neuralgia objawy leczenie fot. Adobe Stock

Neuralgia (nerwoból) – objawy, przyczyny, typy neuralgii, leczenie

Neuralgia to silny przeszywający ból, który może pojawiać się w różnych częściach ciała. Może minąć samoistnie, sygnalizować poważną chorobę, a w wielu przypadkach wymaga leczenia.
/ 02.04.2020 16:37
neuralgia objawy leczenie fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Co to jest neuralgia (nerwoból)?
 2. Objawy neuralgii
 3. Typy neuralgii
 4. Przyczyny neuralgii
 5. Leczenie neuralgii

Co to jest neuralgia (nerwoból)?

Neuralgia, inaczej nerwoból, to obok bólu głowy najczęstszy rodzaj bólu w neurologii. Mimo że występuje często, neuralgia jest trudna do zdiagnozowania nawet dla lekarza.

Kto leczy neuralgię? To pytanie zadaje wielu chorych. Wszystko zależy od rodzaju neuralgii, miejsca bólu, nasilenia tego bólu. Pierwszej medycznej pomocy udzieli lekarz rodzinny. Jednak w związku z tym, że neuralgia jest często trudna do zdiagnozowania, potrzebna może być wizyta u neurologa, wykonanie różnych badań (np. EKG, tomografii). Więcej informacji o leczeniu neuralgii, znajdziesz niżej.

Objawy neuralgii

Ból neuralgiczny to ból:

 • silny, rwący, przeszywający,
 • napadowy,
 • ostry, nagły,
 • występuje w obrębie unerwienia konkretnego nerwu,
 • czasem opisywany jest jako ból umiejscowiony tuż pod skórą albo „ból skóry”,
 • bywa wzmagany przez bodźce (takie jak dotyk, mycie zębów przy neuralgii nerwu trójdzielnego, głęboki oddech przy neuralgii międzyżebrowej).

Neuralgia może, ale nie musi wynikać z uszkodzenia nerwu. Jeśli nerw jest uszkodzony lub podrażniony mogą pojawić się oprócz bólu inne dolegliwości, np. niedoczulica unerwionego miejsca lub nadwrażliwość, mrowienie, niedowład.

Typy neuralgii (nerwobólu)

Do najczęstszych typów neuralgii zalicza się:

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego to okresowe, trwające sekundy (maksymalnie 2 minuty), napady bardzo silnego bólu twarzy z towarzyszeniem grymasu twarzy. Atak bólu jest jednostronny. Dolegliwość występuje w obrębie tzw. nerwu trójdzielnego  od żuchwy do skroni. Napady mogą występować bez wyraźnej przyczyny, ale mogą też być skutkiem działania jakiegoś bodźca, np. podmuchu wiatru lub mycia zębów.

Neuralgia popółpaścowa

Neuralgia popółpaścowa to silny i dokuczliwy ból występujący jako powikłanie po półpaścu – chorobie zakaźnej wywołanej reaktywacją wirusa ospy lub po kontakcie z osobą chorą na ospę. Neuralgia popółpaścowa pojawia się kilka dni lub tygodni po wysypce półpaścowej. Najczęściej w obrębie piersi, 15% dotyczy okolic nerwu ocznego. Neuralgia popółpaścowa może wystąpić w kilku obszarach nie zawsze ze sobą sąsiadujących.

Neuralgia splotu ramiennego

Neuralgię splotu ramiennego charakteryzuje ból w obrębie barku, ramienia lub przedramienia. Pojawia się nagle lub narasta. Ruch i wysiłek nasila dolegliwości. Neuralgia tego typu może występować w wyniku urazów, uszkodzeń w obrębie kręgosłupa lub przeciążeń, np. dyskopatii szyjnej lub urazu odcinka piersiowego kręgosłupa.

Neuralgia językowo-gardłowa

Neuralgia językowo-gardłowa cechuje się napadem bólu w obszarze nerwu językowo-gardłowego (od podniebienia, przez gardło, może promieniować w stronę ucha, nosa lub rzadko – oka). Jest to ból rwący i silny, czasem bolesny do tego stopnia, że powoduje krzyk i wykrzywianie twarzy. Dolegliwość może pojawiać się bez uchwytnej przyczyny lub po wystąpieniu bodźca: przeżuwania pokarmu, połykania śliny, czasem samego poruszania głową.

Wraz z bólem może pojawiać się ślinotok, łzawienie, bladość lub zaczerwienienie twarzy. Pacjentami zgłaszającymi dolegliwości tego rodzaju są najczęściej osoby po 40. roku życia.

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa może być odczuwana jako ból ostry, rwący, szarpiący, a niekiedy opasający klatkę piersiową. Występuje w przestrzeniach między żebrami lub mostku. Dolegliwości mogą wystąpić jednostronnie lub dwustronnie. Co istotne, ból pojawia się nagle i nie towarzyszą mu zwykle inne objawy.

Przyczyny neuralgii

Jest wiele możliwych przyczyn pojawienia się neuralgii. Często źródłem problemu jest po prostu podeszły wiek i wynikające z naturalnych procesów fizjologicznych uszkodzenia, naruszenia czy podrażnienia nerwów lub zwyrodnienia.

Bodźcem wywołującym neuralgię może być infekcja (neuralgia popółpaścowa), urazy, a czasem guz uciskający nerw. Nerwoból może również nie mieć uchwytnej przyczyny, nazywany jest wówczas neuralgią idiopatyczną.

Leczenie neuralgii

Leczenie neuralgii może obejmować farmakoterapię lub metody inwazyjne.

Lekiem z wyboru jest karbamazepina – dawkę stopniowo się zwiększa albo dodaje inny lek. Jednak choć skuteczność takiej terapii sięga 90%, to problem stanowią objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy, senność czy uczucie oszołomienia. Z tego powodu, leki są często odstawiane lub ich dawka jest zmniejszana.  

Metody inwazyjne w leczeniu neuralgii są ostatecznością. Zalicza się do nich m.in.:

 • nastrzyknięcie nerwu substancją uśmierzającą ból (tzw. blokada nerwu),
 • zniszczenie fragmentu nerwu, odpowiadającego za odczuwanie bólu,
 • zabiegi mikronaczyniowe,
 • ogrzewanie nerwu.

W niektórych przypadkach mogą sprawdzić się zabiegi medycyny niekonwencjonalnej: akupunktura, akupresura, ziołolecznictwo.

Niestety w leczeniu neuralgii wiele metod przynosi krótkotrwałą ulgę, a dolegliwości nawracają. Zabiegi trzeba wtedy powtarzać. Neuralgia może również ustąpić samoistnie, wtedy nie ma potrzeby stosowania żadnych leków ani zabiegów.

Więcej artykułów o bólu:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!