego usuwanie. Do płukania możesz wykorzystać systemy do irygacji zatok dostępne w aptekach. Płukanie nosa można wykonywać do 3 razy dziennie.

Ziołowa inhalacja

Skutecznym sposobem na szybkie udrożnienie nosa są inhalacje. Można wykonywać je z samej wody albo dodać składniki, które dodatkowo działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i udrażniająco. Zacznij od zagotowania 1 litra wody. Wrzątek wlej do miski. Następnie, aby pozbyć się kataru, dodaj do wody wybrane składniki, np.:

Następnie nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj nosem parę przez 10 minutJeśli chodzi o zioła, to dodawaj 2-3 łyżki suszonego surowca. U dzieci bezpieczniejsze będą zioła niż olejki eteryczne. Stosowanie olejków eterycznych wiąże się z większym ryzykiem działań niepożądanych i ma też przeciwwskazania. Niektóre osoby są na nie bardziej wrażliwe i nie powinny ich stosować. Możesz wypróbować również inhalacje z sody oczyszczonejInhalacje parowe możesz powtarzać 2-3 razy dziennie.

Leki obkurczające śluzówkę nosa

Na katar w aptekach dostępne są leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną (np. Xylorin, Otrivin, Nasivin, Oxalin, Sudafed). Pamiętaj, aby nie stosować ich dłużej niż 5-6 dni. W przeciwnym razie może dojść do tzw. kataru polekowego (z odbicia), z powodu zaburzenia i rozregulowania pracy śluzówki nosa. Obkurczająco działają również doustne leki z pseudoefedryną (np. Ibuprom Zatoki, Metafen Zatoki, Nurofen Zatoki).

Szybki sposób na katar alergiczny

Jeżeli dokucza ci katar sienny, lekarz przepisze ci lek przeciwhistaminowy i/lub lek sterydowy do nosa. Co zadziała szybciej? Badania wskazują, że szybszy efekt dają leki przeciwhistaminowe i są one zalecane szczególnie w przypadku wodnistego wycieku z nosa i kichania. Jeśli natomiast problemem jest blokada nosa, to bardziej zalecany jest lek sterydowy. Pełną skuteczność donosowych leków sterydowych uzyskuje się jednak dopiero po ok. 2 tygodniach codziennego stosowania. Aby zredukować katar przy alergii, trzeba też (na ile to możliwe) unikać kontaktu z alergenem i regularnie przepłukiwać nos roztworem wody morskiej, aby wypłukać z niego uczulające cząsteczki. 

Jak jeszcze można skrócić katar?

W badaniach analizuje się wiele różnych środków pod kątem wpływu na przebieg przeziębienia. Największą skuteczność w skracaniu objawów takich jak katar, wykazują:

  • cynk,
  • witamina C oraz
  • jeżówka (Echinacea). 

Chociaż trzeba dodać, że naukowcy nie są jednomyślni w tym zakresie, a wyniki ich badań są sprzeczne.

Poza tym bardzo ważne jest nawilżanie powietrza (suche powietrze utrudnia usuwanie wydzieliny) oraz wypijanie dużej ilości płynów (2-3 l dziennie), a także regularne wydmuchiwanie nosa.

Źródła:
Common colds: Overview, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279543,
G.M. Allan, B. Arroll, Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence, doi:10.1503/cmaj.121442
N. Principi, S. Esposito, Nasal Irrigation: An Imprecisely Defined Medical Procedure, International Journal of Environmental Research and Public Health, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5451967
L. Kalogjera, Rhinitis in adults, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22359885.

Czytaj także:
Domowe sposoby na katar
Zielony katar – o czym świadczy i jak prawidłowo go leczyć?
Obalamy mity o katarze u dzieci. Powinien znać je każdy rodzic
Inhalacje na katar i zatoki - jak zrobić domową inhalację (3 przepisy)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA