Spis treści:
- Czy ból gardła jest częstym objawem COVID-19?
- Kiedy ból gardła oznacza koronawirusa?
- Ból gardła przy koronawirusie – metody leczenia
- Kiedy szukać pomocy medycznej?
Czy ból gardła jest częstym objawem COVID-19?
Ból gardła jest jednym z możliwych objawów zakażenia koronawirusem. Jeśli się pojawia, to jako wczesny objaw, na początku infekcji. Nie występuje jednak często u osób z COVID-19. Badanie przeprowadzone w Chinach pokazało, że ból gardła miało 14% spośród 55 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem. Wśród powszechniejszych objawów COVID-19 wymienia się: gorączkę, kaszel, zmęczenie, brak węchu i/lub smaku oraz ból mięśni.
Kiedy ból gardła oznacza koronawirusa?
Najczęstszym powodem bólu gardła są infekcje wirusowe. Potencjalnie może więc być to objaw zakażenia koronawirusem. Można podejrzewać COVID-19, jeśli oprócz bólu gardła wcześniej wystąpił kontakt z osobą zakażoną oraz pojawiają się inne objawy charakterystyczne dla koronawirusa: gorączka, bóle mięśni, kaszel, dreszcze, utrata węchu, utrata smaku. Mniej prawdopodobne, że to koronawirus, jeżeli ból gardła występuje z katarem, kichaniem, temperaturą w normie lub nieznacznie podwyższoną. Wówczas powodem jest raczej przeziębienie.
Ból gardła występuje w wielu chorobach zakaźnych: przeziębieniu, anginie (ból jest bardzo intensywny, może utrudniać mówienie), grypie czy ospie, dlatego nie jest to objaw specyficzny, który wskaże nam, czy jesteśmy zarażeni koronawirusem. Ostatecznym potwierdzeniem może być tylko wynik testu genetycznego w kierunku SARS CoV-2 najczęściej na podstawie wymazu z nosogardła.
Ból gardła przy koronawirusie – metody leczenia
Leczenie bólu gardła u osób zakażonych koronawirusem, u których choroba ma łagodny przebieg, wygląda tak samo jak leczenie bólu gardła podczas przeziębienia. Aby złagodzić ból gardła w przebiegu COVID-19, zaleca się:
- stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (przede wszystkim paracetamolu, pamiętając o nieprzekraczaniu dopuszczalnej dobowej dawki tego leku),
- przyjmowanie dużej ilości płynów (szczególnie herbat ziołowych i owocowych), co zadziała nawilżająco na błonę śluzową dróg oddechowych i złagodzi podrażnienie oraz kaszel,
- stosowanie tabletek do ssania na ból gardła o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym,
- nawilżanie powietrza w domu,
- płukanie gardła np. roztworem soli albo naparem z szałwii czy rumianku (na rynku są dostępne również gotowe mieszanki przeciwzapalne i antyseptyczne przeznaczone do płukania gardła).
Należy pamiętać, że jeśli przyczyną bólu gardła jest infekcja o podłożu bakteryjnym (angina), to niezbędne jest przyjmowanie antybiotyków. Zatem trzeba wcześniej skontaktować się z lekarzem. Angina, podobnie jak infekcja spowodowana koronawirusem, objawia się wysoką gorączką, osłabieniem, bólem ciała, złym samopoczuciem, nudnościami lub wymiotami. Rzadziej występuje w tym przypadku kaszel i duszność. Ból gardła wraz z białymi nalotami na migdałkach często oznacza anginę, a nie koronawirusa.
Czytaj też: Koronawirus leczenie.
Kiedy szukać pomocy medycznej?
Ból gardła występujący przy zakażeniu koronawirusem, nie jest sytuacją wymagającą wzywania pomocy medycznej. Jeśli objawy COVID-19 są łagodne, należy zostać w domu i przyjmować leki na objawy choroby. Po pogotowie należy zadzwonić od razu, jeśli:
- występuje trudność w oddychaniu, duszność,
- usta lub twarz mają niebieskawy odcień,
- pojawiła się dezorientacja, zaburzenia świadomości,
- występuje uporczywy ból lub ucisk w klatce piersiowej.
Powyższe symptomy nie są wczesnymi objawami koronawirusa. Jeśli się pojawiają, to na ogół między 5. a 8. dniem od początku choroby (czytaj więcej: Objawy koronawirusa dzień po dniu). Ryzyko nasilenia objawów jest większe zwłaszcza u osób starszych, z niektórymi chorobami przewlekłymi.
Więcej na temat koronawirusa:
Katar a koronawirus – najważniejsze informacje
Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka, palce covidowe
Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?
Koronawirus a biegunka – ważny objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży
Opryszczka i koronawirus. Czy COVID-19 może wywołać opryszczkę?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!