Spray do nosa, który zabija koronawirusa. Właśnie przechodzi testy

spray do nosa na koronawirusa fot. Adobe Stock
Nos jest miejscem namnażania SARS-CoV-2 i jego wnikania do organizmu. W Wielkiej Brytanii jest testowany spray do nosa, który zabija koronawirusa w górnych drogach oddechowych i zapobiega jego dostaniu się do płuc. Preparat neutralizuje patogen w ciągu 2 minut.
/ 19.01.2021 15:38
spray do nosa na koronawirusa fot. Adobe Stock

Jak działa spray do nosa na koronawirusa?

Trwają testy sprayu do nosa, który niszczy koronawirusa niemal ze 100-procentową skutecznością. Preparat o nazwie SaNOtize został stworzony przez kanadyjskich naukowców. W czasie testów laboratoryjnych w Instytucie Badań Antywirusowych Uniwersytetu Stanowego Utah, udowodniono, że zapobiega rozprzestrzenianiu się COVID-19 do układu oddechowego. 

Preparat działa w momencie inkubacji wirusa w nosie, czyli w czasie jego namnażania się, kiedy jeszcze nie wystąpiły objawy choroby, i zapobiega dalszemu uszkodzeniu błony śluzowej nosa oraz przedostawaniu się drobnoustroju do płuc. Dezaktywacja wirusa po podaniu środka następuje w ciągu 2 minut.

Czytaj też: Objawy koronawirusa dzień po dniu.

Co zawiera testowany spray do nosa na koronawirusa?

Substancją czynną sprayu do nosa jest tlenek azotu. Jest to związek wytwarzany w organizmie człowieka, pełniący wiele ważnych funkcji: reguluje napięcie naczyń krwionośnych, działa jako transmiter impulsów nerwowych, bierze udział w pracy układu odpornościowego, zwalcza drobnoustroje.

Naukowcy odkryli już wcześniej, że wytwarzanie w nosie tlenku azotu blokuje namnażanie koronawirusa

Jednym z odkrywców właściwości tlenku azotu w organizmie człowieka jest prof. Ferid Murad z Uniwersytetu Stanforda, za co otrzymał w 1998 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Ekspert zasiada w radzie zarządzającej SaNOtize.

Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie. Stosowany terapeutycznie ma dobrze udokumentowany profil bezpieczeństwa i wykazano, że jest skuteczny w zwalczaniu wielu różnych wirusów, bakterii i grzybów
- uważa prof. Ferid Murad.

Nos wrotami zakażenia dla koronawirusa

Błona śluzowa nosa stanowi główne miejsce ataku koronawirusa i rozwoju choroby. Wcześniej odkryto, że SARS-CoV-2, aby dostać się do organizmu człowieka, wykorzystuje przede wszystkim dwa białka: enzym konwertujący angiotensynę typu 2 (ACE2) i serynę 2 (TMPRSS2). Dzięki nim wnika głębiej i namnaża się. Związki występują w dużych ilościach właśnie w komórkach nosa (a także płuc i jelita). Wirus przenosi się drogą kropelkową, zatem to w nosie rozgrywa się pierwsza bitwa. Dlatego naukowcy pokładają duże nadzieje w preparacie, który skutecznie neutralizowałby wirusa w miejscu jego namnażania.

Czytaj też: Utrata węchu przy koronawirusie

Kiedy będzie można kupić spray do nosa na koronawirusa?

Na razie nie wiadomo, kiedy kanadyjski spray na koronawirusa trafi do sprzedaży. Aktualnie preparat przechodzi badania kliniczne II fazy (z udziałem ludzi). Testy prowadzą lekarze z Ashford and St. Peter's Hospital w hrabstwie Surrey (Anglia) i naukowcy z Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim.

Fakt, że stosunkowo łatwy i prosty w użyciu preparat jak spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością i zapewnia znaczący postęp w naszym arsenale terapeutycznym przeciwko tej wyniszczającej chorobie
- uważa profesor Pankaj Sharma z Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim.

Twórcy preparatu uważają, że ​​będzie on również skuteczny w przypadku grypy, zapalenia zatok, grzybicy paznokci, grzybicy stóp i trądziku.

Źródła:
Covid-busting Nasal Spray Begins UK Trials January 11th, The Associated Press,  apnews.com,
New nasal spray proven to kill 99.9% of the coronavirus that causes Covid-19 is being trialled in the UK, www.royalholloway.ac.uk.

Więcej na podobny temat:
Jak leczyć łagodne zakażenie koronawirusem w domu? Leki i naturalne sposoby na COVID-19
Koronawirus leczenie – jak przebiega terapia COVID-19?
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirus
Koronawirus a antybiotyk. Czy, kiedy i jaki lek pomaga przy COVID-19?
Cynk a koronawirus. Czy cynk jest skuteczny w zapobieganiu i leczeniu COVID-19?
Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19?
Koronawirus a zapalenie płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc w COVID-19 i komu ono grozi?
Witamina D a koronawirus. Czy „słoneczna witamina” chroni przed COVID-19?
Katar a koronawirus – najważniejsze informacje

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA