Charakterystyczny żółty pyłek, często pojawiający się po opadach deszczu, pod rynnami i wokół kałuż, bywa nazywany siarczystym deszczem. Jednak ten osad to nie siarka i nie ma związku z zanieczyszczeniem powietrza, lecz jest naturalnym zjawiskiem przyrodniczym.
Żółty pył w powietrzu – czym jest?
Żółty pyłek, który pojawia się czasem już w kwietniu, ale najwięcej jest go co roku w maju, to nic innego jak pyłek sosny intensywnie kwitnącej w tym czasie. Osadzanie się żółtego, a czasem zielonego osadu na samochodach i parapetach, jest naturalnym zjawiskiem.
fot. Żółty pył w maju to pyłek sosny / Adobe Stock, dachux21
Do kiedy żółty pyłek będzie obecny w powietrzu?
Żółty pył osadzający się na zewnątrz będzie pojawiał się tak długo, jak długo pyli sosna, czyli nawet do połowy czerwca. Trzeba pamiętać, że w zależności od regionu Polski i warunków atmosferycznych okresy pylenia poszczególnych roślin mogą się przesuwać o 2-3 tygodnie. O tym, co i kiedy pyli, dowiesz się z kalendarza pylenia 2022.
Czy żółty pyłek jest szkodliwy?
Żółty pyłek sosny na ogół nie jest szkodliwy, nie wchłania się przez błony śluzowe, i chociaż sosna bardzo intensywnie pyli, to jednak jest to drzewo rzadko uczulające. Eksperci uważają jednak, że pyłek sosny może podrażniać i uszkadzać błonę śluzową nosa, a przez to nasilać objawy u alergików w trakcie późniejszego pylenia traw i chwastów. Duża ilość pyłku sosny może być więc szkodliwa dla sezonowych alergików.
Aby zmniejszyć dolegliwości, należy pamiętać o płukaniu nosa, np. aerozolem na bazie wody morskiej, i unikaniu długotrwałego przebywania w miejscu intensywnego pylenia sony.
Gdy pyli sosna, ale też inne rośliny (zobacz: co pyli w maju), alergicy mogą odczuwać: katar, świąd nosa i oczu, łzawienie, chrypkę, kaszel (więcej: katar sienny). Aby złagodzić objawy uczulenia na pyłki lekarz może zalecić leki przeciwalergiczne, warto też zastosować się do kilku ważnych zasad: Alergia na pyłki – jak przetrwać okres pylenia?
Na żółty pył narzekają często kierowcy, ponieważ samochody pozostawione w miejscu pylenia sosen są pokrywane dużą ilością osadu w bardzo krótkim czasie. Niektórzy zastanawiają się, czy pyłek sosny może uszkadzać karoserię samochodów. Jeśli jest zmywany wodą, nie jest szkodliwy. Lepiej nie wycierać go na sucho.
Żółty pyłek – zastosowanie lecznicze
Warto wiedzieć, że pyłek sosny jest tradycyjnie stosowany w celach leczniczych. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Z pyłku sosnowego można przygotować nalewki, niektórzy dodają go do mleka lub miodu. Pyłek sosny nazywany jest też naturalnym testosteronem.
Źródła:
Anna Zawadzka-Krajewska, Pyłkowica – nie tylko alergiczne, sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, Borgis - Nowa Pediatria 3/2001, s. 2-6,
K.H. Lee, A.J. Kim, E.M. Choi, Antioxidant and antiinflammatory activity of pine pollen extract in vitro, doi: 10.1002/ptr.2525.
Czytaj także:
Syrop na kaszel – 5 przepisów
Nalewka sosnowa - jak ją zrobić? Właściwości i przeciwwskazania do stosowania nalewki z sosny
Jak zrobić syrop z sosny?
Inhalacje na przeziębienie - olejki eteryczne, tymianek, sosna
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!