Jak stosować liść laurowy na stawy? Przepis na okłady i wywar

liść laurowy na stawy fot. Adobe Stock, elenarui
Liście laurowe chociaż są znane głównie jako przyprawa, są wykorzystywane również w ziołolecznictwie. Mogą być pomocne przy wielu dolegliwościach. Liść laurowy stosowany na stawy łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i stan zapalny. Można go używać w formie okładów, wywaru do picia lub nalewki do wcierania.
/ 09.11.2021 11:25
liść laurowy na stawy fot. Adobe Stock, elenarui

Spis treści:

  1. Liść laurowy – właściwości lecznicze i zastosowanie
  2. Liść laurowy na stawy
  3. Liść laurowy na stawy – przepis
  4. Liść laurowy – bezpieczeństwo stosowania

Liść laurowy – właściwości lecznicze i zastosowanie

Liście laurowe, czyli liście wawrzynu lub liście bobkowe, są stosowane powszechnie jako przyprawa kulinarna. Wawrzyn jest rośliną dzisiaj nieco zapomnianą, kiedyś znacznie bardziej popularną. Można ją uprawiać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Laur jest to wieczniezielony krzew lub drzewo, które może osiągać nawet do 8 m wysokości.

Liście laurowe są surowcem stosowanym również leczniczo i profilaktycznie. Zawierają:

  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • alkaloidy.
  • linalol,
  • antocyjany,
  • eugenol,
  • chawikol metylowy.

Liście laurowe stosuje się w różnych postaciach, np. jako wywar do picia, herbata, nalewka albo okłady. Mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, działają:

  • przeciwbakteryjnie,
  • ściągająco,
  • przeciwutleniająco,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwbólowo,
  • przeciwgrzybiczo,
  • przeciwwirusowo,
  • napotnie,
  • moczopędnie,
  • uspokajająco,
  • ułatwiają gojenie się ran,
  • stymulują układ odpornościowy.

Z racji swoich przeciwzapalnych i przeciwbólowych właściwości liść laurowy stosowany jest na stawy przy chorobach takich jak reumatyzm lub dna moczanowa. Polecany jest również przy wielu innych dolegliwościach, takich jak np.:

Liść laurowy na stawy

Jednym z głównych zastosowań liścia laurowego są choroby stawów, w tym reumatyzm oraz dna moczanowa. Z liścia laurowego można przyrządzić nalewkę do wcierania w skórę, wywar do picia oraz okłady, które będą pomocne przy obrzękach i bólu stawów. Jedno z badań przeprowadzone w Indonezji dowiodło, że picie wywaru z liści laurowych lub ciepłe okłady z ugotowanych liści laurowych skutecznie niwelują ból stawów przy dnie moczanowej i mogą być z powodzeniem stosowane. 

Liść laurowy działa korzystnie na stawy, ponieważ zawiera związki działające przeciwzapalnie (w tym laktony seskwiterpenowe), które są pomocne w zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku, a także o działaniu przeciwbólowym. Ponadto w składzie liści laurowych znajdują się substancje, które pozwalają wchłonąć się aktywnym związkom. 

Z oleju laurowego, który jest pozyskiwany z owoców wawrzynu, sporządza się maści rozgrzewające i przeciwbólowe oraz poprawiające mikrokrążenie, które są stosowane na stawy.

Liść laurowy na stawy – przepis na okłady i wywar

Aby przygotować okłady z liścia laurowego na stawy, należy zagotować liście laurowe w niewielkiej ilości wody, a następnie obłożyć nimi chore stawy. Innym sposobem na zastosowanie liścia laurowego na stawy jest picie wywaru.

Przepis na wywar z liści laurowych na stawy:

  1. Zalej 6 g pokruszonych liści laurowych 1,5 szklanki wrzącej wody.
  2. Gotuj płyn przez 5 minut.
  3. Ostudź i popijaj w ciągu całego dnia małymi łykami. 
  4. Nie wolno wypijać dużej ilości wywaru z liści laurowych w krótkim czasie.
  5. Cała kuracja wywarem z liści laurowych nie powinna trwać dłużej niż 3 dni.

Liść laurowy – bezpieczeństwo stosowania

Liść laurowy jest najprawdopodobniej bezpieczny dla ludzi, o ile nie jest spożywany w nadmiarze. Przy zbyt dużym zażyciu może powodować dolegliwości układu pokarmowego. Może być niebezpieczny w przypadku cukrzycy, dlatego u osób tą chorobą powinien być stosowany z ostrożnością. Niektóre doniesienia wskazują, że liść laurowy spowalnia pracę ośrodkowego układu nerwowego, co może stanowić zagrożenie przy zabiegach chirurgicznych ze znieczuleniem. Przed operacjami nie powinno się stosować terapeutycznie liścia laurowego przynajmniej przez 2 tygodnie.

Źródła:
S. Wijaya, A. Nurwijayanti, D. Santoso, Effect of Giving Warm Compress Therapy and Bay Leaf Decoction to Scale Level Gout Arthritis Pain. Proceedings of the International Conference on Nursing and Health Sciences, 1(1), 217-228,
S. Batool i inni, Bay Leaf, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7152419,
I. Brinza i inni, Bay Leaf (Laurus Nobilis L.) Incense Improved Scopolamine-Induced Amnesic Rats by Restoring Cholinergic Dysfunction and Brain Antioxidant Status, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7914738.

Czytaj także:
Żelatyna na stawy - jak (i czy) działa? Stosuj ją w ten sposób
Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy choroby, metody leczenia
Puchnięcie nóg - objawy i przyczyny, sposoby na obrzęki nóg
Opuchnięte kostki – co robić? Sposoby na obrzęki kostek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA