Na początku objawy zakażenia meningokokami, czyli bakteriami z gatunku Neisseria meningitidis, mogą przypominać zwykłą infekcję. Są jednak dla człowieka wyjątkowo zabójcze – mogą uśmiercić nawet w ciągu doby.
Gdy od śmierci dzielą godziny…
Czteromiesięczny chłopiec od kilku dni miał infekcję. Gdy trafił do szpitala w Pleszewskim Centrum Medycznym, kaszlał, miał gorączkę i był w ciężkim stanie. Leczenie nie pomogło – po kilku godzinach dziecko zmarło. Przyczyną śmierci była sepsa (posocznica) wywołana przez meningokoki.
Zakażenie nimi przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz sepsy. U dzieci rozwija się ono bardzo szybko i dynamicznie, często prowadząc do zgonu. Nieraz wystarczą 2-3 godziny, by sytuacja znacząco się zaostrzyła.
Sepsa meningokokowa przebiega gwałtownie, grozi śmiercią lub kalectwem. Przyjmuje się, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy o godzinę zwiększa ryzyko śmierci o 8 proc. Ale współczesna medycyna wie jak zapobiegać i leczyć zakażenia wywołane przez meningokoki. Należy tylko na czas podjąć działania profilaktyczne i lecznicze
– mówi prof. dr hab. Andrzej Kübler z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Jakie są objawy sepsy?
W Pleszewskim Centrum Medycznym to pierwszy przypadek śmierci niemowlęcia z powodu sepsy od kilkunastu lat. Zakażenie to jest jednak poważnym problemem – według Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku co najmniej 8 milionów osób na świecie, a około 50,000 w Polsce zmarło z jej powodu.
Na posocznicę szczególnie narażone są dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 lat. Dlatego każda infekcja u malucha powinna być konsultowana z lekarzem.
Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Objawy sepsy to między innymi:
- przyspieszenie oddychania,
- wymioty,
- biegunka,
- wysypka,
- gorączka i dreszcze,
- ból brzucha,
- wybroczyny skórne,
- bóle stawów, mięśni, kończyn,
- drgawki,
- zaburzenia stanu świadomości.
Jak zapobiec zakażeniu?
Przed zakażeniem meningokokowym chroni szczepienie, jednak w Polsce jest ono jedynie zalecane, a nie obowiązkowe.
Inwazyjna choroba meningokokowa stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów z powodu wielu powikłań. Jest to choroba o najszybszym przebiegu i największej śmiertelności. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest wtedy, gdy zakażenie przebiega pod postacią sepsy lub sepsy ze wstrząsem
– powiedziała dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Leczenie sepsy odbywa się w warunkach szpitalnych. Można je podzielić na objawowe i przyczynowe, które polega na wdrożeniu leczenia przeciwko konkretnemu patogenowi, który wywołał zakażenie.
Zobacz też:
Sepsa to nie choroba!
Co warto wiedzieć o sepsie pneumokokowej?
Źródło: faktykaliskie.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!