Jaki jest związek między osteoporozą a menopauzą? /fot. Fotolia fot. Fotolia

Najważniejsze alarmowe objawy neurologiczne

Nasz mózg wciąż stanowi ogromną tajemnicę. Wiele chorób przez lata może rozwijać się niezauważenie. Pierwsze objawy chorób neurologicznych często są niespecyficzne i ogólne. Dowiedz się o czym mogą świadczyć zawroty głowy, zaburzenia widzenia i omdlenia.
/ 16.05.2019 12:18
Jaki jest związek między osteoporozą a menopauzą? /fot. Fotolia fot. Fotolia

Zawroty głowy – co to znaczy?

Zawroty głowy zawsze opisywane są bardzo subiektywnie, co utrudnia określenie ich przyczyny i pochodzenia. Uczucie utraty „twardego gruntu” pod stopami, lekkie zawirowanie, a może kompletna dezorientacja co do miejsca i czasu? Niekiedy towarzyszy im lęk przed nagłym upadkiem i chęć szybkiej zmiany pozycji na siedzącą lub leżącą. Sporadyczne zawroty głowy w dusznym, zatłoczonym miejscu, bez śniadania, mogą należeć do całkowitej fizjologii. Kiedy jednak zawroty głowy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Normy pulsu - jak szybko powinno być serce?

Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?

Szczęśliwie większość zawrotów głowy nie jest groźnych i nie stanowi zagrożenia dla naszego życia. Najczęstsze przyczyny łagodnych zawrotów głowy, to: choroba lokomocyjna, hipoglikemia (czyli spadek stężenia cukru we krwi), miażdżyca tętnic doprowadzających krew do mózgu (najczęściej miażdżycowe zwężenie tętnicy szyjnej), zapalenie ucha i polekowe zawroty głowy.

Przyczyny zawrotów głowy

Zawroty głowy – jak je zbadać?

Jeśli zawroty głowy często się powtarzają i powodują zagrożenie dla życia, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Pierwsze badanie, jakiemu zostaje poddany pacjent to wywiad lekarski. Ten etap potrafi zaoszczędzić nam wiele czasu i wysiłku w bieganiu po kolejnych lekarzach i wykonywaniu wielu niepotrzebnych badań. Dlatego bardzo dokładnie opisz swoje zawroty głowy. Najlepiej załóż dzienniczek, w którym będziesz notował wszystkie objawy i okoliczności wystąpienia zawrotów.

Do badań pomocnych w diagnostyce zawrotów głowy należą: morfologia krwi, badanie biochemiczne, poziom glukozy, badanie słuchu, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Diagnostyka zawrotów głowy

Gdy wzrok szwankuje...

Kolejnym objawem neurologicznym mogącym świadczyć o chorobie układu nerwowego jest pogorszenie widzenia. Najczęściej choroba umiejscowiona jest w oku. Najczęstszymi zaburzeniami widzenia są krótkowzroczność i dalekowzroczność. Pogorszenie widzenia może oznaczać jedynie pogłębienie się wady wzroku.

Do pogorszenia widzenia może dojść również w przypadku zaburzenia ruchomości gałek ocznych, tak jak w przypadku oczopląsu oraz w przypadku złego ustawienia osi gałek ocznych, jak w zezie. Oczopląs i zez, szczególnie pojawiające się nagle u osób wcześniej dobrze widzących wymagają natychmiastowego udania się do lekarza.

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia widzenia – w czym tkwi przyczyna?

Zaburzenia widzenia pojawiają się, gdy do naszego mózgu, a dokładniej do kory wzrokowej, nie docierają wszystkie impulsy z oka. Zaburzenia widzenia mogą być zatem efektem uszkodzenia drogi wzrokowej na różnych poziomach. Zaburzenia widzenia wynikające z problemów anatomicznych możemy podzielić na trzy rodzaje. Patologia może dotyczyć samej gałki ocznej, nerwów wzrokowych przekazujących impuls do mózgu lub kory wzrokowej.

Przyczyny pogorszenia wzroku i zaburzeń widzenia

Omdlenie – fałszywy alarm czy zagrożenie?

Omdlenie to nagła, szybka i odwracalna utrata świadomości, której powodem jest przerwanie dopływu krwi do mózgu. Towarzyszy jej spadek napięcia mięśniowego wszystkich mięśni ciała, co najczęściej jest powodem upadku. Istnieją sytuacje kliniczne, które przypominają omdlenia, ale w rzeczywistości nimi nie są. Jak odróżnić niegroźne omdlenie od choroby neurologicznej?

Czy omdlenie jest groźne?

Różne omdlenia, różne przyczyny

Do najczęstszych przyczyn omdleń zaliczamy omdlenia ortostatyczne, odruchowe i pochodzenia sercowego. Dwie pierwsze rodzaje omdleń należą do reakcji fizjologicznych i nie powinny nas martwić. Do groźnych przyczyn omdleń należą: choroby naczyń (miażdżyca), duże krwotoki wewnętrzne, zaburzenia hormonalne, choroby nerwów i mózgu (neuropatie, stwardnienie rozsiane, guzy mózgu), skutki uboczne działania niektórych leków. Omdlenia pochodzenia sercowego to jedyny rodzaj omdleń, który może być niebezpieczny dla życia!

O czym może świadczyć utrata przytomności?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)