USG tarczycy to jedno z badań diagnostycznych, pozwalających wykryć choroby tarczycy. Pozwala na określenie i ocenę rozmiaru, kształtu, struktury położenia tarczycy. Sprawdź, na czym polega USG tarczycy, kiedy warto je wykonać i jakie są zalety badania ultrasonograficznego tarczycy.
USG tarczycy - w jakim celu?
USG jest zwykle pierwszym badaniem obrazowym tarczycy. Gruczoł leży powierzchownie, co umożliwia łatwy dostęp sondą. Badanie pozwala na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. USG jest mniej przydatne w ocenie wola zamostkowego, śródpiersiowego oraz odszczepów tarczycy.
Tu wykorzystywane są inne metody wizualizacji. USG wykrywa zmiany, które nie są dostępne w badaniu palpacyjnym oraz nie uwidaczniają się na obrazie scyntygraficznym. Umożliwia ocenę morfologii zmian guzowatych, a tym samym różnicowanie ich charakteru. Jeśli chodzi o zmiany torbielowate to czułość metody jest bliska 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłowe rozpoznanie.
Kiedy zmiany tarczycy są złośliwe?
Nie można jednoznacznie stwierdzić czy dana zmiana w obrazie USG jest złośliwa. Można natomiast wykazać elementy, które sugerują złośliwy proces nowotworowy.
Polecamy: Guzek tarczycy - czy to może być rak?
Jedną z cech jest hipoechogeniczność zmiany w stosunku do otaczającego miąższu tarczycy. Oznacza to, że na monitorze jest ona ciemniejsza niż otaczające tkanki. Około 2/3 zmian złośliwych ma taki charakter.
Bardzo ważnym wskaźnikiem jest obecność mikrozwapnień, czyli zwapnień o średnicy mniejszej niż 2 mm. W 75% towarzyszą one rakom brodawkowatym i rdzeniastym. Większe zwapnienia występują często w zmianach łagodnych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na granice zmiany. Nieregularny ich zarys bywa znamieniem złośliwości. Najistotniejszym wskaźnikiem złośliwości jest obraz naciekania sąsiadujących z guzem struktur oraz uwidocznienie przerzutów w węzłach chłonnych.
Ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie wyniku biopsji celowanej wykonanej pod kontrolą USG. Wstępnie wykonane badanie USG służy zatem do wytypowania zmian podejrzanych o proces złośliwy, które należy następnie zweryfikować za pomocą biopsji i oceny cytologicznej.
Zastosowanie w innych chorobach tarczycy
Badanie ultrasonograficzne jest bardzo przydatne w zapaleniach tarczycy. Dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń. Częsta kontrola pozwala monitorować postęp choroby i skuteczność wdrożonego leczenia, co wiąże się z modyfikacją obrazu widocznego w USG.
Zalety USG
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Praktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania do badania. Fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Dlatego, w przeciwieństwie do innych metod, można je bez obaw wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. Badanie to jest uzupełniające w stosunku do scyntygrafii. Niekiedy zastępuje badanie izotopowe, kiedy nie można go wykonać z powodu przeciwwskazań.
Polecamy: Biopsja cienkoigłowa tarczycy - kiedy wykonać?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!