probywatrobowe.jpg fot. Fotolia

Próby wątrobowe: cena, normy, podwyższone wyniki badania

Dzięki próbom wątrobowym dowiesz się, w jakiej kondycji jest Twoja wątroba. Podpowiadamy, kiedy trzeba je zrobić i co mogą oznaczać wyniki.
Marta Wilczkowska / 24.01.2018 13:38
probywatrobowe.jpg fot. Fotolia

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie. To tam zachodzi większość procesów metabolicznych - wątroba "przetwarza" nie tylko wszystko to, co jemy, ale także leki i toksyny, które trafiają do naszego organizmu. Zła dieta, zażywanie dużych ilości leków czy używek takich jak alkohol może znacząco osłabić jej możliwości. Dobrze więc żebyś wiedziała w jakiej kondycji jest Twoja wątroba. Jak to zrobić? Wykonaj tzw. próby wątrobowe.

Próby wątrobowe - co to takiego?

Próby wątrobowe to nic innego jak badania krwi, w których określa się poziom enzymów ALT (AlAT) i AST (AspAT). Enzymy te świadczą o kondycji, w jakiej znajduje się wątroba - na ich podstawie lekarz ocenia wydolność wątroby, a tym samym stan jej zdrowia. Cena badania zależy oczywiście od miejsca, gdzie wykonywane jest badanie. Zwykle wynosi około 30 złotych.

Kiedy należy zrobić próby wątrobowe??

Poziom enzymów ALT i AST można zmierzyć profilaktycznie, np. przy okazji pobierania krwi na morfologię. Zwykle jednak lekarz zleca takie badanie, gdy zgłaszasz objawy wskazujące na kłopoty z wątrobą lub drogami żółciowymi (np. bóle w nadbrzuszu, nawracającą niestrawność). Takie badanie zostanie zlecone również wtedy, kiedy planujesz rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz profilaktycznie podczas długotrwałej kuracji hormonalnej.

Ilość enzymu AST może też być badaniem uzupełniającym w przypadku podejrzenia o zawał serca czy choroby mięśni.

Badanie należy zrobić na czczo.

Jakie są prawidłowe wartości enzymów wątrobowych?

Normy różnią się zależnie od laboratorium. Najczęściej jednak prawidłowy zakres mieści się w przedziale do 40 U/l. Znaczne przekroczenie normy może oznaczać uszkodzenie komórek wątroby czy wirusowe zapalenie tego organu.Dowiedz się więcej o tym kiedy warto zrobić próby wątrobowe z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!