Guzek w piersi – czy to powód do niepokoju?

Implanty, stosowane m.in. do powiększania piersi, mogą wywoływać chłoniaka anaplastycznego./ fot. Fotolia
Każda kobieta powinna wiedzieć, że samokontrola piersi to najlepszy sposób na wczesne wykrycie, a tym samym wyleczenie raka piersi. Jednak na szczęście nie każda zmiana wyczuwalna dotykiem w piersi oznacza nowotwór złośliwy.
/ 10.11.2010 09:32
Implanty, stosowane m.in. do powiększania piersi, mogą wywoływać chłoniaka anaplastycznego./ fot. Fotolia

Aż 80% zmian wykrywanych podczas samokontroli to zmiany łagodne. Niestety 20% z nich to rak – dlatego wykrycie jakiegokolwiek guzka w piersi powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem.

Mastopatia

Jeśli w piersiach kobieta wykrywa liczne zgrubienia najczęściej oznacza to mastopatię. Przyczyną takiego stanu są zazwyczaj zmiany hormonalne, a konkretnie zwiększona ilość estrogenów a zmniejszona progesteronu. Są to najczęściej zmiany torbielowato-włókniste i patologia dotyczy wszystkich struktur gruczołu sutkowego. Obok siebie występują zmiany rozlane oraz ograniczone, tzn. guzki – są one zazwyczaj twarde, elastyczne oraz niekiedy bolesne, szczególnie w okresie przedmiesiączkowym. Takie zmiany często występują u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Nie zawsze zmiany o charakterze mastopatii da się jedynie na podstawie dotyku odróżnić od raka, wtedy wykonywane są badania dodatkowe, czyli usg lub mammografia.

Gruczolakowłókniaki

Inna zmiana łagodna występująca w obrębie sutka to gruczolakowłókniaki. Są to guzy często dosyć duże, ale dobrze ograniczone, o elastycznej konsystencji. Takie zmiany występują u młodych kobiet, czasami niestety mogą ulec przemianie nowotworowej.

Brodawczaki

Zmianą łagodną są także brodawczaki. Rozwijają się w przewodach mlecznych, mogą je zaczopować, czego następstwem może być powstanie stanu zapalnego a nawet ropnia w piersi. Jeśli tak się stanie kobieta, odczuwa ból. Brodawczaki mogą być przyczyną krwistego wycieku z brodawki lub zmian na skórze piersi. Jeśli zmiany są obwodowe i liczne mogą ulec transformacji nowotworowej.

Torbiele

W piersiach mogą się także tworzyć torbiele – są to twarde, gładkie guzki, które można swobodnie przesuwać między palcami. Podejrzenie torbieli piersi zazwyczaj wymaga wykonania mammografii lub usg, jeśli są one duże czasami wymagają nakłucia.

Nienowotworowe zmiany zapalne

W piersiach mogą także występować nienowotworowe zmiany zapalne. Może to być np. torbiel mleczna – zmiana powstaje po porodzie na skutek zastoju mleka w przewodzie, towarzyszy jej ból oraz zaczerwienie. Niekiedy może przejść w ropień. Czasami w piersi może się rozwinąć przewlekły stan zapalny. Rzadko, ale zdarza się także gruźlica piersi. W okresie okołomenopauzalnym mogą się także rozwinąć torbiele zapalne w piersi. Na skutek urazu piersi może także dojść do martwicy tkanki tłuszczowej. Zmiana zapalna w sutku może też powstać wokół ciała obcego czyli np. wstrzykniętego silikonu.

Czytaj też: Co to jest torbiel jajnika i jakie są jej przyczyny?

Samokontrola piersi

Samokontrola piersi powinna być nawykiem każdej kobiety. Jeśli podczas niej kobieta wyczuje jakieś zgubienie lub guzek to powinna zawsze udać się do lekarza, który w razie wątpliwości zaleci usg piersi lub mammografię, a także badania hormonalne. Czasami konieczna będzie biopsja cienkoigłowa w celu weryfikacji rozpoznania.

Co prawda większość wykrytych zmian okaże się zmianami łagodnymi, ale należy zawsze „dmuchać na zimne”, aby nie przegapić raka. Wczesne wykrycie raka piersi daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. 

Czytaj też: Jakie są objawy chorób kobiecych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA