Ból z tyłu głowy - czy jest groźny? Zobacz, co oznacza

ból z tyłu głowy fot. Adobe Stock
Ból z tyłu głowy zwykle wywołany jest problemami z kręgosłupem szyjnym, nadciśnieniem, czasem migreną. Przyczyną bólu z tyłu głowy może być też napięcie i stres.
Małgorzata Germak / 08.01.2020 14:06
ból z tyłu głowy fot. Adobe Stock

Najczęściej występującym bólem głowy jest ból zlokalizowany z przodu i po bokach głowy. Jednak z wielu przyczyn ból może pojawić się też z tyłu głowy. Jeśli nie mija i jest ostry, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Spis treści:

Ból z tyłu głowy - rodzaje i objawy

Ból głowy jest jedną powszechniejszych dolegliwości zdrowotnych, z którą się zmagamy. Dużo osób miewa bóle głowy nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli ból głowy trwa kilka dni, jest silny, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, koniecznie trzeba ustalić jego przyczynę.

Ból z tyłu głowy występuje rzadziej niż pozostałe, jak te zlokalizowane z przodu i boku głowy. Potrafi mieć różny charakter:

  • kłujący, punktowy - może być związany z bólami promieniującymi z kręgosłupa szyjnego (migrena szyjna) lub z neuralgią,
  • uciskowy - taki ból z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem tętniczym lub migreną (zobacz, czym charakteryzuje się migrena skojarzona),
  • pulsujący - często wiąże się z zapaleniem zatok i migreną, ale może też oznaczać poważną patologię jak wzrost ciśnienia śródczaszkowego,
  • ból o tępym charakterze - jego źródłem może być napięcie i stres (więcej o napięciowym bólu głowy).

Objawy towarzyszące bólowi z tyłu głowy

Poza samym bólem z tyłu głowy, chory może mieć nudności, wymioty, światłowstręt, przekrwienie spojówek, zaburzenia widzenia - mroczki, zamazywanie obrazu, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi, zawroty głowy.

Ból z tyłu głowy - przyczyny

„Najczęstsze bóle głowy to takie, które występują sporadycznie. Związane są z prowadzonym trybem życia. Pojawiają się często w związku ze złym odżywieniem, niedostatecznym nawodnieniem, stresem, przemęczeniem, niewyspaniem czy niedostarczaniem do mózgu odpowiedniej ilości glukozy. Ten rodzaj bólu głowy zdarza się od czasu do czasu u znaczącej większości populacji” – mówi dr n. med. Olga Milczarek, specjalista neurolog krakowskiej SCM clinic.

Ból z tyłu głowy może towarzyszyć takim dolegliwościom jak przeziębienie, zapalenie ucha, zapalenie zatok czy ból zębów. Często ból głowy wywołuje stres i napięcie, chroniczne zmęczenie, niewyspanie, niehigieniczny tryb życia i używki.

Bóle występujące przez dłuższy okres czasu w okolicy potylicznej często mają podłoże związane z zaburzeniami statyki i ruchomości kręgosłupa szyjnego. Mogą świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego lub jego przeciążeniu. Takie bóle promieniują z okolicy szyjnej i występują często u osób, które pracują w pozycji siedzącej
– tłumaczy dr n. med. Olga Milczarek, z krakowskiej SCM clinic.

O czym jeszcze może świadczyć ból z tyłu głowy:

  • nadciśnienie tętnicze - bóle głowy w okolicy potylicy mogą być wywołane skokami ciśnienia (zobacz szczegóły zależności - ból głowy a nadciśnienie), lepiej tego nie bagatelizować - nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu,
  • migrena - choć ból z tyłu głowy rzadko ma charakter migrenowy, to może się tak zdarzyć.

Ból w okolicy potylicznej, który pojawia się nagle, jest silny, określany przez chorych jako 'piorunujący', ma najczęściej związek z krwawieniem dośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się przy np. krwawieniu podpajęczynówkowym i jest stanem, który wymaga pilnego leczenia i diagnostyki
– mówi dr n. med. Olga Milczarek.

Diagnoza bólu z tyłu głowy

Jeśli ból głowy nie przechodzi, trwa dłużej niż kilka dni albo nasila się i jest bardzo ostry i trudny do zniesienia oraz gdy pojawił się nagle i przyjmuje charakter nieznany do tej pory pacjentowi - jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem.

Co szczególnie powinno nas zaniepokoić?

Każdy ból głowy, który ma charakter nagły i jest inny niż wszystkie bóle głowy, które spotkaliśmy dotychczas, powinien skłonić do wizyty u lekarza. Niepokojące bywają również sytuacje, w których zdrowy dotychczas pacjent zaczyna odczuwać nieznane mu dotąd i stosunkowo częste bóle głowy. Bóle głowy, którym towarzyszą dodatkowe objawy jak nudności, zawroty głowy czy wymioty, również powinny skłonić do konsultacji lekarskiej celem poszerzenia diagnostyki
– uważa dr n. med. Olga Milczarek.

Lekarz, poza wywiadem lekarskim, może dać skierowanie do neurologa. Poza tym może zlecić badania:

Sposoby na ból z tyłu głowy

Boli cię głowa? Pierwsze, co warto zrobić, to dobrze nawodnić się. Spróbuj się wyspać i zregenerować. Wyjdź na spacer na świeże powietrze. Możesz spróbować skorzystać z domowych sposobów na ból głowy i wspomagać się lekami przeciwbólowymi.

To jednak chwilowe rozwiązania, skuteczne jeśli ból nie ma podłoża organicznego i nie stoi za nim żadna groźna przypadłość. Najlepiej poznać przyczynę bólu i wyeliminować ją.

Wizyta lekarska jest niezbędna, gdy ból głowy nie ustępuje po leczeniu standardowym w warunkach domowych, czyli po zastosowaniu profilaktycznych zalecanych dawek paracetamolu czy ibuprofenu. Nawet w przypadku bólów migrenowych, które przyjmują charakter przewlekły i towarzyszą im dodatkowe objawy, pacjent może wymagać szpitalnej pomocy
– mówi dr n. med. Olga Milczarek.

Więcej o bólach głowy:Co oznacza kłujący ból głowy?Co robić, gdy boli głowa podczas kasłania?Ból głowy po jedzeniu - skąd się bierze?Czy alergia może wywoływać bóle głowy?Co robić, gdy głowa boli codziennie?

Olga Milczarek
dr n. med.
Olga Milczarek
specjalista neurolog

Adiunkt Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, w trakcie specjalizacji z neurologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obrona pracy doktorskiej w roku 2011 z zakresu urazów głowy u dzieci. Prowadzi terapię komórkami macierzystymi u dzieci i dorosłych. Pracuje w krakowskiej SCM clinic.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA