koronawirus a biegunka fot. Adobe Stock

Koronawirus a biegunka – ważny objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć

Biegunka jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Zdarza się, że występuje jako pierwszy objaw i wtedy wiąże się z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Biegunka jest też częstym symptomem koronawirusa u dzieci. To sygnał, na który warto zwrócić uwagę.
/ 09.10.2020 14:32
koronawirus a biegunka fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Koronawirus a biegunka – jak często występuje ten objaw?
  2. Biegunka a ciężki przebieg COVID-19
  3. Koronawirus a biegunka u dziecka
  4. Czym jest biegunka? Definicja

Koronawirus a biegunka – jak często występuje ten objaw?

Biegunka występuje jako jeden z oficjalnych objawów zakażenia koronawirusem. Jak podaje amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention, wiele osób z COVID-19 doświadcza objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka, ale też nudności i wymioty, a czasami biegunka pojawia się przed wystąpieniem gorączki i objawów ze strony dolnych dróg oddechowych.

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Humanitas w Mediolanie pokusili się o przeanalizowanie różnych źródeł m.in. pod kątem częstości występowania tego objawu u osób zakażonych koronawirusem.

Należy podkreślić, że liczba pacjentów z COVID-19, u których występuje biegunka, jest znaczna i nie można jej przeoczyć. Stwierdziliśmy dużą zmienność wśród opublikowanych badań odsetka pacjentów z biegunką, wahającą się od 2% do 50% przypadków
– podsumowali naukowcy z Uniwersytetu Humanitas na łamach „Clinical Gastroenterology and Hepatology”.

Mimo wszystko większość objawowych pacjentów z koronawirusem doświadcza najpierw gorączki, po której następuje kaszel. Pacjenci mogą odczuwać ból gardła, głowy lub mięśni, a następnie nudności lub wymioty, a na koniec biegunkę.

Obecność biegunki powinna wzbudzić podejrzenie możliwego zakażenia SARS-CoV-2 i powinna zostać zbadana w celu wczesnego rozpoznania COVID-19. Częstość występowania biegunki jest obecnie niedoszacowana i potrzebne są dalsze badania (...)
– podsumowali naukowcy z Uniwersytetu Humanitas.

Zauważa się też, że w niektórych przypadkach biegunka występowała jako pierwsza i wówczas powiązana była z wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Biegunka a ciężki przebieg COVID-19

Z badań wynika, że przeważnie pacjenci z łagodnymi przypadkami zakażenia koronawirusem wykazują tę samą kolejność objawów, co pacjenci z ciężkim przebiegiem. Jednak okazuje się, że biegunka na wczesnym etapie może zwiastować groźniejszą infekcję.

Nasz raport sugeruje, że biegunka jako wczesny objaw wskazuje na bardziej agresywną chorobę, ponieważ każdy pacjent w tej grupie, gdzie początkowo wystąpiła biegunka, miał ostatecznie zapalenie płuc lub niewydolność oddechową
- napisali naukowcy z University of Southern California w „Frontiers in Public Health”.

Biegunka występująca jako pierwszy objaw pojawia się stosunkowo rzadko. Badaczom w Wuhan pod kierunkiem Chaoqun Han udało się ustalić, że spośród 206 pacjentów z COVID-19, dolegliwości żołądkowo-jelitowe miało 117 osób, w tym 67 osób skarżyło się na biegunkę – w tej ostatniej grupie 19,4% doświadczyło biegunki jako pierwszego objawu. To oznacza, że na 206 pacjentów z koronawirusem u ok. 13 wystąpiła biegunka jako pierwszy objaw.

Rozwolnienie trwało od 1 do 14 dni, ze średnim czasem trwania 3-5 dni i częstością 2-4 wypróżnień dziennie. Jednoczesną gorączkę stwierdzono u 62,4% chorych z objawami ze strony przewodu pokarmowego. Choć trzeba pamiętać, że koronawirus nie musi objawiać się wysoką temperaturą (więcej: koronawirus bez gorączki).

