Koronawirus przy anemii – ryzyko i profilaktyka, na co wskazują badania?

koronawirus przy anemii fot. Adobe Stock
Naukowcy uważają, że anemia (niedokrwistość) wiąże się z ryzykiem cięższego przebiegu COVID-19. Głównym problemem jest niedobór hemoglobiny transportującej tlen, przez co może dojść do niedotlenienia i pogorszenia objawów zakażenia koronawirusem. Dodatkowo COVID-19 niekiedy pogłębia niedokrwistość lub ją wywołuje.
/ 03.12.2020 11:18
koronawirus przy anemii fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym jest anemia i jak wpływa na organizm?
  2. Koronawirus przy anemii – co trzeba wiedzieć?

Czym jest anemia i jak wpływa na organizm?

Anemia (niedokrwistość) to zmniejszenie stężenia hemoglobiny (Hb, białko zawarte w erytrocytach, czyli krwinkach czerwonych), hematokrytu i erytrocytów we krwi o więcej niż 2 odchylenia od prawidłowych wartości. Wyróżnia się anemię łagodną (Hb 10–12 g/dl u kobiet i 10–13,5 g/dl u mężczyzn), umiarkowaną (Hb 8–9,9 g/dl), ciężką (Hb 6,5–7,9 g/dl) oraz zagrażającą życiu (Hb mniej niż 6,5 g/dl). Najczęstszą przyczyną anemii (80% przypadków) jest niedobór żelaza.

Zbyt mała podaż żelaza, utrata krwi lub upośledzone wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego, są głównymi przyczynami niedokrwistości.

Anemia może występować przy chorobach przewlekłych (zakażenia bakteryjne, pasożytnicze, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty), przy niedoborach witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

Anemia powoduje męczliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci, bóle i zawroty głowy, a w cięższych przypadkach duszność. Zbyt mała ilość hemoglobiny (nośnika tlenu) w surowicy krwi skutkuje niedotlenieniem, a w rezultacie osłabia organizm i sprzyja powikłaniom infekcji, takim jak np. niewydolność oddechowa.

Czy osoby z anemią są w grupie ryzyka COVID-19?

Zaburzenia hemoglobiny, wynikające z chorób takich jak anemia sierpowata oraz talasemia, są oficjalnie uznane za czynniki mogące prowadzić do cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. Nie ma takiej informacji w odniesieniu do ogólnego problemu anemii.

Niektórzy naukowcy badający temat uważają, że osoby z anemią znajdują się w grupie zagrożonej cięższym przebiegiem COVID-19.

Niepokojący jest zwłaszcza występujący w anemii niedobór hemoglobiny – białka transportującego tlen – który może powodować nasilenie objawów koronawirusa (duszność, zmęczenie) i wzmagać niedotlenienie organizmu. Niedotlenienie z kolei prowadzi do uszkodzenia narządów i sprzyja zagrażającym życiu powikłaniom.

Ponadto w przypadku zakażeń COVID-19, stan niedokrwistości u pacjentów może ulec pogorszeniu. (…)SARS-CoV-2 może również naśladować działanie hepcydyny, która zwiększa stężenie krążącej i tkankowej ferrytyny (…), wywołując w konsekwencji niedobór żelaza w surowicy i niedobór hemoglobiny
– uważają dr Timotius Ivan Hariyanto i dr Andree Kurniawan z Uniwersytetu Pelita Harapan w Indonezji na łamach „Transfusion and Apheresis Science”.

Spowodowany działaniem koronawirusa stan podwyższenia żelaza we krwi, wiąże się z kolei z procesami w organizmie, które przyspieszają reakcję zapalną i gwałtowną odpowiedź immunologiczną, nazywaną burzą cytokin. Burza cytokin jest jednym z głównych zagrożeń w trakcie chorowania na COVID-19 i często odpowiada za ciężki przebieg infekcji.

Pacjentom z niedokrwistością należy zalecić podjęcie dodatkowych środków ostrożności w celu zminimalizowania ryzyka narażenia na wirusa. Lekarze powinni być zaangażowani w ścisłe monitorowanie pacjentów z niedokrwistością i podejrzeniem COVID-19, aby na czas wykryć oznaki postępu choroby
– uważają dr Timotius Ivan Hariyanto i dr Andree Kurniawan.

Wszystkim osobom z grup ryzyka, zalecane są przede wszystkim ogólne środki bezpieczeństwa, jak regularne mycie i dezynfekowanie rąk, noszenie maseczki i dystans społeczny, w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Pacjenci z niedokrwistością powinni zostawać pod opieką lekarza, wykonywać badania kontrolne i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami.

Źródła: T. I. Hariyanto, A. Kurniawan, Anemia is associated with severe coronavirus disease 2019 (COVID-19) infection, Transfusion and Apheresis Science [online], doi: 10.1016/j.transci.2020.102926, [dostęp:] 03.12.2020,
Anemia increases risk of death in Covid-19 sufferers, expert say, Universitas Airlangga [online], news.unair.ac.id,
P.Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2017/2018, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Więcej o koronawirusie:
Koronawirus a zmęczenie. Objaw COVID-19, który może trwać miesiącami
Duszność a koronawirus – co oznacza ten objaw i co robić, gdy się pojawi?
Poród a koronawirus. Jak postępować i na co się przygotować?
Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?
Koronawirus a antybiotyk. Czy, kiedy i jaki lek pomaga przy COVID-19?
Koronawirus bez objawów – kto jest bezobjawowym nosicielem COVID-19 i jakie są tego skutki?
Koronawirus a choroba Hashimoto – zagrożenia i bezpieczeństwo
Objawy koronawirusa u młodych. Jak rozpoznać COVID-19 u osób poniżej 40. roku życia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA