Jakich badań nie można robić podczas miesiączki? Morfologia i inne badania a okres

jakich badań nie można robić podczas miesiączki fot. Adobe Stock, Yistocking
Miesiączka może mieć wpływ na wyniki niektórych badań. Może zaburzać parametry morfologii, układu krzepnięcia krwi, wyniki badania moczu oraz badania ginekologicznego i cytologii. Należy o tym pamiętać podczas interpretacji wyników, jeżeli testy były wykonywane w trakcie okresu. Sprawdź, jakich badań nie można robić podczas miesiączki, a jakie warto wtedy wykonać.
/ 18.04.2023 13:36
jakich badań nie można robić podczas miesiączki fot. Adobe Stock, Yistocking

Miesiączka to stan, podczas którego organizm kobiety przechodzi fizjologiczne zmiany mogące wpływać na wyniki badań. Dlatego wykonywanie niektórych z nich podczas okresu jest odradzane. Inne testy mogą być nawet zalecane w tym konkretnym momencie cyklu miesiączkowego. Czy wyniki badań będą miarodajne, gdy zostały wykonane w trakcie okresu? Co zrobić, jeśli wizyta zaplanowana jest akurat w czasie, gdy pojawiła się miesiączka. Czy taką wizytę lepiej przełożyć? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Spis treści:

 1. Jakich badań nie można robić podczas miesiączki?
 2. Morfologia a okres. Czy na morfologię mogę pójść w czasie miesiączki?
 3. Ile dni po miesiączce można zrobić badania krwi?
 4. Jakie badania krwi wykonuje się podczas miesiączki?
 5. Badanie moczu a okres
 6. Pobieranie krwi a okres. O czym pamiętać?

Jakich badań nie można robić podczas miesiączki?

Miesiączka może wpływać na niektóre parametry krwi. W trakcie jej trwania dochodzi do niewielkiej utraty krwi w organizmie oraz fizjologicznych zmian, które mogą sprawić, że wyniki badań nie będą miarodajne.

W trakcie miesiączki nie zaleca się wykonywania badań takich jak:

 • morfologia - w czasie okresu może dojść do niewielkiego zaburzenia parametrów czerwonokrwinkowych (np. hemoglobiny) oraz parametrów płytkowych; jeśli miałaś zrobioną wtedy morfologię, wystarczy, że poinformujesz lekarza o tym w trakcie interpretacji wyników,
 • badania wskaźników układu krzepnięcia (np. APTT, INR) - naturalnie spada krzepliwość krwi w tym czasie, dlatego lepiej wykonywać badanie w innym momencie cyklu,
 • badanie moczu - mocz z dużym prawdopodobieństwem będzie zanieczyszczony krwią, co może wpłynąć na nieprawidłową interpretację badania moczu,
 • badanie ginekologiczne - nie zawsze, ale czasami nie należy wykonywać tego badania w trakcie miesiączki (to zależy od celu wizyty - przeczytaj więcej: wizyta u ginekologa a okres),
 • cytologia - krwawienie przeszkadza w pobraniu materiału do badania,
 • USG piersi i dopochwowe - zalecany termin tych badań to czas między 5. a 10. dniem cyklu - wyniki będą wtedy najbardziej miarodajne.

W przypadku badania poziomu hormonów należy pójść do punktu pobrań w ściśle określonym dniu cyklu. Są też badania, które wykonuje się kilkukrotnie w ciągu cyklu, wówczas ginekolog udziela szczegółowych instrukcji.

Morfologia a okres. Czy na morfologię mogę pójść w czasie miesiączki?

Morfologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym, które każdy z nas powinien wykonywać co roku. Najlepiej wykonywać morfologię w połowie cyklu miesiączkowego, a unikać badania w trakcie miesiączki. Podczas krwawienia, zwłaszcza jeśli jest ono obfite, wyniki morfologii mogą być zaburzone. Jeżeli badanie było wykonywane w czasie miesiączki lub tuż po niej, to należy poinformować o tym lekarza przy omawianiu wyników. Miesiączka nie ma wpływu na wszystkie parametry krwi. W pełni miarodajne są wyniki takich składników, jak limfocyty, granulocyty i monocyty.

Ile dni po miesiączce można zrobić badania krwi?

Jeżeli chcemy wykonać kontrolne badanie krwi, to najlepiej zgłosić się do punktu pobrań przynajmniej 3-5 dni po miesiączce. Najdogodniejszym terminem wykonywania morfologii jest jednak mniej więcej połowa cyklu miesiączkowego. Wtedy wyniki będą najbardziej wiarygodne. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie morfologii w trakcie miesiączki lub po niej, np. gdy występują obfite krwawienia i celem testu jest rozpoznanie lub wykluczenie niedokrwistości.

Jakie badania krwi wykonuje się podczas miesiączki?

Niektóre badania krwi są zalecane w trakcie miesiączki. Chodzi przede wszystkim o badania hormonów, których wyniki są niezbędne do postawienia diagnozy zaburzeń endokrynologicznych. W związku z tym lekarz może zlecić pacjentce w czasie okresu oznaczenie:

 • prolaktyny,
 • estradiolu,
 • testosteronu,
 • FT3, FT4,
 • anty-TPO,
 • androstendionu,
 • hormonu luteinizującego (LH),
 • hormonu folikulotropowego (FSH),
 • anty-TG,
 • AMH.

Informacja na temat stężenia hormonów w trakcie miesiączki jest potrzebna do potwierdzenia lub wykluczenia niektórych chorób.

Parametrami niezależnym od cyklu miesiączkowego są: hormon tyreotropowy (TSH), a także cholesterol i trójglicerydy. Badanie służące ich ocenie można wykonywać w dowolnym momencie cyklu. 

Badanie moczu a okres

W czasie okresu nie należy wykonywać badania ogólnego moczu, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem do próbki dostanie się krew. Otrzymany wynik, który dotyczy również obecności krwi w moczu, może zmylić lekarza podczas interpretacji badania. Krew w moczu może oznaczać choroby nerek i zakażenia układu moczowego, dlatego badanie należy wykonywać, gdy kobieta nie ma miesiączki.

Pobieranie krwi a okres. O czym pamiętać?

W trakcie miesiączki możesz być osłabiona. Warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że pobranie krwi będzie mniej dokuczliwe:

 • nawodnij się przed badaniem (pij wodę),
 • połóż się w trakcie pobrania krwi, jeśli nie czujesz się zbyt dobrze,
 • ściskaj piłeczkę, co ułatwi pobranie krwi,
 • zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem,
 • skoncentruj się na powolnym i głębokim oddechu w trakcie pobierania krwi.

Czytaj także:
Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Sprawdź, co może wpływać na wynik badań krwi
Badanie krwi na czczo - przed którymi nie wolno jeść? [LISTA]
Ile trwa okres? 7 ważnych pytań na temat miesiączki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA