Nerwoból może alarmować o nadmiernym stresie. Jak sobie poradzić z tym rodzajem bólu?

nerwoból fot. Adobe Stock, Kittiphan
Nerwoból to silny przeszywający ból, który może pojawiać się w różnych częściach ciała. Może minąć samoistnie, sygnalizować poważną chorobę, a w niektórych przypadkach wymaga leczenia. W łagodzeniu nerwobólu mogą pomóc domowe metody, takie jak zioła, masaż, okłady czy zmiana nawyków dotyczących stylu życia.
/ 24.02.2022 16:37
nerwoból fot. Adobe Stock, Kittiphan

Spis treści:

  1. Czym jest nerwoból?
  2. Przyczyny nerwobólu
  3. Jakie są objawy nerwobólu?
  4. Rodzaje nerwobólu
  5. Domowe sposoby na nerwoból
  6. Jak są metody leczenia nerwobólu?
  7. Kto leczy nerwoból

Czym jest nerwoból?

Nerwoból, inaczej neuralgia, jest to silny i nagły ból o charakterze napadowym, który może wystąpić w różnych obszarach ciała, najczęściej dotyczy głowy, szyi, karku, klatki piersiowej, twarzy oraz serca. Obok bólu głowy nerwoból jest najczęstszym rodzajem bólu w neurologii. Jako taki nerwoból nie jest groźny, jednak może wskazywać na chorobę i dlatego, jeśli jest wyjątkowo silny lub powtarza się, nie powinien być bagatelizowany. 

Przyczyny nerwobólu

Jest wiele możliwych przyczyn pojawienia się nerwobólu. Wyróżnia się tzw. nerwoból samoistny, który najczęściej spowodowany jest napięciem, lękiem czy stresem. Bóle na tle nerwowym pojawiają się przy takich problemach psychicznych, jak depresja lub zaburzenia lękowe.

Nerwobóle mogą mieć również podłoże chorobowe i występować jako objaw innych problemów zdrowotnych. Pojawiają się przy takich chorobach, jak np. toczeń, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów. Inne możliwe przyczyny to zatrucie metalami ciężkimi lub lekami.

Często źródłem pojawienia się neuralgii jest po prostu podeszły wiek i wynikające z naturalnych procesów fizjologicznych uszkodzenia, naruszenia czy podrażnienia nerwów lub zwyrodnienia.

Bodźcem wywołującym nerwoból może być infekcja (np. neuralgia popółpaścowa), urazy, a czasem guz uciskający nerw. Nerwoból może również nie mieć uchwytnej przyczyny, nazywany jest wówczas neuralgią idiopatyczną.

Jakie są objawy nerwobólu?

Cechy charakterystyczne dla nerwobólu to:

  • silny, rwący, przeszywający ból,
  • napadowy,
  • ostry, nagły,
  • wrażenie głębokiego bólu, wręcz paraliżującego,
  • występowanie w obrębie unerwienia konkretnego nerwu,
  • czasami opisywany jest jako ból umiejscowiony tuż pod skórą albo „ból skóry”,
  • może być silniejszy pod wpływem różnych bodźców (np. dotyku, mycia zębów przy neuralgii nerwu trójdzielnego, głębokiego oddechu przy neuralgii międzyżebrowej).

Neuralgia może, ale nie musi wynikać z uszkodzenia nerwu. Jeśli nerw jest uszkodzony lub podrażniony mogą pojawić się oprócz bólu inne dolegliwości, np. niedoczulica unerwionego miejsca lub nadwrażliwość, mrowienie, niedowład.

Jakie są rodzaje nerwobólu?

Do najczęstszych typów nerwobólu zalicza się:

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego to okresowe, trwające sekundy (maksymalnie 2 minuty), napady bardzo silnego bólu twarzy z towarzyszeniem grymasu twarzy. Atak bólu jest jednostronny. Dolegliwość występuje w obrębie tzw. nerwu trójdzielnego  od żuchwy do skroni. Napady mogą występować bez wyraźnej przyczyny, ale mogą też być skutkiem działania jakiegoś bodźca, np. podmuchu wiatru lub mycia zębów.

Neuralgia popółpaścowa

Nerwoból po półpaścu to silny i dokuczliwy ból występujący jako powikłanie po półpaścu – chorobie zakaźnej wywołanej reaktywacją wirusa ospy lub po kontakcie z osobą chorą na ospę. Neuralgia popółpaścowa pojawia się kilka dni lub tygodni po wysypce półpaścowej. Najczęściej w obrębie piersi, 15% dotyczy okolic nerwu ocznego. Neuralgia popółpaścowa może wystąpić w kilku obszarach nie zawsze ze sobą sąsiadujących.

Neuralgia splotu ramiennego

Nerwoból splotu ramiennego charakteryzuje ból w obrębie barku, ramienia lub przedramienia. Pojawia się nagle lub narasta. Ruch i wysiłek nasila dolegliwości. Neuralgia tego typu może występować w wyniku urazów, uszkodzeń w obrębie kręgosłupa lub przeciążeń, np. dyskopatii szyjnej lub urazu odcinka piersiowego kręgosłupa.

Neuralgia językowo-gardłowa

Neuralgia językowo-gardłowa cechuje się napadem bólu w obszarze nerwu językowo-gardłowego (od podniebienia, przez gardło, może promieniować w stronę ucha, nosa lub rzadko – oka). Jest to ból rwący i silny, czasem bolesny do tego stopnia, że powoduje krzyk i wykrzywianie twarzy. Dolegliwość może pojawiać się bez uchwytnej przyczyny lub po wystąpieniu bodźca: przeżuwania pokarmu, połykania śliny, czasem samego poruszania głową.

Wraz z bólem może pojawiać się ślinotok, łzawienie, bladość lub zaczerwienienie twarzy. Pacjentami zgłaszającymi dolegliwości tego rodzaju są najczęściej osoby po 40. roku życia.

Neuralgia międzyżebrowa

Nerwoból pojawiający się w okolicy żeber może być odczuwany jako ból ostry, rwący, szarpiący, a niekiedy opasający klatkę piersiową. Występuje w przestrzeniach między żebrami lub mostku. Dolegliwości mogą wystąpić jednostronnie lub dwustronnie. Co istotne, ból pojawia się nagle i nie towarzyszą mu zwykle inne objawy.

Domowe sposoby na nerwoból

Aby zmniejszyć nerwoból, możesz pomóc sobie doraźnie lub długoterminowo. Oto kilka wartych wypróbowania domowych metod:

  • W przypadku neuralgii w okolicy żeber, oddychaj spokojnie i raczej płytko, staraj się unikać brania nagłych głębokich oddechów, które nasilają ból. W miarę spokojnego, równomiernego oddychania, objaw powinien ustąpić.
  • Połóż ciepły okład w bolącym miejscu - rozluźni mięśnie i zadziała rozluźniająco.
  • Usiądź i odpocznij, możesz masować bolące miejsce.
  • Zrób sobie ciepłą kąpiel, dzięki której zmniejszysz napięcie mięśni.
  • Unikaj używek, takich jak kawa i alkohol - mogą sprzyjać niedoborom i powodować niepokój.
  • Zastosuj krem z kapsaicyną - to związek odpowiadający za palący smak papryki chili, pomaga też w łagodzeniu nerwobólu.
  • Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną - ruch rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie psychiczne, poprawia parametry takie jak stężenie glukozy we krwi, a przez to zmniejsza się ryzyko pojawienia neuralgii,
  • Wykorzystaj zioła, które według badań są skuteczne w łagodzeniu nerwobólu, to np. bylica draganek, kurkuma, szafran, miłorząb lub czarnuszka.

Jak są metody leczenia nerwobólu?

Leczenie neuralgii może obejmować farmakoterapię lub metody inwazyjne

Lekiem z wyboru jest karbamazepina – dawkę stopniowo się zwiększa albo dodaje inny lek. Jednak choć skuteczność takiej terapii sięga 90%, to problem stanowią objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy, senność czy uczucie oszołomienia. Z tego powodu, leki są często odstawiane lub ich dawka jest zmniejszana.  

Metody inwazyjne w leczeniu neuralgii są ostatecznością. Zalicza się do nich m.in.:

  • nastrzyknięcie nerwu substancją uśmierzającą ból (tzw. blokada nerwu),
  • zniszczenie fragmentu nerwu, odpowiadającego za odczuwanie bólu,
  • zabiegi mikronaczyniowe,
  • ogrzewanie nerwu.

W niektórych przypadkach mogą sprawdzić się zabiegi medycyny niekonwencjonalnej, jak akupunktura i akupresura.

Niestety w leczeniu przewlekłego nerwobólu wiele metod przynosi krótkotrwałą ulgę, a dolegliwości nawracają. Zabiegi trzeba wtedy powtarzać. Neuralgia może również ustąpić samoistnie.

Do jakiego lekarza udać się z nerwobólem?

To pytanie zadaje wielu chorych. Wszystko zależy od rodzaju neuralgii, miejsca bólu, nasilenia tego bólu. Pierwszej medycznej pomocy udzieli lekarz rodzinny. Jednak w związku z tym, że nerwoból jest często trudny do zdiagnozowania, potrzebna może być wizyta u neurologa, wykonanie różnych badań (np. EKGtomografii).

Czytaj także:
Nerwobóle w klatce piersiowej. Kiedy kłucie w sercu oznacza nerwoból?
Co oznacza ból w klatce piersiowej? 6 najczęstszych przyczyn bólu w mostku
Pieczenie w klatce piersiowej – nerwica, problemy z sercem czy żołądkiem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA