opuchnięte kostki fot. Adobe Stock

Opuchnięte kostki – co robić? Sposoby na obrzęki kostek

Opuchnięte kostki, inaczej obrzęk kostek, to objaw, który wynika z nagromadzenia się płynu w przestrzeniach pozakomórkowych i pozanaczyniowych w okolicy kostek. Może mieć wiele przyczyn. Często występuje u ciężarnych, osób otyłych, po dłuższym siedzeniu lub staniu. Może być też objawem poważnych schorzeń serca i nerek.
Ewa Cwil / 07.08.2020 14:30
opuchnięte kostki fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Opuchnięte kostki – przyczyny
 2. Co robić, gdy puchną kostki
 3. Jakie badania wykonać?
 4. Opuchnięte kostki a uraz
 5. Opuchnięte kostki w ciąży

Opuchnięte kostki – przyczyny

Do opuchnięcia kostek dochodzi, gdy ciśnienie w drobnych naczyniach krwionośnych znacząco wzrasta, albo wtedy, gdy tzw. ciśnienie onkotyczne w naczyniach spada (spada zawartość białek w osoczu krwi), przez co płyn wycieka poza naczynia. Obrzęk kostek może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienia się:

Powodem opuchniętych kostek może być błahy czynnik, który łatwo można wyeliminować, np. zmianą pozycji lub wznowieniem aktywności ruchowej, ale może być również poważna choroba nerek lub serca - jednak przeważnie pojawiają się wtedy również inne niepokojące objawy.

Co robić, gdy puchną kostki

Opuchnięte kostki są objawem, który zawsze warto skonsultować z lekarzem (zwłaszcza jeśli obrzęki często się powtarzają). Trzeba poszukać przyczyn i znaleźć najlepszy sposób ich ograniczania. Poza wdrożeniem odpowiedniego leczenia, w likwidacji obrzęków pomagają:

 • leżenie z uniesionymi nogami,
 • ograniczanie nadmiernego spożycia soli,
 • odpowiednie nawadnianie organizmu,
 • prowadzenie aktywnego trybu życia – praca mięśni nóg stymuluje krążenie krwi i limfy, co zapobiega obrzękom,
 • unikanie gorących kąpieli, które rozszerzają naczynia krwionośne,
 • masaż w postaci drenażu limfatycznego,
 • stosowanie maści z wyciągiem z kasztanowca lub z diosminą,
 • stosowanie chłodnych okładów (na uniesione nogi),
 • używanie specjalnych, przeciwżylakowych/przeciwobrzękowych rajstop i skarpet.

Jakie badania wykonać?

Jeżeli obrzęk kostek powtarza się lub nie ustępuje pomimo zastosowania podstawowych sposobów na opuchliznę, należy poszukać przyczyny dolegliwości. W tym celu powinniśmy wykonać podstawowe badania:

Opuchnięte kostki a uraz

Kiedy obrzęknięta kostka jest wynikiem kontuzji, jak najszybciej należy zrobić zimny okład na urażoną okolicę (nawet 20-30 minut), położyć się i unieść kontuzjowaną nogę. Następnie zabandażować stopę i kostkę tak, by bandaż lekko uciskał nogę od stopy aż po połowę łydki (mocniej stopę z kostką, lżej łydkę). Działanie to powinno zapobiec pogłębianiu się obrzęku.

Tego rodzaju "pierwszą pomoc" warto stosować przez pierwsze 2-3 dni, o ile ból i duży obrzęk kostek nie wskazują na poważne obrażenia, wymagające diagnozowania i specjalistycznego leczenia.

Opuchnięte kostki w ciąży

Opuchlizna kończyn dolnych, w tym kostek, jest bardzo częstym objawem występującym w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze. Są dwa główne powody tych dolegliwości. Pierwszy to niegroźne zmiany hormonalne tego okresu, które powodują zatrzymywanie sodu w organizmie, a przez to wody. Drugi to ucisk na żyły przez powiększającą się macicę i związane z tym utrudnienie odpływu krwi z żył kończyn dolnych. 

Do rzadkich, ale znacznie groźniejszych przyczyn, które u ciężarnych mogą powodować obrzęki, należą głęboka zakrzepica żylna lub stan przedrzucawkowy.

Opuchnięcie kostek w ciąży z reguły nie jest groźne, może je nasilać dłuższe siedzenie lub stanie, ale też nadmierny wysiłek i upalna pogoda. Obrzęki wynikające z fizjologicznych zmian w ciąży ustępują dzięki ułożeniu się na lewym boku - zmniejsza się wtedy nacisk macicy na żyłę główną dolną. Można także zastosować pończochy przeciwżylakowe i uniesienie kończyn powyżej ciała. 

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 18.04.2018.

Więcej na podobny temat:
Puchnięcie nóg - skąd biorą się obrzęki nóg (6 najczęstszych przyczyn)
Obrzęk twarzy
Spuchnięta stopa – przyczyny i leczenie
O czym świadczy obrzęk twarzy - 6 najczęstszych przyczyn
Obrzęk szyi lub powiększenie jej obwodu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!