ABC przyrodolecznictwa

Przyroda nie tylko cieszy oczy, ale (według wielu osób) pomaga w leczeniu i uwalnia od stresu fot. NFotolia
Przyroda nie tylko cieszy oczy, ale (według wielu osób) pomaga w leczeniu i uwalnia od stresu. Prezentujemy najważniejsze formy przyrodolecznictwa: litoterapię, balneoterapię, klimatoterapię, sylwoterapię, hirudoterapię, anopsoterapię i helioterapię.
Marta Słupska / 02.08.2011 11:18
Przyroda nie tylko cieszy oczy, ale (według wielu osób) pomaga w leczeniu i uwalnia od stresu fot. NFotolia

Litoterapia

Litoterapia (metoda leczenia znana od 3 tysięcy lat) wykorzystuje energię, jaką posiadają kamienie szlachetne. Działanie minerałów zależy od ich rodzaju i kształtu. Niegdyś minerały dodawano nawet do dań i napojów. W poniższym artykule radzimy, jak powinno się dobierać kamienie szlachetne (np. w biżuterii), by dobrze na nas wpłynęły i nie szkodziły naszemu zdrowiu. Opisujemy też właściwości lecznicze najpopularniejszych minerałów.

Sprawdź: Litoterapia - czy kamienie szlachetne mogą leczyć?

Balneoterapia

Woda buduje organizm człowieka w 80%. Jest nam niezbędna do życia - bez niej na Ziemi nie byłoby niczego. Wykorzystujemy ją do picia i dla przyjemności, np. do pływania. Woda to zdrowie i życie. To też leczenie, gdyż zwolennicy balneoterapii są zdania, że pomaga pacjentom po rehabilitacji. Balneoterapia nie jest jednak tym samym co hydroterapia, gdyż wykorzystujemy w niej wody mineralne, które są bogate w lecznicze mikroskładniki.

Sprawdź: Balneoterapia - jak wykorzystać wodę do leczenia?

Klimatoterapia

Kto z nas nie wyjeżdża czasem nad morze, by powdychać świeżym, pełnym jodu powietrzem? Albo w góry, by odetchnąć zapachem lasu? Klimatoterapia, czyli leczenie klimatem, to metoda polegająca na przebywaniu w miejscowości, której klimat wpływa korzystnie na organizm. Jakie znamy formy klimatoterapii i gdzie w Polsce warto ją stosować?

Sprawdź: Czy klimat może leczyć?

Sylwoterapia

Przytul się do drzewa i poczuj się lepiej - to zdanie mogłoby być mottem zwolenników sylwoterapii. Sceptykom wyjaśniamy: drzewa i krzewy wydzielają fitoncydy. Ich właściwości korzystnie wpływają na człowieka, co wyjaśniamy w poniższym artykule.

Sprawdź: Sylwoterapia - czy drzewa mogą leczyć?

Hirudoterapia

Pijawki - oślizgłe, ciemne, przywierają do nóg nieuważnych miłośników kąpieli rzecznych. A jednak przydają się człowiekowi do leczenia! Jak i kiedy pijawki pomagają? Kto może, a kto nie powinien ich przykładać do ciała? Czym jest hirudyna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w poniższym artykule.

Sprawdź: Hirudoterapia - krwiożercza pomoc pijawek

Anopsoterapia

Czy dzięki odpowiedniemu odżywianiu się można wyleczyć choroby? Zwolennicy anopsoterapii postulują, że tak. Zasady tej terapii są proste: jedz to, co lubisz, a unikaj tego, co Ci nie smakuje. Brzmi bajkowo, prawda? To nie wszystko. Według anopsoterapii powinniśmy spożywać produkty na surowo (nawet jaja, mięso i ryby!), a poszczególne składniki dań jeść oddzielnie.

Sprawdź: Anopsoterapia, czyli czy można leczyć dietą?

Helioterapia

Czy potrzebujemy badań, by wiedzieć, jak pozytywny wpływ ma na nas słońce? Dba ono nie tylko o nasze samopoczucie, ale i ciało. Jednak uwaga: może też zaszkodzić. O terapii słonecznej przeczytaj w artykule "Helioterapia - słońce lekarzem?".

Sprawdź: Helioterapia - słońce lekarzem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA