Choroba SARS fot. Fotolia

Choroba SARS - objawy i leczenie zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej

Słyszałaś o SARS, ale nie wiesz o co dokładnie chodzi? Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o groźnym wirusie i chorobie, którą wywołuje
Marta Wilczkowska / 11.12.2013 10:49
Choroba SARS fot. Fotolia
Raz na jakiś czas robi się o niej głośno. Czym tak naprawdę jest choroba SARS? Przeczytaj!

Choroba SARS - co to takiego?


SARS to skrót od angielskiej nazwy zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (Severe Acute Respiratory Syndrome). To nietypowe zapalenie płuc, które po raz pierwszy zdiagnozowano w Chinach w 2002 roku. Choroba wywoływana jest przez wirusa SARS.

Jakie są objawy SARS?


W początkowym stadium choroby symptomy przypominają typowe objawy grypy. W ciągu 2-3 dni od zarażenia mogą pojawić się: Z czasem objawy nasilają się, dochodzi też do trudności z oddychaniem, które w skrajnych przypadkach mogą wymagać podłączenia do respiratora.

Aby potwierdzić zarażenie wirusem SARS wykonuje się morfologię krwi i RTG klatki piersiowej, pozwalające wykryć nietypowe zapalenie płuc lub zespół niewydolności oddechowej.

Jak leczyć SARS?


Niestety na obecną chwilę nie ma środka o 100% skuteczności w leczeniu tej choroby. Trwają badania nad skutecznością leków przeciwwirusowych, które dają pozytywne efekty w leczeniu grypy, wirusowego zapalenia wątroby czy AIDS.

Ponieważ choroba SARS jest bardzo zaraźliwa, chorzy, osoby podejrzane o bycie nosicielem wirusa SARS a także osoby, które miały kontakt z zarażonymi, powinni być izolowani, aż do ustąpienia objawów lub wykluczenia choroby.

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!