Biegunka przy zakażeniu koronawirusem może zwiastować cięższy przebieg. Zwróć uwagę na kolejność objawów

biegunka a koronawirus fot. Adobe Stock, Taras_Muroslavovuch
Biegunka jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Zdarza się, że występuje jako pierwszy objaw i wtedy wiąże się z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Biegunka jest też częstym symptomem koronawirusa u dzieci i młodzieży. To sygnał, na który warto zwrócić uwagę.
/ 21.12.2021 12:32
biegunka a koronawirus fot. Adobe Stock, Taras_Muroslavovuch

Chociaż biegunka i inne objawy ze stronu układu pokarmowego są powszechne przy różnych infekcjach i nie muszą oznaczać COVID-19, to jednak lekarze zwracają uwagę, że biegunka występuje jako jeden z ważnych objawów zakażenia koronawirusem. Informują też, że choroba coraz częściej manifestuje się w ten sposób.

Spis treści:

  1. Biegunka a koronawirus – jak często i kiedy występuje ten objaw?
  2. Jak długo trwa biegunka przy koronawirusie
  3. Dlaczego koronawirus powoduje biegunkę?
  4. Biegunka a ciężki przebieg COVID-19
  5. Koronawirus a biegunka u dziecka
  6. Czym jest biegunka? Definicja

Biegunka a koronawirus. Jak często i kiedy występuje ten objaw?

Naukowcy z Uniwersytetu Humanitas w Mediolanie przeanalizowali różne źródła m.in. pod kątem częstości występowania biegunki u osób zakażonych koronawirusem.

Należy podkreślić, że liczba pacjentów z COVID-19, u których występuje biegunka, jest znaczna i nie można jej przeoczyć. Stwierdziliśmy dużą zmienność wśród opublikowanych badań odsetka pacjentów z biegunką, wahającą się od 2% do 50% przypadków
– podsumowali naukowcy z Uniwersytetu Humanitas na łamach „Clinical Gastroenterology and Hepatology”.

Jak podaje amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention, u części pacjentów biegunka pojawia się przed wystąpieniem gorączki i objawów ze strony dróg oddechowych. Jednak większość chorych doświadcza najpierw gorączki, po której następuje kaszel. Pacjenci mogą odczuwać ból gardła, ból głowy lub mięśni, następnie nudności lub wymioty, a na końcu biegunkę.

Zgodnie z danymi aplikacji COVID Symptom Study, zbierającej informacje o objawach koronawirusa w Wielkiej Brytanii, u dorosłych biegunka na ogół towarzyszy zmęczeniu i bólom głowy, a także utracie węchu. Dość powszechne występuje z bólem gardła i utratą apetytu. U dzieci biegunka przy COVID-19 występuje zwykle ze zmęczeniem i bólami głowy, czasami z bólem brzucha, bólem gardła i utratą węchu. 

Obecność biegunki powinna wzbudzić podejrzenie możliwego zakażenia SARS-CoV-2 i powinna zostać zbadana w celu wczesnego rozpoznania COVID-19
– napisali naukowcy z Uniwersytetu Humanitas.

Jak długo trwa biegunka przy koronawirusie?

Podczas zakażenia koronawirusem biegunka trwa zazwyczaj 2-3 dni, ale u niektórych dorosłych osób zdarza się, że utrzymuje się nawet do 7 dni - wynika z aplikacji COVID Symptom Study, zbierającej dane od zakażonych w Wielkiej Brytanii. 

Badaczom pod kierunkiem Chaoqun Han udało się zkolei ustalić, że rozwolnienie w grupie chorych trwało od 1 do 14 dni, ze średnim czasem trwania 3-5 dni i częstością 2-4 wypróżnień dziennie. Jednoczesną gorączkę stwierdzono u 62,4% chorych z objawami ze strony przewodu pokarmowego. Choć trzeba pamiętać, że koronawirus nie musi objawiać się wysoką temperaturą (więcej: koronawirus bez gorączki).

Dlaczego koronawirus powoduje biegunkę?

Koronawirus wnika do organizmu i namnaża się dzięki receptorom znajdującym się głównie w nosie, płucach oraz jelitach. Wirusem można zarazić się nie tylko drogą kropelkową, lecz również pokarmową. Patogen niekiedy dostaje się do jelit dopiero po pokonaniu bariery dróg oddechowych, a czasami trafia do przewodu pokarmowego bezpośrednio. Po zaatakowaniu układu trawiennego koronawirus powoduje zakłócenie jego pracy i charakterystyczne objawy, takie jak biegunka, ból brzucha czy nudności.

Biegunka a ciężki przebieg COVID-19

Z wcześniejszych badań wynikało, że pacjenci z łagodnymi przypadkami zakażenia koronawirusem wykazują tę samą kolejność objawów, co pacjenci z ciężkim przebiegiem, jednak biegunka na wczesnym etapie mogła zwiastować groźniejszą infekcję.

