Domowe sposoby na mrowienie w nogach. Jak sobie pomóc samodzielnie?

mrowienie w nogach domowe sposoby fot. Adobe Stock, pakorn
Domowe sposoby na mrowienie w nogach to m.in. masaż, chłodne okłady, odpoczynek, ograniczenie używek i ćwiczenia relaksacyjne. Nie zawsze z mrowieniem kończyn można sobie poradzić samodzielnie, ponieważ przyczyną dolegliwości może być choroba. Jeżeli pomimo zastosowania domowych metod mrowienie w nogach nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza.
/ 24.07.2023 05:23
mrowienie w nogach domowe sposoby fot. Adobe Stock, pakorn

Mrowienie w nogach to rodzaj zaburzenia czucia, tzw. parestezja. Najczęściej jest spowodowane długim przebywaniem w jednej pozycji, ale odczuwanie mrowienia w nogach może wynikać też z innych przyczyn, np. miażdżycy, ucisku nerwów z powodu zwyrodnień kręgosłupa, uszkodzenia nerwów z powodu takich chorób jak cukrzyca czy stwardnienie rozsiane. Jeśli mrowienie nie jest uciążliwe i pojawia się sporadycznie, można sięgnąć najpierw po domowe sposoby, aby złagodzić objawy. Kiedy dolegliwość się powtarza i jest uciążliwa, należy zgłosić się do lekarza, żeby ustalić przyczynę drętwienia kończyn.  

Domowe sposoby na mrowienie w nogach

Mrowienie w nogach jest przykrą dolegliwością, którą w wielu przypadkach można złagodzić samodzielnie. Oto kilka sprawdzonych sposobów: 

  • Odpoczynek. Jeśli mrowienie nóg wynika z ucisku na nerwy podczas przyjmowania długo jednej pozycji, to należy zmienić pozycję albo położyć się i rozluźnić.
  • Masaż. Poprawia krążenie i może zmniejszyć nieprzyjemne objawy. Warto skonsultować się wcześniej z fizjoterapeutą. 
  • Chłodny okład. Czasami pomaga przyłożenie zimnego okładu przez 15 minut. Może to być okład z lodu, ale powinien być owinięty np. w folię i ścierkę, żeby nie uszkodzić skóry. 
  • Regularnie ćwicz. Aktywność fizyczna poprawia krążenie i kondycję organizmu, a także przeciwdziała stanom zapalnym, powodującym czasami mrowienie nóg.
  • Odżywiaj się zdrowo. Niedożywienie często wywołuje uczucie drętwienia kończyn, dlatego dieta powinna być zrównoważona i pełnowartościowa. Jedz regularnie, aby nie doprowadzać do zbyt dużego spadku glukozy we krwi (hipoglikemii).
  • Uzupełnij niedobory. Mrowienie może wynikać z niedoboru składników mineralnych (np. magnezu, wapnia). Najlepiej wcześniej wykonać badania krwi oceniające ich poziom i uzupełnić straty. 
  • Ogranicz spożycie alkoholu. Osoby uzależnione częściej odczuwają drętwienie kończyn, co wynika m.in. z niedoborów kwasu foliowego i innych witamin z grupy B, ale też uszkodzenia nerwów.
  • Ćwiczenia relaksacyjne. Zaburzenia o podłożu psychicznym i stres są jedną z przyczyn odczuwania wielu dolegliwości, w tym mrowienia kończyn, dlatego warto nauczyć się relaksacji. Wybierz to, co ci odpowiada, np. trening uważności, jogę, trening Jacobsonaoddychanie przeponą. Doskonale relaksują również czytanie książek i słuchanie ulubionej muzyki. Więcej: ćwiczenia relaksacyjne oraz jak obniżyć kortyzol?.
  • Wysypianie się. To banalne, ale brak wystarczającej ilości snu często powoduje dziwne odczucia w obrębie kończyn. Być może to właśnie zmęczenie powoduje problem. Porady na temat tego, jak dbać o higienę snu, znajdziesz tutaj: bezsenność.
  • Kąpiel relaksująca. Do wody można dodać ulubioną sól, olejek lawendowy, rumianek lub majeranek. 

Mrowienie w nogach – kiedy udać się do lekarza? 

Domowe sposoby nie zawsze będą pomocne na mrowienie w nogach. Lekarz może przepisać środki farmakologiczne, np. leki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe albo glikokortykosteroidy, w zależności od przyczyny i wyników badań. Pomocna może być rehabilitacja. Udaj się do lekarza, jeżeli:

  • mrowienie w nogach jest uciążliwe i nie mija,
  • czujesz ból nóg,
  • masz problemy z chodzeniem,
  • czujesz osłabienie siły nogach lub nodze,
  • masz inne zaburzenia czucia w obrębie kończyn,
  • na nogach pojawiły się zmiany skórne: zmiana koloru skóry, wysypka, rany itp.
  • masz zawroty głowy,
  • miałeś uraz nogi.

Z dolegliwością najlepiej na początku zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku prawidłowych wyników badań i nawracającego mrowienia w nogach, warto rozważyć psychiczne podłoże dolegliwości. Pomóc wtedy może psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra.

Czytaj także:
Ból łydek – przyczyny i sposoby leczenia
Co oznacza ból nóg u dzieci po infekcji? Sprawdź, ile trwa i jak postępować
Ból w depresji - kiedy mija, co może boleć przy tej chorobie? Leczenie bólu w depresji

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA