Powikłania łagodnego COVID-19. Jakie objawy mogą dokuczać po koronawirusie?

powikłania łagodnego COVID-19 fot. Adobe Stock, gpointstudio
Przebyta choroba COVID-19 może powodować różnorodne powikłania: od łagodniejszych objawów tzw. długiego COVID, po ciężkie następstwa wielonarządowe. Powikłania po łagodnym COVID-19 obejmują takie dolegliwości, jak chroniczne zmęczenie, duszność, bóle głowy czy biegunki. Jest ich więcej.
/ 21.01.2022 15:59
powikłania łagodnego COVID-19 fot. Adobe Stock, gpointstudio

Spis treści:

  1. Powikłania łagodnego COVID-19
  2. Powikłania łagodnego COVID-19 - jak długo trwają?
  3. Powikłania łagodnego COVID-19 - przyczyny
  4. Powikłania po COVID-19 u dzieci
  5. Ciężkie powikłania po COVID-19

Powikłania łagodnego COVID-19

Według badań wszystkie osoby, które przeszły COVID-19, również łagodnie, mogą doświadczać utrzymujących się dolegliwości zdrowotnych związanych z infekcją.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Annals of the American Thoracic Society wykazało, że lekkie powikłania w postaci długo utrzymujących się objawów częściej mają osoby przechodzące zakażenie koronawirusem łagodnie, niewymagające hospitalizacji.

Po przechorowaniu COVID-19 w domu przez dłuższy czas mogą utrzymywać się te objawy (pojedynczo lub w różnych konfiguracjach): 

Naukowcy uważają, że poważne powikłania COVID-19 grożą przede wszystkim osobom, które ciężko chorowały, szczególnie gdy były hospitalizowane. Osoby łagodnie przechodzące COVID-19 są znacznie mniej narażone na ciężkie powikłania.

Przeczytaj też: Jak odzyskać węch po COVID-19?

Jak długo utrzymują się powikłania po łagodnym COVID-19?

Czas trwania COVID-19 może być u każdego inny, jednak na ogół objawy infekcji ustępują w ciągu 1-2 tygodni. U niektórych osób - również tych, które mają łagodne objawy - niektóre symptomy mogą utrzymywać się tygodniami lub miesiącami. Lekarze obserwują, że z czasem dolegliwości ustępują. 

Powikłania łagodnego COVID-19. Jakie są przyczyny?

Jest to problematyczna kwestia, bowiem lekarze często u tych osób nie rozpoznają nieprawidłowości. Wyniki badań obrazowych (np. RTG klatki piersiowej lub rezonansu) zazwyczaj są prawidłowe. Tylko u nielicznej grupy pacjentów udaje się znaleźć obiektywne odzwierciedlenie gorszego samopoczucia czy kaszlu w wynikach badań. 

Powikłania po COVID-19 u dzieci

Większość dzieci przechodzi COVID-19 łagodnie. Według badań nawet 30% dzieci i młodzieży nie ma żadnych objawów infekcji. Długoterminowe następstwa zakażenia koronawirusem u dzieci mogą występować, jednak zdarzają się rzadziej niż u dorosłych. Podobnie jak u dorosłych, łagodne powikłania mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia węchu, problemy ze snem, problemy z pamięcią i koncentracją. 

Ciężkie powikłania po COVID-19

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na ciężkie powikłania narażone są głównie: osoby starsze, osoby z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego i nowotwory.

Najpoważniejsze powikłania po COVID-19 obejmują: 

  • zapalenie płuc (zapalenie płuc a COVID-19),
  • zespół ostrej niewydolności oddechowej ARDS,
  • uszkodzenie wielonarządowe,
  • sepsa.

​Powikłania po COVID-19 obejmują również wiele innych problemów. Koronawirus może uszkadzać nie tylko płuca, ale też mózg, nerki i serce. Sprawdź: Jakie badania powinni wykonać ozdrowieńcy?

​Źródła:
Centers for Disease Control and Prevention, CDC,
World Health Organization, WHO,
National Health Service, NHS.

L. Townsend i inni, Persistent Poor Health Post-COVID-19 Is Not Associated with Respiratory Complications or Initial Disease Severity, doi: 10.1513/AnnalsATS.202009-1175OC,
L.C. Lund i inni, Post-acute effects of SARS-CoV-2 infection in individuals not requiring hospital admission: a Danish population-based cohort study, doi: 10.1016/S1473-3099(21)00211-5.

Czytaj także:
Zmiany w płucach po COVID-19 – objawy, badania, leczenie, ćwiczenia oddechowe


Powikłania neurologiczne po koronawirusie
Zęby a koronawirus. Czy od koronawirusa wypadają zęby? Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na COVID-19?
U kogo objawy koronawirusa utrzymują się najdłużej? „Długi COVID” ma 1 na 20 osób
Domowa rehabilitacja po COVID-19. Co robić przy zmęczeniu, osłabieniu, duszności, depresji

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!