Jak pomóc po wypadku?
Jeśli jesteśmy świadkiem wypadku, musimy pomóc poszkodowanym do czasu, aż nadjedzie karetka pogotowia. Czy wiesz, co należy robić na miejscu wypadku? Jak udzielić pierwszej pomocy? Jak ocenić miejsce zdarzenia? Kiedy trzeba wyciągnąć poszkodowanego z samochodu?

Czy wiesz, co należy robić na miejscu wypadku?
Punkt po punkcie tłumaczymy, jak należy się zachować, gdy jesteśmy świadkiem wypadku drogowego. Co robić najpierw? Kiedy wyciągać rannych z samochodu? Kiedy nie wolno tego robić?
Sprawdź: Wypadek drogowy – jak pomóc, by nie zaszkodzić?
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanych na miejscu wypadku? Kiedy nie należy pomagać i należy jedynie poczekać na przyjazd ratowników? Jak pomagać, by nie zaszkodzić? Kiedy ratownikowi grozi niebezpieczeństwo? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Sprawdź: Jak zadbać o bezpieczeństwo na miejscu wypadku?
Komu pomóc najpierw?
Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym z dużą liczbą poszkodowanych, to ratownicy zaraz po sprawdzeniu bezpieczeństwa dokonują wstępnej segregacji chorych w celu zidentyfikowania osób wymagających natychmiastowej pomocy. Jak jednak dokonać takiej selekcji?
Sprawdź: Kto wymaga natychmiastowej pomocy po wypadku?
Czy on oddycha?
Na miejscu wypadku, po ocenie stanu świadomości, ratownicy sprawdzają drożność dróg oddechowych, oddech i układ krążenia. Co jednak zrobić, gdy oddech jest za słaby lub jeśli u poszkodowanego nie wyczuwamy tętna? Co wolno, a czego w żadnym wypadku nie można robić, by jeszcze bardziej nie zaszkodzić choremu?
Sprawdź: Jak ocenić oddech i tętno u poszkodowanego?
Szybkie badanie urazowe
Badanie urazowe wykonuje się, aby stwierdzić, jakie obrażenia odniósł chory i które z nich zagrażają jego życiu. Zależy od niego dalsze postępowanie po wypadku. Ocenia się w tym celu stan szyi, klatki piersiowej, brzucha oraz kończyn. Takie badanie może jednak zostać przeprowadzone tylko przez odpowiednio przeszkolonych ratowników.
Sprawdź: Co to jest szybkie badanie urazowe?
Zderzenie czołowe
Kierownica czy deska rozdzielcza przy zderzeniu czołowym stają się śmiertelnym niebezpieczeństwem. Sprawdź, co grozi kierowcy i jego pasażerom przy zderzeniu czołowym dwóch pojazdów i na co zwrócić uwagę, zanim wyruszymy w drogę.
Sprawdź: Co nam grozi przy zderzeniu czołowym?
Czym grozi wypadek?
Złamania, krwotoki, uszkodzenie mózgu – te i wiele innych urazów może być efektem wypadku komunikacyjnego. Niektóre urazy nie są od razu widoczne. Sprawdź, dlaczego po wypadku należy przewieźć poszkodowanych do szpitala.
Sprawdź: Najczęstsze obrażenia po wypadkach komunikacyjnych
Pasy i poduszki
To, że powinniśmy zapinać pas bezpieczeństwa przed wyruszeniem w drogę wie każdy. Malo jednak kto orientuje się, jak poprawnie zapiąć pas i dlaczego jest on taki ważny. Podobnie jest z poduszką powietrzną.
Sprawdź: Czy pasy i poduszki bezpieczeństwa są bezpieczne?
Ocena miejsca zdarzenia
Jeśli chcemy ocenić miejsce zdarzenia, w pierwszej kolejności należy sprawdzić miejsce wypadku pod kątem ewentualnych zagrożeń, liczby chorych, którzy wymagają pomocy, sprzętu potrzebnego do jego udzielenia oraz mechanizmu powstania obrażeń u osób poszkodowanych.
Sprawdź: Jak i po co ocenia się miejsce zderzenia?
Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych
Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych to zbiór informacji potrzebnych ofiarom wypadków. Czego się z niej dowiemy i dlaczego bywa pomocna? O tym w poniższym artykule.
Sprawdź: Czym jest Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych?