Koronawirus przy astmie – ryzyko, objawy, profilaktyka

koronawirus przy astmie fot. Adobe Stock
Infekcja wywołana koronawirusem, może zaostrzać ataki astmy. Koronawirus najbardziej zagraża osobom z objawami umiarkowanej i ciężkiej astmy. W tych przypadkach warto trzymać się ważnych zasad profilaktyki.
/ 14.10.2020 10:35
koronawirus przy astmie fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Koronawirus przy astmie – czy jest groźniejszy?
  2. Koronawirus a astma – objawy
  3. Koronawirus przy astmie – jak o siebie dbać?

Koronawirus przy astmie – czy jest groźniejszy?

Osoby chorujące na astmę zostały umieszczone w grupie ryzyka związanego z cięższym przebiegiem zakażenia koronawirusem przez amerykańską agencję rządową Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Na podstawie badań naukowych CDC uznała jak na razie, że osoby chorujące na astmę mogą, ale nie muszą być bardziej narażone na poważną chorobę z powodu koronawirusa.

COVID-19 to nowa choroba. Obecnie istnieją ograniczone dane i informacje na temat wpływu podstawowych schorzeń i tego, czy zwiększają one ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby wywołanej przez COVID-19. Na podstawie tego, co obecnie wiemy, osoby dorosłe w każdym wieku z astmą (od umiarkowanej do ciężkiej) mogą być bardziej narażone na ciężką chorobę wywołaną przez wirusa wywołującego COVID-19
– podaje na swojej stronie agencja CDC.

Naukowcy, którzy analizują dane płynące ze szpitali z całego świata, jednak uspokajają. Nie zauważono, aby koronawirus przy astmie był znacząco groźniejszy.

CDC umieszcza osoby z astmą w grupie podwyższonego ryzyka hospitalizacji związanych z COVID. Jednak wiele międzynarodowych badań wskazuje na małą liczbę osób z astmą wśród hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Odkrycia te podważają założenie o astmie jako czynniku ryzyka
– uważa dr Fernando Holguin, autor listu badawczego, który ukazał się w Annals of the American Thoracic Society.

Koronawirus a astma – objawy

Zakażenie koronawirusem u osób z astmą przebiega podobnie jak u innych. Do objawów infekcji z powodu koronawirusa przy astmie należą:

Więcej przeczytasz tutaj: Objawy koronawirusa

Osoby chorujące na astmę, powinny zwracać szczególną uwagę na swoje objawy. Infekcja koronawirusem może zaostrzać przebieg astmy i wywołać atak duszności. Dlatego należy pamiętać o zaopatrzeniu w odpowiednie leki i dbaniu o siebie. 

Koronawirus i astma mogą dawać podobne objawy, jednak nie jest trudno je odróżnić. Wspólnym symptomem w obu przypadkach jest kaszel. Gdy doszło do zakażenia koronawirusem, występują oprócz kaszlu przeważnie także inne objawy wskazujące na infekcję: gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśniowe. Podwyższona temperatura nie jest objawem astmy. Kaszel w tym przypadku występuje w formie napadów po kontakcie z alergenem (np. pyłkami roślin czy sierścią zwierząt). Wystąpienie kaszlu w astmie nie ma związku z gorączką i innymi objawami infekcji.

Osoba z astmą może podejrzewać u siebie zakażenie koronawirusem, jeżeli ma objawy infekcji: gorączkę, kaszel suchy lub mokry, źle się czuje. W takiej sytuacji należy skontaktować się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia, dzwoniąc pod numer 800 190 590.

Co ważne, przy astmie i podejrzeniu zakażenia koronawirusem, nie wolno przerywać leczenia ani zmniejszać dawek leków na astmę. Warto skonsultować się również z lekarzem.

Koronawirus przy astmie – jak o siebie dbać?

W związku z tym, że infekcja wywołana koronawirusem może zaostrzać astmę, warto trzymać się kilku zasad bezpieczeństwa. Pozwolą one nie tylko uniknąć zakażenia, ale też zminimalizować ryzyko ataku duszności i kaszlu.

Zasady profilaktyki dla chorych na astmę w dobie koronawirusa:

  • Miej pod ręką leki na astmę, najlepiej mieć 30-dniowy zapas niezbędnych lekarstw.
  • Używaj przepisanych leków na astmę regularnie, nie przerywaj leczenia.
  • Ogranicz kontakt z dezynfekującymi środkami czystości, na ile to możliwe - mogą działać drażniąco i wywołać atak astmy. O dezynfekcję rzeczy i pomieszczeń poproś inną osobę. Unikaj przebywania w pomieszczeniu, gdzie prowadzona jest dezynfekcja.
  • Stosuj codzienne środki ostrożności: regularne mycie rąk, dystans społeczny, noszenie maseczki w miejscach publicznych.
  • Unikaj kontaktu z chorym na COVID-19, a także przebywania w społecznościach o wysokim stopniu zachorowań - pozostań w domu, na ile to możliwe.

Maseczki są zalecane jako środek ochrony przed koronawirusem dla osób z astmą. Nie wykazano, aby wpływały na zdrowie pacjentów, którzy przyjmują leki. Jednak osoby z niezdiagnozowaną astmą lub źle leczoną chorobą mogą odczuwać duszność podczas noszenia maseczki, dlatego powinny w takiej sytuacji udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania i przepisze odpowiednie leki.  

Źródła: Centers for Disease Control and Prevention [online], www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/asthma.html, [dostęp:] 14.10.2020,
A. Schultze i inni, Risk of COVID-19-related death among patients with chronic obstructive pulmonary disease or asthma prescribed inhaled corticosteroids: an observational cohort study using the OpenSAFELY platform, The Lancet Respiratory Medicine [online], doi.org/10.1016/S2213-2600(20)30415-X, [dostęp:] 14.10.2020.

Więcej na temat koronawirusa:
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?
Koronawirus czy przeziębienie - jak odróżnić?
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży
Czy można mieć koronawirusa (COVID-19) bez gorączki?
Koronawirus a biegunka – ważny objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć
Brak węchu – przyczyny i leczenie utraty powonienia. Brak węchu a koronawirus
Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci. Jak poznać, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2?
Sześć rodzajów koronawirusa – jakie są typowe objawy, kto jest narażony na ciężki przebieg COVID-19?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA