Leczenie trądziku fot. Fotolia

Leczenie trądziku - 3 skuteczne domowe sposoby na pryszcze

Pojawiające się krostki i wypryski doprowadzają cię do szału? Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie pozbyć się trądziku
Marta Wilczkowska / 13.06.2019 22:10
Leczenie trądziku fot. Fotolia

Z tego typu zmianami borykają się miliony dojrzałych kobiet. Przyczyn „dorosłego” trądziku jest naprawdę wiele: od zaburzeń hormonalnych, przez stres, złą dietę czy indywidualne predyspozycje skóry do przetłuszczania się. Jak sobie z nim poradzić? Poznaj 4 skuteczne kroki na wyleczenie trądziku:

1. Znajdź przyczynę

Żeby można było dobrać odpowiednią terapię, trzeba ustalić, co nasila zmiany. Warto w tym celu np. przez miesiąc opisywać każdy swój dzień. Znaczenie ma niemal wszystko: faza cyklu miesiączkowego, przyjmowane leki, to, co jemy, czas snu (bezsenność nasila trądzik), stopień zmęczenia organizmu, stosowane kosmetyki. Zapisz też koniecznie, gdzie przebywałaś w ciągu dnia – zmiany trądzikowe zwiększają się np. pod wpływem klimatyzacji i dymu tytoniowego. Notuj również, kiedy pojawiły się nowe krostki. Dokładne notatki pomogą ci powiązać te wszystkie wydarzenia.

2. Wybieraj dobre kosmetyki


Gdy zmiany są nasilone (zajmują znaczą część twarzy i długo się goją), nie zwlekaj, idź do dermatologa. Jeżeli jednak pojawiają się sporadycznie, spróbuj sama je pokonać.

  • Oczyszczaj. Do mycia twarzy używaj żeli i pianek – najlepsze są preparaty dostępne w aptece, ponieważ mają skład niepowodujący podrażnień (np. firmy Iwostin, Pharmaceris T, Bioderma, Vichy). Potem przetrzyj skórę bezalkoholowym tonikiem. 1–2 razy w tygodniu stosuj maseczki oczyszczające.
  • Nawilżaj. Dermatolodzy mawiają, że leczenie trądziku to godzenie wody i ognia, bo z jednej strony, trzeba usuwać ze skóry nadmiar sebum, a z drugiej, nawilżać ją. Zawsze więc po myciu smaruj skórę lekkim kremem nawilżającym.
  • Odpowiednio się maluj. Możesz używać podkładu i pudru, pod warunkiem że będą to kosmetyki mineralne.

3. Jedz po prostu zdrowo!


Większość produktów podejrzewanych o to, że mogą wywoływać zmiany na twarzy, to smakołyki, które powinny znaleźć się na indeksie każdej osoby.

  • Ogranicz produkty zawierające cukier. Australijscy naukowcy twierdzą, że rezygnacja z produktów zawierających cukry proste (słodycze, białe pieczywo, ryż) może zmniejszyć trądzik o ponad 20 proc. A to dlatego, że tego typu artykuły mają wysoki indeks glikemiczny.  Zamiast tego typu produktów jedz warzywa (surowa marchew świetnie działa na skórę!), ciemne pieczywo i grube kasze.
  • Zrezygnuj z ostrych przypraw i soli. Zamiast nich używaj ziół.
  • Uważaj na mleko! Badania potwierdzają, że osoby, które piją codziennie co najmniej 2 szklanki mleka częściej mają kłopoty z cerą. Zamiast mleka sięgaj więc po jogurty, kefiry, maślankę.

Czytaj także:

"Pokonaj trądzik raz na zawsze", Agnieszka Czechowska/Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!