Katar a koronawirus – najważniejsze informacje

katar a koronawirus fot. Adobe Stock
Katar jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Jeżeli towarzysza mu objawy takie jak gorączka, kaszel i zmęczenie, można podejrzewać, że jego przyczyną jest COVID-19. Katar może być jednak oznaką również innych dolegliwości.
/ 19.10.2020 13:14
katar a koronawirus fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Katar a koronawirus – jak często występuje ten objaw?
  2. Katar a koronawirus – leczenie nieżytu nosa przy COVID-19
  3. Inne przyczyny kataru

Katar a koronawirus – jak często występuje ten objaw?

Katar jest jednym z rzadkich objawów zakażenia koronawirusem. Szacuje się, że wyciek z nosa występuje u ok. 2% osób zakażonych koronawirusem. Nieco częściej pojawia się przekrwienie błony śluzowej nosa (ok. 4%) i związane z tym uczucie zatkania nosa. Inaczej jest w przypadku innej powszechnej infekcji wirusowej – przeziębienia, kiedy ostry nieżyt nosa i wyciek z nosa (katar) są głównymi objawami, o których informują pacjenci.

Jeśli katarowi towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, jak gorączka, bóle mięśni, zmęczenie, kaszel, to przyczyną może być infekcja wirusowa, w tym zakażenie koronawirusem. Gdy tych objawów nie ma, a katar jest rzadki, wodnisty, przezroczysty, dodatkowo pojawia się np. swędzenie oczu, to takie objawy wskazują raczej na podłoże alergiczne kataru. 

Warto wspomnieć, że z objawów w obrębie nosa i gardła, znacznie częściej przy zakażeniu koronawirusem występują brak węchu i/lub smaku oraz ból gardła. I to te symptomy, szczególnie nagła utrata powonienia, powinny wzbudzać większe podejrzenie COVID-19 niż katar.

Zalecono traktowanie pacjentów z brakiem węchu bez niedrożności nosa lub kataru jako podejrzenie COVID-19 i zalecenie rozpoczęcia dla nich badań lub izolacji
– sugerują naukowcy w czasopiśmie „Otolaryngology–Head and Neck Surgery”.

Chociaż katar nie występuje często przy koronawirusie, to jednak nie należy tego objawu bagatelizować i lekarze zalecają, aby w przypadku jego wystąpienia ograniczyć kontakt z innymi osobami. 

Katar a koronawirus – leczenie nieżytu nosa przy COVID-19

Katar przy zakażeniu koronawirusem leczy się podobnie jak przy innych infekcjach wirusowych:

  • należy przyjmować dużo płynów (np. herbat ziołowych i owocowych, z malin, róży),
  • stosować inhalacje rozrzedzające wydzielinę w nosie (więcej: domowe sposoby na katar),
  • zastosować krople do nosa obkurczające naczynia błony śluzowej nosa (np. ksylometazolina, oksymetazolina).

Inne przyczyny kataru

Katar może występować przy zakażeniu koronawirusem, ale jest też objawem innych dolegliwości: innych infekcji wirusowych (rzadziej bakteryjnych), chorób zatok i alergii.

Katar jest przeważnie wynikiem infekcji wirusowej, głównie spowodowanej wirusami przeziębienia (np. rynowirusami, adenowirusami). Początkowo jest wodnisty, intensywny, następnie wydzielina gęstnieje w ciągu kolejnych dni. Zapchaniu nosa towarzyszy utrata węchu i smaku. Katar nie występuje jednak w tym przypadku jako jedyny objaw. Chory skarży się na osłabienie, ból gardła, stan podgorączkowy lub gorączkę, ból głowy, złe samopoczucie, rzadziej kaszel. 

Zalegający katar może sprzyjać rozwojowi zapalenia zatok przynosowych. Infekcja objawia się bólem uciskowym w wewnętrznych kącikach oczu, w obrębie czoła, nasilającym się przy pochylaniu. Wydzielina odczuwana jest niekiedy również w gardle, ponieważ po nim spływa, co sprawia, że dochodzi do kasłania i podrażnienia gardła. Może też występować gorączka.

Katar wynikający z alergii jest wodnisty i przezroczysty, nie pojawia się z ogólnoustrojowymi objawami takimi jak gorączka, bóle mięśniowe, kaszel. Mogą jednak pacjentom dokuczać swędzenie i pieczenie oczu, przekrwienie spojówek, swędzenie nosa, kichanie, chrypka.

Jeśli katar przypomina przeziębienie, a do tego pojawiają się główne objawy zakażenia koronawirusem (gorączka, kaszel i zmęczenie), to najlepiej pozostać w domu, a w razie pogorszenia objawów lub wystąpienia duszności, skontaktować się z lekarzem.
Czytaj też: Objawy koronawirusa dzień po dniu.

Źródła: M.V. Howarth, I. Nabeel, Runny nose and congestion have been recently added to the COVID-19 symptom list, American College of Occupational and Environmental Medicine, 07.18.2020,
Rachel Kaye i inni, COVID-19 Anosmia Reporting Tool: Initial Findings, Otolaryngology–Head and Neck Surgery [online], doi.org/10.1177/0194599820922992, [dostęp:] 19.10.2020,
M. Waheed El-Anwar i inni, ENT manifestation in COVID-19 patients, Auris Nasus Larynx [online], doi.org/10.1016/j.anl.2020.06.003, [dostęp:] 19.10.2020.

Więcej na temat koronawirusa:Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak rozwija się COVID-19?Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka, palce covidoweKoronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciążyBrak węchu – przyczyny i leczenie utraty powonienia. Brak węchu a koronawirusKoronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA