jakich badań nie można robić podczas miesiączki fot. Adobe Stock, Yistocking

Jakich badań nie można robić podczas miesiączki? Morfologia i inne badania a okres

Miesiączka może mieć wpływ na wyniki niektórych badań. Może zaburzać parametry morfologii, układu krzepnięcia krwi, wyniki badania moczu oraz badania ginekologicznego i cytologii. Należy o tym pamiętać podczas interpretacji wyników, jeżeli testy były wykonywane w trakcie okresu. Sprawdź, jakich badań nie można robić podczas miesiączki, a jakie warto wtedy wykonać.
/ 18.04.2023 13:36
jakich badań nie można robić podczas miesiączki fot. Adobe Stock, Yistocking

Miesiączka to stan, podczas którego organizm kobiety przechodzi fizjologiczne zmiany mogące wpływać na wyniki badań. Dlatego wykonywanie niektórych z nich podczas okresu jest odradzane. Inne testy mogą być nawet zalecane w tym konkretnym momencie cyklu miesiączkowego. Czy wyniki badań będą miarodajne, gdy zostały wykonane w trakcie okresu? Co zrobić, jeśli wizyta zaplanowana jest akurat w czasie, gdy pojawiła się miesiączka. Czy taką wizytę lepiej przełożyć? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Spis treści:

 1. Jakich badań nie można robić podczas miesiączki?
 2. Morfologia a okres. Czy na morfologię mogę pójść w czasie miesiączki?
 3. Ile dni po miesiączce można zrobić badania krwi?
 4. Jakie badania krwi wykonuje się podczas miesiączki?
 5. Badanie moczu a okres
 6. Pobieranie krwi a okres. O czym pamiętać?

Jakich badań nie można robić podczas miesiączki?

Miesiączka może wpływać na niektóre parametry krwi. W trakcie jej trwania dochodzi do niewielkiej utraty krwi w organizmie oraz fizjologicznych zmian, które mogą sprawić, że wyniki badań nie będą miarodajne.

W trakcie miesiączki nie zaleca się wykonywania badań takich jak:

 • morfologia - w czasie okresu może dojść do niewielkiego zaburzenia parametrów czerwonokrwinkowych (np. hemoglobiny) oraz parametrów płytkowych; jeśli miałaś zrobioną wtedy morfologię, wystarczy, że poinformujesz lekarza o tym w trakcie interpretacji wyników,
 • badania wskaźników układu krzepnięcia (np. APTT, INR) - naturalnie spada krzepliwość krwi w tym czasie, dlatego lepiej wykonywać badanie w innym momencie cyklu,
 • badanie moczu - mocz z dużym prawdopodobieństwem będzie zanieczyszczony krwią, co może wpłynąć na nieprawidłową interpretację badania moczu,
 • badanie ginekologiczne - nie zawsze, ale czasami nie należy wykonywać tego badania w trakcie miesiączki (to zależy od celu wizyty - przeczytaj więcej: wizyta u ginekologa a okres),
 • cytologia - krwawienie przeszkadza w pobraniu materiału do badania,
 • USG piersi i dopochwowe - zalecany termin tych badań to czas między 5. a 10. dniem cyklu - wyniki będą wtedy najbardziej miarodajne.

W przypadku badania poziomu hormonów należy pójść do punktu pobrań w ściśle określonym dniu cyklu. Są też badania, które wykonuje się kilkukrotnie w ciągu cyklu, wówczas ginekolog udziela szczegółowych instrukcji.

Morfologia a okres. Czy na morfologię mogę pójść w czasie miesiączki?

Morfologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym, które każdy z nas powinien wykonywać co roku. Najlepiej wykonywać morfologię w połowie cyklu miesiączkowego, a unikać badania w trakcie miesiączki. Podczas krwawienia, zwłaszcza jeśli jest ono obfite, wyniki morfologii mogą być zaburzone. Jeżeli badanie było wykonywane w czasie miesiączki lub tuż po niej, to należy poinformować o tym lekarza przy omawianiu wyników. Miesiączka nie ma wpływu na wszystkie parametry krwi. W pełni miarodajne są wyniki takich składników, jak limfocyty, granulocyty i monocyty.

Ile dni po miesiączce można zrobić badania krwi?

Jeżeli chcemy wykonać kontrolne badanie krwi, to najlepiej zgłosić się do punktu pobrań przynajmniej 3-5 dni po miesiączce. Najdogodniejszym terminem wykonywania morfologii jest jednak mniej więcej połowa cyklu miesiączkowego. Wtedy wyniki będą najbardziej wiarygodne. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie morfologii w trakcie miesiączki lub po niej, np. gdy występują obfite krwawienia i celem testu jest rozpoznanie lub wykluczenie niedokrwistości.

Jakie badania krwi wykonuje się podczas miesiączki?

Niektóre badania krwi są zalecane w trakcie miesiączki. Chodzi przede wszystkim o badania hormonów, których wyniki są niezbędne do postawienia diagnozy zaburzeń endokrynologicznych. W związku z tym lekarz może zlecić pacjentce w czasie okresu oznaczenie:

 • prolaktyny,
 • estradiolu,
 • testosteronu,
 • FT3, FT4,
 • anty-TPO,
 • androstendionu,
 • hormonu luteinizującego (LH),
 • hormonu folikulotropowego (FSH),
 • anty-TG,
 • AMH.

Informacja na temat stężenia hormonów w trakcie miesiączki jest potrzebna do potwierdzenia lub wykluczenia niektórych chorób.

Parametrami niezależnym od cyklu miesiączkowego są: hormon tyreotropowy (TSH), a także cholesterol i trójglicerydy. Badanie służące ich ocenie można wykonywać w dowolnym momencie cyklu. 

Badanie moczu a okres

W czasie okresu nie należy wykonywać badania ogólnego moczu, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem do próbki dostanie się krew. Otrzymany wynik, który dotyczy również obecności krwi w moczu, może zmylić lekarza podczas interpretacji badania. Krew w moczu może oznaczać choroby nerek i zakażenia układu moczowego, dlatego badanie należy wykonywać, gdy kobieta nie ma miesiączki.

Pobieranie krwi a okres. O czym pamiętać?

W trakcie miesiączki możesz być osłabiona. Warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że pobranie krwi będzie mniej dokuczliwe:

 • nawodnij się przed badaniem (pij wodę),
 • połóż się w trakcie pobrania krwi, jeśli nie czujesz się zbyt dobrze,
 • ściskaj piłeczkę, co ułatwi pobranie krwi,
 • zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem,
 • skoncentruj się na powolnym i głębokim oddechu w trakcie pobierania krwi.

Czytaj także:
Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Sprawdź, co może wpływać na wynik badań krwi
Badanie krwi na czczo - przed którymi nie wolno jeść? [LISTA]
Ile trwa okres? 7 ważnych pytań na temat miesiączki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!