Istnienie objawów takich jak biegunka i wymioty, jednocześnie z dolegliwościami ze strony układu oddechowego, jest powiązane z wyższym ryzykiem cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. Osobom, które tak przechodzą infekcję, bardziej niż innym może być potrzebny pobyt w szpitalu. To wniosek, który wypłynął podczas analizy danych zebranych w aplikacji COVID Symptom Study przez badaczy z King's College London. Wyodrębnili oni sześć różnych typów COVID-19, z których ten przebiegający jednocześnie z objawami żołądkowo-jelitowymi i oddechowymi okazuje się być najgroźniejszy. 

Więcej na ten temat: Sześć rodzajów koronawirusa – jakie są typowe objawy?

Koronawirus a biegunka u dziecka

Co może być zaskakujące, biegunka i dolegliwości żołądkowe często pojawiają się w przypadku dzieci zakażonych koronawirusem. Częściej nawet niż kaszel. Naukowcy z Queen's University w Belfaście twierdzą, że  rozstrój żołądka jest kluczowym objawem COVID-19 wśród najmłodszych pacjentów.

W badanej grupie biegunka i wymioty były bardziej przewidywalne niż, powiedzmy, kaszel, a nawet zmiany w węchu i smaku. Jeśli chcemy zdiagnozować infekcję u dzieci, musimy wziąć pod uwagę biegunkę i wymioty, a nie tylko objawy ze strony górnych dróg oddechowych
– powiedział współautor badania dr Tom Waterfield z Queen's University w rozmowie z „The Guardian”.

Naukowcy niestety nie zdradzają, czy obecność biegunki u dzieci wiąże się z jakimiś przewidywaniami, co do przebiegu infekcji. Jednak jak dotychczas podkreśla się, że ta grupa pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem łagodnie. Często nawet bezobjawowo. 

Wyniki badań powinny z pewnością skłonić rodziców do większej czujności, gdy dziecko zmaga się z biegunką. Nasuwająca się od razu myśl, że to infekcja jelitowa, może okazać się błędna. W takiej sytuacji, dziecko powinno unikać kontaktu z osobami narażonymi na ciężki przebieg COVID-19.

Czym jest biegunka? Definicja

Omawiając zagadnienie występowania biegunki jako objawu zakażenia koronawirusem, należy przytoczyć definicję biegunki. Nie zawsze bowiem rzadszy stolec czy częstszy powinien być określany jako biegunka. Otóż według definicji jest to stan, kiedy chory oddaje stolce o zbyt luźnej konsystencji - płynne lub półpłynne - z większą częstotliwością, na ogół więcej niż 3 razy w ciągu doby. Przy czym trzeba zaznaczyć, że w różnych pracach na temat koronawirusa, a także w oficjalnych wytycznych nie jest podawana definicja biegunki, zatem nie musi ona odpowiadać powyższej formule. 

Źródła: F. D’Amico, Diarrhea During COVID-19 Infection: Pathogenesis, Epidemiology, Prevention, and Management, Clinical Gastroenterology and Hepatology, doi: 10.1016/j.cgh.2020.04.001, [dostęp:] 09.10.2020,
Ch. Han i inni, Digestive Symptoms in COVID-19 Patients With Mild Disease Severity: Clinical Presentation, Stool Viral RNA Testing, and Outcomes, The American Journal of Gastroenterology, doi: 10.14309/ajg.0000000000000664, [dostęp:] 09.10.2020,
J. R. Larsen i inni, Modeling the Onset of Symptoms of COVID-19, Frontiers in Public Health, doi.org/10.3389/fpubh.2020.00473, [dostęp:] 09.10.2020,
Symptoms of Coronavirus, CDC, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html,
N.Davis, Covid symptoms: diarrhoea and vomiting may be key sign of coronavirus in children – study, The Guardian [online], https://www.theguardian.com/science/2020/sep/03/diarrhoea-and-vomiting-may-be-key-sign-of-covid-in-children-study, [dostęp:] 09.10.2020.

Więcej na temat koronawirusa:
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży
Czy można mieć koronawirusa (COVID-19) bez gorączki?
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirus

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!