Nasz raport sugeruje, że biegunka jako wczesny objaw wskazuje na bardziej agresywną chorobę, ponieważ każdy pacjent w tej grupie, gdzie początkowo wystąpiła biegunka, miał ostatecznie zapalenie płuc lub niewydolność oddechową
- napisali naukowcy z University of Southern California w „Frontiers in Public Health”.

Biegunka występująca jako pierwszy objaw pojawia się stosunkowo rzadko. Badaczom w Wuhan pod kierunkiem Chaoqun Han udało się ustalić, że spośród 206 pacjentów z COVID-19, dolegliwości żołądkowo-jelitowe miało 117 osób, w tym 67 osób skarżyło się na biegunkę – w tej ostatniej grupie 19,4% doświadczyło biegunki jako pierwszego objawu. To oznacza, że na 206 pacjentów z koronawirusem u ok. 13 wystąpiła biegunka jako pierwszy objaw.

Podobne wnioski pojawiły się podczas analizy danych zebranych w aplikacji COVID Symptom Study przez badaczy z King's College London. Eksperci potwierdzili, że istnienie objawów takich jak biegunka i wymioty, jednocześnie z dolegliwościami ze strony układu oddechowego, jest powiązane z wyższym ryzykiem cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. Osobom, które tak przechodzą infekcję, bardziej niż innym może być potrzebny pobyt w szpitalu.

Koronawirus a biegunka u dziecka

Co może być zaskakujące, biegunka i dolegliwości żołądkowe często pojawiają się w przypadku dzieci zakażonych koronawirusem. Częściej nawet niż kaszel. Naukowcy z Queen's University w Belfaście twierdzą, że  rozstrój żołądka jest kluczowym objawem COVID-19 wśród najmłodszych pacjentów.

W badanej grupie biegunka i wymioty były bardziej przewidywalne niż, powiedzmy, kaszel, a nawet zmiany w węchu i smaku. Jeśli chcemy zdiagnozować infekcję u dzieci, musimy wziąć pod uwagę biegunkę i wymioty, a nie tylko objawy ze strony górnych dróg oddechowych
– powiedział współautor badania dr Tom Waterfield z Queen's University w rozmowie z „The Guardian”.

Wyniki badań powinny z pewnością skłonić rodziców do większej czujności, gdy dziecko zmaga się z rozwolnieniem. Nasuwająca się myśl, że to infekcja jelitowa, może okazać się błędna. W takiej sytuacji, dziecko powinno unikać kontaktu z osobami z grup ryzyka.

Czym jest biegunka? Definicja

Według definicji biegunka jest to stan, kiedy chory oddaje stolce o zbyt luźnej konsystencji - płynne lub półpłynne - z większą częstotliwością, na ogół więcej niż 3 razy w ciągu doby. Przy czym trzeba zaznaczyć, że w różnych pracach na temat koronawirusa, a także w oficjalnych wytycznych nie jest podawana definicja biegunki, zatem nie musi ona odpowiadać powyższej formule. 

Źródła:
F. D’Amico, Diarrhea During COVID-19 Infection: Pathogenesis, Epidemiology, Prevention, and Management, Clinical Gastroenterology and Hepatology, doi: 10.1016/j.cgh.2020.04.001, [dostęp:] 09.10.2020,
Ch. Han i inni, Digestive Symptoms in COVID-19 Patients With Mild Disease Severity: Clinical Presentation, Stool Viral RNA Testing, and Outcomes, The American Journal of Gastroenterology, doi: 10.14309/ajg.0000000000000664, [dostęp:] 09.10.2020,
J. R. Larsen i inni, Modeling the Onset of Symptoms of COVID-19, Frontiers in Public Health, doi.org/10.3389/fpubh.2020.00473, [dostęp:] 09.10.2020,
Symptoms of Coronavirus, CDC, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html,
N.Davis, Covid symptoms: diarrhoea and vomiting may be key sign of coronavirus in children – study, The Guardian [online], https://www.theguardian.com/science/2020/sep/03/diarrhoea-and-vomiting-may-be-key-sign-of-covid-in-children-study, [dostęp:] 09.10.2020.

Czytaj także:
Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19 i kiedy zarażamy?
Ponowne zakażenie koronawirusem. Czy reinfekcja powoduje cięższe objawy COVID-19?
Brytyjski wariant koronawirusa – objawy zakażenia, cechy mutacji
Trwała odporność na koronawirusa jest możliwa. Istnieją mocne dowody
Szczepionka na koronawirusa. Korzyści, skutki uboczne, kto i kiedy otrzyma szczepienie przeciwko COVID-19?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA