Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?

domowe sposoby na wysypkę fot. Adobe Stock, zakalinka
Leczenie wysypki zależy od jej przyczyny. Wykwity skórne powstają zarówno w wyniku alergii, jak i stresu, chorób zakaźnych czy podrażnień. Domowe sposoby na wysypkę sprawdzą się w łagodnych zmianach, w poważniejszych przypadkach, należy zasięgnąć opinii fachowca.
Marta Słupska / 23.05.2022 06:30
domowe sposoby na wysypkę fot. Adobe Stock, zakalinka

Spis treści:

  1. Czym jest wysypka?
  2. Jak leczyć wysypkę?
  3. Domowe sposobny na wysypkę
  4. Domowe sposoby na uczulenie skórne - zioła

Czym jest wysypka?

Wysypka to zmiany skórne (inaczej wykwity skórne), które mogą mieć nie tylko różne przyczyny, ale też różnie wyglądać. W zależności od podłoża wysypka może przybrać formę grudek, plamek, pokrzywki, czy pęcherzyków pojawiających się na wszelkich możliwych częściach ciała. Najczęściej jednak lokalizuje się na twarzy, szyi, dekolcie, klatce piersiowej, brzuchu, rękach i nogach. 

Wysypka może się pojawiać w przebiegu chorób – przy łuszczycy, liszaju czy trądziku ma postać grudek, przy różyczce, szkarlatynie czy odrze – plamek, a przy ospie, półpaścu i opryszczce - pęcherzy. 

Z kolei wysypka alergiczna (uczulenie skórne) objawia się drobnymi czerwonymi wypryskami, zlewającymi się w czerwone plamy. Jej nasilenie zależy od intensywności kontaktu z alergenem.  Uczulenie skórne może się pojawić po ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub w wyniku interakcji substancji roślinnych lub chemicznych z promieniami słonecznymi. Po ukąszeniu owada może za to na skórze pojawić się wysypka w postaci grudki, pęcherza lub bąbla. 

Jak leczyć wysypkę?

Ze względu na różnorodność wysypek, ich rozmaite przyczyny (od alergii i ukąszenia owada po poważne choroby) i umiejscowienia, nie ma jednego i sprawdzonego sposobu leczenia. W leczeniu wykwitów stosuje się leki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, środki zmiękczające, złuszczające, nawilżające, leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy. Każdą wysypkę należy pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu, dermatologowi lub – ewentualnie – alergologowi.

Jeśli lekarz będzie podejrzewał uczulenie skórne (alergię skórną), zapewne zaleci wykonanie testów alergicznych. Znalezienie uczulającego alergenu to pierwszy krok do tego, by móc go unikać. Specjalista w takim przypadku powinien przepisać nam miejscowe lub doustne leki przeciwhistaminowe. Jeżeli wysypka jest jednym z objawów choroby, np. odry, różyczki, ospy czy szkarlatyny, wówczas trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie nakierowane na konkretne schorzenie.

Domowe sposoby na wysypkę

Wysypka może mieć też bardziej prozaiczne przyczyny niż choroba zakaźna – jej powstanie wiąże się czasem ze stresem, przegrzaniem (potówki) lub podrażnieniem mechanicznym. Wówczas (jeśli lekarz nie zaleci inaczej) możemy radzić sobie doraźnie, za pomocą domowych metod. Oto niektóre z nich.

  • Na łagodzenie objawów wysypki poleca się rumianek – wystarczy przygotować napar, zamoczyć w nim materiał i przykładać do skóry.
  • Na świąd i zaczerwienienie sprawdzi się arbuz – jego skórkę wkładamy do lodówki, a potem zimną wcieramy w skórę.
  • Dobrze działa też kompres z płatków owsianych – ich garść gotujemy z niewielką ilością wody na gęstą masę, studzimy, wkładamy w materiał i przykładamy do skóry.
  • Świąd i stan zapalny zmniejszy soda oczyszczona i płatki owsiane – łyżkę sody i płatki wrzucamy do kąpieli i moczymy część ciała z wysypką przez około godzinę.
  • Na wysuszenie skóry i stan zapalny poleca się miazgę z łodygi aloesu – należy przyłożyć ją do skóry.

Domowe sposoby na uczulenie skórne - zioła

Do domowych sposobów na uczulenie skórne można zaliczyć stosowanie różnych ziół, nie tylko rumianku. Warto sięgnąć przy wysypce po:

  • oczar,
  • ziele dziurawca,
  • nagietek,
  • prawoślaz,
  • żywokost,
  • krwawnik,
  • babka lancetowata,
  • szałwia. 

Dobroczynne działanie roślin w tym przypadku polega głównie na zmniejszaniu stanu zapalnego, a czasami też łagodzeniu świądu. Uwaga: Niektóre zioła też mogą uczulać. Część z nich powoduje uczulenia wyglądające jak oparzenia słoneczne lub pokrzywka pod wpływem opalania. Sprawdź, których substancji unikać, gdy świeci słońce, aby zapobiec zmianom skórnym.  

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 26.03.2018.

Czytaj także:
Jak wygląda wysypka alergiczna? Oto jak można ją rozpoznać i leczyć
Wysypka jak kaszka – skąd się bierze?
Wysypka – przyczyny wysypki, rodzaje + zdjęcia
Czym jest alergia skórna?
Jak leczymy wyprysk alergiczny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA